Koiran trauma?

Huolestunut

Eräs tuttumme nappasi koiramme syliin johon koira regoi murisemalla.Koira oli tavannut muutaman kerran kyseisen miehen mutta ei ollut sen "kaveri".Maassa ollessaan koira pelkäsi miestä.Koskaan aikaisemmin ei koira ole murissut ihmiselle.Sitten tämän 4 päivää tämän murinan jälkeen mieheni nosti koiraa johon reaktio oli taas murina ja pelokas tärinä,myöhemmin jopa mieheni silitys sai koiran murisemaan ja tärisemään.Koiramme on tottunut nosteluun koko 2 vuoden elämänsä ajan pesujen yms yhteydessä.Nyt kaikki nostelu(kokeilut) aiheuttaa murinan ja pelon.Olen myös tunnustellut koiraa jos joku kipu voisi olla syynä murinaan mutta silloin ei ole murissut joten onko koiramme saanut jonkun trauman?Onko kenelläkään kokemusta vastaavasta?Muuten koira käyttäytyy normaalisti.

6

317

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vghvghVGH

      Just. En ikinä ole ymmärtänyt noita koiran nostelijoita. Lähes tuntematon koira nappastaan vaan syliin ja sitten naureskellaan, kun koira ilmoittaa, ettei pidä siitä. Ei ihme, että koirasi traumatisoitui.
      Omistaja nostelkoon koiraansa, ja vieraiden syliin menemisestä saa koira ilmoittaa mielipiteensä. Jospa aika rauhoittaisi koiran kokeman järkytyksen. Älkää muistelko asiaa, ja toimikaa niinkuin aina ennenkin.

    • kyllä tokenee

      Koirani reagoi aivan samalla tavalla miespuoliseen tuttavaan. Nosti koiran samalla tavalla syliin eli nappasi ykskaks lattialta.Koirani yleisti pelon miehiin mutta kun koiraa otettiin rauhallisesti syliin niin trauma häipyi. Tosin tuota nappaajaa ei sulata vieläkään-kuten en minäkään.Eläimet ovat hyviä ihmistuntijoita. Jälkeenpäin kuulin että kyseinen mies oli kohdellut niin lapsiaan kuin koiraansa väkivaltaisesti.
      Pyydä tuttuja miehiä ottamaan koiraasi syliinsä rauhallisesti. Kannattaa ensin mennä vaikka istumaan lattialle ja jutella koiralle rauhallisesti. Ku n on kunnolla tutustuttu niin sitten rapsutellaan . Lopulta koiran voi ottaa syliin.Kannattaa aliottaa pienistä toveista ja päästää koira pois sylistä heti kun haluaa.

    • Tötsö

      Pelkotilaan tuo viittaa,rauhallinen käsittely ilman suurempaa ohjelmanumeroa,puhe tasaisena ja hiljaisena sillä sitä voi lähteä purkamaan yhtenä vaihtoehtona. Luottamus siis mennyt,nyt se pitää rakentaa uusiksi.
      Voi olla että kuvailemassasi nostossa on koiraa jopa sattunut ja sitä kautta ongelma muodostunut esim tassuvenähdys ja sitä kautta myös tuo 4n päivän päästä murina kun on vielä paikat arkana,"luvaton"nostaminen on myös äärettömän nöyryyttävää koiralle varsinkin urokselle.

      Täysin poissuljettua ei tietenkään ole etteikö koira voisi muutenkin olla kipeänä,ei se välttämättä "laumanjohtajalle" sitä osoita,vaan miehellesi

    • Luottamus mennyt

      MIKSI sallit kennekään mennä nostelemaan koiraasi?

      Monet koirat juuri ja juuri sietävät, kun omistaja sen tekee. Saati, että joku vieras! Mitä ihmettä liikkui päässäsi?

      • Huolestunut

        Se koko tapahtuma kesti vain sekunteja ENKÄ sallinut nostelua!!!Mies kyykistyi rapsuttamaan koiraa ja samalla nappasi syliin.Koska en ole ajatustenlukija en voinut tietää että nostaa syliin!!!!Mun päässä liikkui semmoista että toivotan vieraat tervetulleiksi ja kutsun haukkuvan koiran luokseni ettei lapsi vieras säikähdä.Koira jäi rapsutettavaksi jolloin en nähnyt sitä terassin aidan takia hetkeen,vasta silloin kun oli jo sylissä.Mies laski koiran heti pois kun kun alkoi murisemaankin.


      • ei ole foliohattua..

        Luottamus mennyt?

        jaahas jaahas... varmaan sulla on joku foliohattu päässä että saat luettua ihmisten ajatuksia... mistä ihminen voi tietää että tuttu ihminen nappaa koiran syliin omalla tontilla kun tulee kylään? yhelläkin airolla näköjään porukka soutelee... toivottavasti et oo kauheen kaukana rannasta...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      50
      2348
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      703
      1546
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      108
      1219
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      132
      1085
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      89
      973
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      71
      923
    7. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      16
      764
    8. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      118
      743
    9. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      704
    10. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      23
      658
    Aihe