Hei! Olen yrittänyt 2 päivää tässä mennä chattiin. Mikään chatti ei toimi. Kun menen chattiin se vaan lataa,esim käyttäjälistaa ja tekstit tulee todella jäljessä. Samoja ongelmia muillakin ollut,ja luin ohjeita jo täältä pulmatilanteet palstalta,mutat ei auta. :) Mozillalla, chromella eikä explorerilla ei toimi siis.. Välityspalvelimet on kaikki on. Ennen ei ole ollut tälläistä ongelmaa. Missähän vika?
CHAT!
6
163
Vastaukset
Ongelma korjattu. Virustorjunta ohjelma esti chattia. :)
Hei @mar_ia90!
Hyvä, että ratkaisu ongelmaasi löytyi ja chattailu luistaa jälleen.
Terveisin,
Elina
Suomi24- paivakahvilla-m
Minulla sama ongelma enkä tiedä miten virustorjuntaohjelmaa pitäisi muuttaa.
Voisiko joku auttaa?
Moi. Riippuu mikä virustorjunta siul on? Mulla on aviran free antivirus ja sieltä pitää mennä Web Protection asetuksiin ja siel sit näkyy Scan kirjoitus vasemmas reunas,paina siitä ja mene Eceptions kohtaan. Ja siel lulee URL skipped by Web Protection. Laita nämä kaksi osoitetta siihen: http://chatserver.suomi24.fi:8080/ ja http://chatserver2.suomi24.fi:8080/ Sen jälkeen käynnistä tietty selain uusiks,ja pitäis toimia ;)
- paivakahvilla-m
Kiitos,mutta en vaan saa toimimaan.
Kaikki muu toimii suomi24'ssä mutta ei itse chattaus.
Mulla on avg virustorjunta enkä ole onnistunut muutamaan asetuksia ohjeittesi mukaan.
Koskahan ylläpito mahtaa korjata chatin jumittumisen, että ei tarvitsisi koko aikaa siellä ollessa jokaisen kirjoittaman sanomisesi jälkeen päivittää. Jumittaminen ei ole vain minun ongelmani vaan se vaivaa siellä ihan yleisesti aika ajoi ja ihan liian usein. Välillä se toimii ihan moitteettomasti, mutta sitten kun on jumi päällä niin se myöskin on. Olemme chattikavereiden kanssa tehneet vertailuja virusohjelmistamme ja jumitus on samanlaista oli sitten mikä virustorjunta tahansa, joten ei liene voi johtua siitä. Enkä usko voivan olevan laajalla joukolla koneessakaan samaa ongelmaa vaan vian pitää olla chatin järjestelmässä. Olisihan se kiva chattailla ilman jatkuvaa päivittämistä, siinä katoaa keskustelukumppani pian, kun ei näe toisen tekstejä, niin ei voi hänelle vastatakaan. Jumissa ollessa vastapuoli kuuleman mukaan saa minun kirjoittamaani tekstiä vaikka en sitä itse ruudulla näekään. Ei vaan oikein voi niin keskustella, koska sen vastapuolen laittamat tekstit eivät ilmesty omalle ruudulleni. Ongelma on kestänyt jo viime kesästä saakka, joten olisiko jo aika saada kuntoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383829Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362964Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81865Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51598Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41079- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65741
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22718