Jo syntyessäni menetin vanhempani, isäni oli kuollut 2kk aikasemmin syntymääni syöpään, äitini kuoli synnyttäessään minua.
Kun kasvoin isoksi, kasvoin koko elämäni Isovanhempieni luona.
Isoisäni oli rauhaa rakastava mies, joten hän opetti minulle ettei saa riidellä koskaan, joten enpä riidellyt koskaan vaikka joku olisikin tullut haastamaan riitaa.
Rakastin Isovanhempiani kuin isänä ja äitinä.
Isoisäni oli minulle tärkein läheiseni, minulla ei ollut muita ystäviä taikka kavereita joten vietin aikani isoisäni seurassa.
Autoin paljon mm. töissä ja vapaa-ajalla muita ihmisiä.
Kun menin kouluun, en riidellyt, kinastellut tai muutenkaan ollut häirikkö.
Koulussa ensimmäiset 3 vuotta olin luokallani aina sijoituksissa top 5 (Oppilaita 28).
Mutta sitten isoisäni kuoli ennenkuin menin luokalle 4, minä tietenkin surin ja itkin asiaa. Mutta isoäitini sanoi minulle näin ''Kyllä sinä hänet vielä näet, taivaassa kun sinne itsekkin pääset.''
Kouluni alkoi luistua ala mäkeen...
sijoitukseni luokalla alkoi luistua viimeiseksi ja aloin esittää pelleä että saisin muitten huomion koulussa.
Seuraavat vuodet 6 luokalle asti pelleilin ja kiinnitin muiden huomion peittääkseni yksinäisyyden...
Mutta kun oli 6 luokalle päästy sain ensimmäisen ystäväni joka hyväksyi minut sellaisena kuin olen.
Sain itseluottamusta ja aloin elää omana itsenäni enkä jonain muuna ihmisenä.
Ystäväni antoi minulle uuden valon elämääni ja opetti minulle miten hauskaa elämä voi olla.
Kerran kun kysyin ''Miten ymmärrät minua niin hyvin?''
Hän vastasi ''Minun läheisiäni on myös kuolleet''
Aloin vain entistäkin enemmän oleskella hänen seurassaan ja me alettiin harrastaa muutamia asioita kuten: Jääkiekkoa ja lukemista [Japani sarjakuvaa [Manga]]
Kun pääsin 7 luokalle minulla oli vain tämä yksi ystävä kunnes luokat vaihtuivat.
Muutama muukin hyväksyi minut hiukan synkkänä ja ajoittain valoisena ihmisenä joka on ystävällinen.
Kun kerran olin saanut ystäviä niin en tahtonut katkoa välillämme olevaa sidettä joten en riidellyt heidän kanssaan ja autoin jos tarve vaati.
Tämän ystävän ansiosta numeroni alkoivat taas nousta ja sijoitukseni 7 luokalta 9 luokalle nousi top 3 (Oppilaita 16)
Minä ja ystäväni päästiin 9 luokalle ilman minkäänlaisia vaikeuksia.
Kummatkin haettiin liikunta alalle töihin.
Lopulta kun päästiin 9 luokalta, me haettiin hyvillä arvosanoilla liikunta alalle kuten liikunta ohjaajaksi tai opettajaksi.
Liikunta ohjaajaksi päästiin välittömästi - Kun kielitaito, käsitaidot olivat hyvät ja mikä parasta Liikunnan ja kunnon numero kummatkin [10].
Kun pääsin 16 vuotiaana tähän työhön ohjaajaksi ystäväni kanssa, ajattelin [Tässä on uusi alku, elämäni on saanut uuden mahdollisuuden]
Vieläkin ystäväni kanssa ollaan todella paljon, tätä nykyä olemme kämppä kavereita ja harrastamme vielä jääkiekkoa ja mangan lukemista.
Mielessäni käy yhä useammin isoisäni ja itken vieläkin menneisyyttäni.
Joskus mietin [Jos minulla olisi veli, olisikohan elämäni tämmöistä?]
Vieläkin toivon että saisin lapsuuteni takaisin vanhempieni seurassa ja tottakai että saisin saman parhaan ystävän.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Elä elämäsi omana itsenäsi, elä esitä jotain muuta mitä et ole, ja jos esität kysy itseltäsi MIKSI ?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jos elämästäni jäi epäselvää vastaus muutamaan asiaan.
Olenko uskovainen ? = Kyllä
Hylkäsinkö isoäitini ? = En, lähetän hänelle vieläkin rahaa kiitokseksi kaikesta.
Oliko elämälläni tarkoitus ?
6
112
Vastaukset
- tsemppiä !
itkin :'/
- nani
todella koskettavaa! Sinun elämälläsi on kyllä tarkoitus, olet hieno ihminen koska välität isoäidistäsi. isoisäsi nukkui pois onnelisena koska sai olla kanssasi. Tapaat vielä ihmisen jonka rinnalla haluat olla ja joka arvostaa sitä kuinka hieno ihminen olet!
- Poikainen vain :>
Itselläni ei ole enää kuin isoäiti isovanhemmistani ''jäljellä''. Toinen mummuni kuoli muutama vuosi sitten. Muita isovanhempiani en ole ikinä nähnyt muutakuin kuvista.
- tsrzkrfyk
Miksi esitän jotain muuta mitä olen? Koska oikea minäni on vahingollinen itselleen ja ympäristölleen.
- Elämälläsiontarkoitu
Elä elämäsi loppuun onnellisena ystäviesi ja isoäitisi tukemana.
Elä luovu menneisyydestäsi, tämä jos mikä vahvistaa kaltaistasi ihmistä.
Elämässäsi olet kokenut paljon jota me muut emme ole kokeneet, joten pidä siitä kiinni ja kiitä isoisääsi,vanhempiasi ja läheisiäsi siitä että olet saanut mahdollisuuden elämään.- uskotoivorakkaus
Voi ei ;( Itku tuli, kun luin tän. Itsellänikin on ollut samantapainen elämä. Minulta on kuollut paljon läheisiä ihmisiä ympäriltäni, olen esittänyt muuta kuin itseäni, olen kerjännyt huomiota pelleilemällä.. sinun tekstistäsi sain taas voimaa alkaa elää tavallista elämää ja rakentaamaan tulevaisuutta parempaan suuntaan :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1061762Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2091742Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1061663Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541425Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii482965Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50946Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298886Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347832