vancouveriin

hei tuttavani tulee perheensa kanssa kesalla tanne vanc..bc ja heilla on 3 pienta lasta-- kysyisinkin,mika yhteys olisi lasten kanssa helpoin?
amsterdamin-lontoon- reykjavikin- frankfurtin---vai mika?
ettei olisi pitkia 6tunnin tai sellaisia odotuksia// tai oikein pahoja vaihtoje kentalla..

kerro jos tiedat kiitos.
5385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olen lentänyt Helsingin ja Vancouverin väliä sekä Lontoon että Amsterdamin kautta. Lontoon kautta lentäessä vaihtoaika on yleensä ollut lyhyempi, mutta Heathrown kenttä ei ole kovin mukava edes ilman lapsia... Amsterdamissa kenttä on mukavampi, mutta yleensä vaihtoaika on ollut sen reilut viisi tuntia ja kone on lähtenyt Helsingistä todella aikaisin aamulla. Näistä kahdesta valitsisin kyllä Amsterdamin, siis siksi kun mukana on lapsia.

Frankfurtin kautta kokemusta ei ole.

Äänestä

Helpoiten tuo selviää hakemalla esimerkiksi Matkapörssin tai Ebookersin kautta lentoja halutuille päiville ja vertailemaan annettuja vaihtoehtoja. Jo koostesivulla näkyy hyvin nopeasti kokonaismatka-aika ja niistä voi sitten poimia parhaimmat tarkempaan syyniin.

Kuitenkin kannattaa ottaa huomioon, että liian tiukka aikataulu koneen vaihdossa ei sekään välttämättä ole hyvä. Heathrow on lähes aina myös hitaampi paikka vaihtaa (johtuen etäisyyksistä, ruuhkista ja tarkistuspisteista) kuin vaikkapa Kööpenhamina.

Esittämistäsi kentistä Reykjavik on ainoa jota en ole käyttänyt. Heathrow on haastavin varsinkin lasten kanssa, Frankfurt on ihan OK samoin kuin Amsterdam.

Äänestä
  • frankfurtista kannattaa ainakin lentää Torontoon. Jatkoyhteydet hyvät. Mutta en tiedä onko sieltä hyviä jatkoja esim. Edmonton-winnipeg-calgary seudulle ? Suosituksia ?!

    Äänestä

kylla loytyy ainkin hyvin calgaryyn

Äänestä
  • mistä hyvä jatkoyhteys Edmonton/Winnipeg? Montrealista?
    Onko reaaliaikaista tietoa:(

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


odotamme kirjoitti:

hei tuttavani tulee perheensa kanssa kesalla tanne vanc..bc ja heilla on 3 pienta lasta-- kysyisinkin,mika yhteys olisi lasten kanssa helpoin?
amsterdamin-lontoon- reykjavikin- frankfurtin---vai mika?
ettei olisi pitkia 6tunnin tai sellaisia odotuksia// tai oikein pahoja vaihtoje kentalla..

kerro jos tiedat kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu