Apua

Autoapua

Elikkäs, olen nainen ja minulla ei ole minkäänlaista tietoa autoista. Voisiko joku vähän valaista minkälainen remontti olisi luultavasti tulossa -01 Fiat Puntoon, jossa palaa koko aika ohjaustehostimen valo. Sulakkeet olen tarkistanut, mutta muuta en osaa tehdä.

6

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmm,en tiedä,vaikuttaako valon palamiseen tehostimen öljyn määrä,mutta ei varmaan haittaa jos tarkistaa,että on riittävästi.

    • 4rdfdfss
    • Ei Fiatia ikinä

      Eikös siinä Gaddafin kostossa ole täyssähköinen alimitoitettu tehostin, joka tapaa ylikuumentua ajossa? Vaihtavat "hyvässä" lykyssä ohjausakselia, ohjausvaihdetta jne. tehostinmoottorivärkin lisäksi ja kukatien vielä sen älylaatikonkin. Voi kertyä hintaa kolme kertaa koko koslan hinta.
      Mitään tehostinöljyä siinä ei ole, mikä voisi olla vähissä.

    • punto ohjaustehostin

      Moi,ollut kaksi puntoa ja molemmissa sama vika.Toinen korjaantui vaihtamalla konehuoneenpuolella olevaan sulakerasiaan uusi tehostimen pääsulake,sulake oli hiukan hapettunut ja aiheutti senverran jännitehäviötä ettei moottorille tullut
      täyttä jännitettä.(70a maxi sulake).Toiseen puntoon täytyi vaihtaa koko ohajustehostin ohjausyksiköineen ja rattiakseleineen,kallis alkuperäisenä mutta onnistuin saamaaan purkuosana.

    • a

      Joo nuo huonot kantaktit tehostimelle menevissä johdotuksissa mukaanlukien sulakkeet on puntossa yleisiä. Mutta jos tehostin on oikeesti rikki, on remppa kallis.

      Myös sähkövikojen etintä on korjaamolla kallista!

      Aloittajalle kysymyksiä, toimiiko ohjaustehostin, eli onko raskas kääntää?
      Syttyykö valo heti, kun käynnistää?
      Onko auto ollut tolpassa? Onko akku hyväkuntoinen?

    • Autoapua

      On raskas kääntää, valo syttyy heti käynnistyttäessä. Ei ole ollut tolpassa ja akku on hyvä (päättelin siitä kun se käynnistyy niin helposti kovemmallakkin pakkasella ilman tolppaa)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1129
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      90
      1127
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1010
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      17
      858
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      44
      759
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      748
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      63
      681
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      11
      672
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      579
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      69
      577
    Aihe