Vinkkejä Bukarestiin!

Olen menossa huhtikuussa kaverini kanssa matkalle Bukarestiin. Olemme matkalla viisi päivää ja tarkoituksena olisi tutustua Bukarestiin ja muihin suht lähellä oleviin kaupunkeihin sieltä käsin. Vinkkejä ja kokemuksia kaivattaisiin. Missä kannattaa käydä? Millainen hintataso (missä mahdollisesti halpaa shoppaila?)? Mikä on kätevin tapa liikkua kaupungin sisällä ja entä matkustaessa katsastamaan muita paikkoja parinsadan kilsan säteellä bukarestista? Kuinka turvallinen paikka on? Olemme siis 19-vuotiaat tytöt, joten tämä turvallisuus-seikka on suht olennainen.
Hotellimme on NH-hotels ketjun hotelli ja käsittääkseni aika hyvällä paikalla aivan keskustassa. Jos joku on sattunut yöpymään siellä, niin kommentit ovat tervetulleita!
Kiitos vaustauksista!:)

1

1119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bukarest on varmasti aika paljon muuttunut siitä, kun itse siellä kävin 1997. Nähtävyyksistä tulee mieleen Kylämuseo (Muzeul Satului), Ceausescun suuruudenhulluuden viritelmä (Casa Poporului/Palatul Parlamentului), Cismigiun puisto keskustassa kesäravintoloineen ja kaupungin pohjoisosan puistoalueet (Herastrau). Kansallisteatterin (Teatrul National) katolla oli 15 vuotta sitten baari ja grillikioski, kannattaa käydä jos siellä vielä ovat, Kansallisteatteri sijaitsee hotelli Inter-Continentalin vieressä. Ravintoloista mieleen jäi erityisesti vanha ja hieno Caru cu Bere.

      Bussit kulkevat tiheästi ja ovat sikäli hyvä matkustusmuoto, että näkee vähän maisemiakin. Mutta metro on ehdottomasti nopein ja helppo käyttää.

      Kaupunki ei ole erityisen vaarallinen. Järki käteen. Arvoesineet tallelokeroon. Maksuvälineet ihoa vasten setelivyöhön/kaulapussiin. Taskuvarkaita kyllä on! Varokaa myös kulkukoiria. Harva niistä puree, mutta purema voi olla hengenvaarallinen ja vaatii välitöntä hoitoa (vesikauhuvaara).

      Lähikohteita: Snagov, Sinaia. Junalla kannattaa matkustaa Brasoviin maisemien ja kaupunkiarkkitehtuurin vuoksi jos aikaa on. Viisi päivää kyllä vierähtää Bukarestissa nopeasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2413
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      848
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      841
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      807
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      786
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      755
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      742
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      694
    Aihe