Edellisen papa-kokeen tulos 3, sain lähetteen kolposkopiaan, jonka diagnoosi oli dysplasia graavia Cin III. Nyt täältä netistä lueskeltuani aiheesta jotkut väittää että tuo diagnoosi on syövän esiaste ja jotkut väittää että se ei ole vielä syövän esiaste, jotkut että on syöpä. En tajunnut siinä paniikissa, kysyä siltä lääkäriltä että mitä tuo diagnoosi tarkoittaa "selkokielellä". Onko jollain ollut sama diagnoosi ja oletko kysynyt lääkäriltä mitä se tarkoittaa?
Kuolenko minä?
Miten tästä etenpäin?
Kuolenko minä?
Miten tästä etenpäin?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tuon tuloksen takia sinä et kuole.
Mitä se lääkäri sanoi selkokiellellä jatkotoimenpiteistä tai seurannasta? Se on sinulle tärkeä tieto.
Mulla oli sama 10 vuotta sitten. Se tarkoittaa solumuutoksia, elikkätä juuri syövän esiastetta.
Mulle tehtiin LOOP- konisaatio. Eli sähkösilmukalla poistettiin alue kohdusuulta, jossa muutos oli. Kohdusuu kasvaa takaisin niiltä osin, mistä poisto tehdään. Sähkösilmukkahoito ei sattunut, koska kohdunsuu on tunnoton (ihme juttu), mutta jos haluat, niin saat myös puudutuksen.
Mä jäin ainakin henkiin. Tai ainakin toistaiseksi. Eihän sitä tiedä missä ne solumuutokset seuraavaksi pulpahtaa.
mun tyttärellä sama juttu vuosia sitten ja oireet johtuivat papilloma viruksesta.papa seurantaa puoli vuosittain ja nyt ok tilanne.tytärkin oli shokissa mutta kaikki nyt ok.
juuri parantelen itseäni kun oli silmukkahoidossa. Puudutus, otettiin vielä koepala joka ei tuntunut yhtään. Hoida itseäsi, kyllä me naiset kestämme :)