Meneekö nimelliskorotkin miinukselle?

Oman arvo nousussa

Olemme saaneet jo tovin nauttia siitä että asuntolainojen realikorot ovat miinuksella.

Saksa myi jo valtion velkakirjoja negatiivisellä korolla, eli sijoittajat maksavat siitä että valtio lainaa heiltä rahaa.

Tuleeko palstalaisille palstan aihepiirin huomioiden mieleen muita kohteita joissa lainalle on todella hyvät realivakuudet ja se on erittäin pieniriskinen lainakohde? Esimerkiksi sellainen kohde jossa on kiinteää realivakuutta reilut 400.000€ ja lainaa olisi vaikka vajaa 200.000€. Itsellä tuli mieleen esimerkiksi ajoissa ostaneen omakotitalo.

Pitäisiköhän oikein pistää talon velka huutokauppaan?

Aika vaikea nähdä tässä tilanteessa hintojen kääntyvän selvään laskuun. Nythän pitää olla vähän tyhmä jos ei hyödynnä koroltaan negatiivista rahaa ja hanki omaa asuntoa... Jos oma on jo hankittu, niin nyt olisi todella oiva tilaisuus sijoitusasunnon hankkimiseen.

2

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mieli tekisi

      Tuttu pankinjohtaja soitti minulle ja tarjosi lainaa sijoitusasuntoa varten. Vakuudet voitaisiin ottaa omistusasunnostani, lyhennykset/arvon nousu.

      Koroksi hän sanoi että pankki voi maksaa satasen kuussa minulle, jos lainan otan. Korko kiinteä ja 10v.

      • Laupias.

        Heh.

        Iske kiinni tuohon tarjoukseen, jos 10vuodeksi sait!

        Olisin jo valmis tinkimään pankin maksamasta korosta hieman jos lainaa saisi kerralla esim. 10 sijoitusasunnon hankintaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4041
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      127
      2333
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      950
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      128
      949
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe