Olen 9-luokkalainen nuori ja Olen koko yläasteen ollut menossa lukioon, mutta nyt olen alkanut miettimään amista vaihtoehtona. Tavoitteet minulla on selkeät: tehdä työtä joka kiinnostaa ja josta pidän, ja ylipäätään saada töitä. Kiinnostuksen kohteet ovat suunnilleen tiedossa: Luonnontieteet, joista erityisesti Fysiikka, Talous, Yhteiskunta ja tekniikka, josta erityisesti tietotekniikka ja elektroniikka. Koulumenestys on ollut hyvää ja pidän itseäni kykenevänä opiskella mitä tahansa alaa ja kuinka paljon tahansa. Ongelma on nyt se, että en osaa päättää, mitä opiskella.
Mitä opiskella?
tietämätön
1
54
Vastaukset
- fysiikan fuksi
Oletko kysynyt jo opoltasi ohjeita? Itse en lähde erikseen suosittelemaan kumpaakaan opiskelupaikkaa. Suosittelen, että kannattaa katsoa ja vaikka listata opiskelupaikkojen hyviä ja huonoja puolia, katsoa työlisyystilanteita sekä mahdollisia palkka-arvioita.
Lisäksi tärkein on se, että ei missään nimessä mene opiskelemaan johonkin vain sen takia, että kaveri menee sinne. Siinä käy helposti niin, että ensimmäisen kuukauden jälkeen huomaa, ettei pidä koulusta yhtään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1221945Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1261852Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101789Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561458Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341390Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5041060Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50970Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115914Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347875