Auttakaa mua. Mä en jaksa käydä koulua, mun kiinnostus on aivan nollassa; saan kokeista vaan 5-6 aina eikä mua huvita kotona ottaa koulukirjoja esiin. Olen 15-vuotias, mutta oon kasilla koska oon mennyt vuotta myöhemmin kouluun.
Poissaoloja on paljon, koska en vaan millään jaksa nousta aamuisin. Tilannetta pahentaa se, että talossamme on paha homeongelma ja joudun nyt käymään varmaankin melkein koko kevään noin 60km matkan päästä kouluani. Joudun heräämään joka aamu 20 yli 5, että kerkeän syödä ja laittaa itseni ihan siedettävän näköiseksi matka koululle kestää melkein tunnin. Sinne meen aina vanhempien kyytillä. Kun koulu loppuu kahdelta, lähden linkalla, joka on perillä 'kotonani' vasta varttia vaille 5. Yöuneni jää usein tosi lyhyiksi, koska oon niin väsynyt päivisin että nukun päikkärit ja sitten en saa yöllä unta kun olen niin pirteä ja seuraava päivä ahdistaa jo valmiiksi.
Oon niin uupunut. Kouluakaan en halua/voi vaihtaa, koska kuitenkin kesällä muutamme takaisin oikealle paikkakunnalle. Mutta pliis, auttakaa mua, en jaksa enää!
Mitä oikein teen?
3
96
Vastaukset
- ahdistaaväsyttää
vastakkaa nyt joku ees...
- Aitoa teiniangstia
Tuollaisessa tilanteessa kannattaa - aivan oikein - ajatella lopullista ratkaisua. Eihän kukaan voi todellakaan kärsiä elämässään vaikeuksia vuotta paria, jotta voisi sen jälkeen viettää iloista elämää seuraavat 70 vuotta.
- lepoa
Tilanteesi kuullostaa tosi rankalta, etkä varmaan jaksa niitä läksyjä lukea juuri siksi että olet niin väsynyt. Ymmärtävätkö vanhempasi tilanteen?
Olisi varmasti parasta yrittää jättää päiväunet pois. Jos joudut heräämään puoli kuudelta kannattaisi sinun olla nukkumassa jo yhdeksän-kymmenen maissa. Kyllä se uni tulee kun jaksat tsempata ilman niitä päiväunia.
Koita ensin saada unirytmi hyväksi, ja yritä sitten ratkaista koulumotivaatiota, varmasti motivvatiokin paranee jos olet levännyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad671222- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että335685- 51661
- 51638
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 99622
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76582
- 56574