Vinkkejä Bukarestiin!

Olen menossa huhtikuussa kaverini kanssa matkalle Bukarestiin. Olemme matkalla viisi päivää ja tarkoituksena olisi tutustua Bukarestiin ja muihin suht lähellä oleviin kaupunkeihin sieltä käsin. Vinkkejä ja kokemuksia kaivattaisiin. Missä kannattaa käydä? Millainen hintataso (missä mahdollisesti halpaa shoppaila?)? Mikä on kätevin tapa liikkua kaupungin sisällä ja entä matkustaessa katsastamaan muita paikkoja parinsadan kilsan säteellä bukarestista? Kuinka turvallinen paikka on? Olemme siis 19-vuotiaat tytöt, joten tämä turvallisuus-seikka on suht olennainen.
Hotellimme on NH-hotels ketjun hotelli ja käsittääkseni aika hyvällä paikalla aivan keskustassa. Jos joku on sattunut yöpymään siellä, niin kommentit ovat tervetulleita!
Kiitos vaustauksista!:)

1

1133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bukarest on varmasti aika paljon muuttunut siitä, kun itse siellä kävin 1997. Nähtävyyksistä tulee mieleen Kylämuseo (Muzeul Satului), Ceausescun suuruudenhulluuden viritelmä (Casa Poporului/Palatul Parlamentului), Cismigiun puisto keskustassa kesäravintoloineen ja kaupungin pohjoisosan puistoalueet (Herastrau). Kansallisteatterin (Teatrul National) katolla oli 15 vuotta sitten baari ja grillikioski, kannattaa käydä jos siellä vielä ovat, Kansallisteatteri sijaitsee hotelli Inter-Continentalin vieressä. Ravintoloista mieleen jäi erityisesti vanha ja hieno Caru cu Bere.

      Bussit kulkevat tiheästi ja ovat sikäli hyvä matkustusmuoto, että näkee vähän maisemiakin. Mutta metro on ehdottomasti nopein ja helppo käyttää.

      Kaupunki ei ole erityisen vaarallinen. Järki käteen. Arvoesineet tallelokeroon. Maksuvälineet ihoa vasten setelivyöhön/kaulapussiin. Taskuvarkaita kyllä on! Varokaa myös kulkukoiria. Harva niistä puree, mutta purema voi olla hengenvaarallinen ja vaatii välitöntä hoitoa (vesikauhuvaara).

      Lähikohteita: Snagov, Sinaia. Junalla kannattaa matkustaa Brasoviin maisemien ja kaupunkiarkkitehtuurin vuoksi jos aikaa on. Viisi päivää kyllä vierähtää Bukarestissa nopeasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2687
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      200
      1968
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1716
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1441
    6. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      32
      1176
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      76
      1111
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      954
    Aihe