Hei! Kaipailen vähän muiden pienten vauvojen äitien kokemuksia ja ehkä vähän vertaistukeakin kun kaikkien tuttujen vauvan ovat ihan jättiläisiä meidän kirppuun verrattuna...
Meidän poitsu oli syntyessään 2,8kg ja 47cm nyt puolivuotiaana n.66cm ja 7,4kg ja on kaikkien mielestä niiiiiiiiin pieni. Kaikkien tuttujen lapset ovat painaneet syntyessään yli 4kg joten onhan se hassua että 3kk vauva oli äskettäin melkeen saman kokoinen kun meidän 6kk! :)
Pakko myöntää että välillä vähän loukkaannun (kyllä, ensimmäinen lapsi ja olen muutenkin herkkä ja kovasti stressaava ihminen) kun kaikki on aina että "voi miten se on pieni, syntyi varmaan keskosena?" :( Eikä siinä mitään, mutta välillä vaan ärsyttää kun tuota kuulee niin usein. Omasta mielestäni tuo on kasvanut oikein hyvin ja on aina iloinen ja tyytyväinen poika. Tiedän että tuollaisten kommentien pitäisi antaa mennä toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos muttakun..... eikö teitä muita yhtään häiritse pienuuteen liittyvät ainaiset kommentit?
Muita pienten vauvojen äitejä?
16
213
Vastaukset
- Tuttu fiilis!
Meidän tyttö syntyi 2,75-kiloisena ja 47-senttisenä, ja on ensi viikon 6kk neuvolassaan varmasti pienempi kuin teidän aarre, viisikuisena mitat oli 5,86kg ja 63cm (johdonmukaisella kasvulla 6kk noin 6,3kg ja 65cm).
Alussa kun oli vielä ongelmia maidon riittävyyden kanssa ja jouduin antamaan lisänä korviketta niin se pienuuden ihmettely suretti. Imetin vähintään puolet vuorokaudesta ja sain aina van kuulla miten pieni ja siro tyttö on! Imetin, imetin ja imetin, ja sitten taas sain kuulla miten pieni ja laiha hän on. Nykyäänkin kantoliinassa vieraat ihmiset kummastelee että siellä on vissiin toooosi pieni vauva, veikkaukset lähtee pariviikkoisesta :D Ja tosiaan tiedän saman painoisia 2-3-kuisia vauvoja.
Yksi ihana kaverini tuumasi, että meidän vauva on niin kun se näyttää ihmiseltä eikä possulta :) Ei millään pahalla pulleampia vauvoja kohtaan, mutta ainoa kerta kun tytön sirous on esitetty etuna.
Ja tyttö on tosiaan koko ajan kasvanut käyrillä ok ja on "normaalin kokoinen" vaikka ei keskiarvossa. Enää nuo kommentit ei harmita, kun nyt siihen ei enää liity omaa huolta vauvan kasvusta. Minusta meidän touhukas, aurinkoinen prinsessa on kaunis ja sopusuhtainen vaikka maha ei pullotakaan ja kaksoisleuka tulee vain nauraessa :)
Mainittakoon, että myös loppuraskaudessa ne "onpas sun maha pieni" -kommentit muistutti vaan omasta pelosta ja huolesta, kun jo tuolloin siroa (mutta normaalikokoista ja tervettä) aarrettamme seurattiin jatkuvin kasvukontrollein. Vaikkei kukaan ole koskaan mitään pahaa tarkoittanut eikä pienuus ole moite. - pikkuruinenpoika
Poikamme syntyi viikolla 38 ja oli 47cm ja 2600g. Tällä hetkellä 6kk ja 65cm ja 6300g :) minusta hän on söpömpi kun isot vauvat. Minusta häntä ihastellaan kun oon niin pieni. Paras oli kaupassa kun eläkeläinen kysyi montako päivää vanha mahtaa olla ja sanoin 153 päivää :) Älä välitä, ei kukaan tarkoita pahaa, se on ihastelua!
Poikamme on aina ollut huono syömään mutta iloinen eikä koskaan kiukuttele/itke. Oppii taitoja nopeammin kun jaksaa pikku vartalollaan liikkua paremmin kun pulleat vauvat. Ei todellakaan häiritse kommentit, ei ne vauvat kuulu olla isoja syntyessään, pitäähän ne mahtua ulos tulemaan turvallisesti. Melkeinpä kaikki nuoremmat vauvat ovat poikaamme isompia eikä se minua huoleta. - mammaihminen
meillä kanssa tyttö syntyi 46cm ja 2700g ja mun mielestä hän oli kans ihanan sirppana :) kyllähän niitä kyselyitä tuli et kasvaako jne. mutta hyvin on kasvanu ja kasvaa edelleen,oon päästäny toisesta korvasta sisään ja toisesta samalla hetkellä ulos,mä en jaksa stressata muiden mielipiteistä ja hössötyksestä.
- minime81
moi!
mun typy oli 2830 ja 51 ja rv41 ja olihan hän pieni muihin verrattuna, mut annoin kans kommenttien kuinka pieni voi voi sentään tulla ja mennä, on myös esikoinen ja täyttää just vuoden, ehkä viel hiukan pienmpi ku ikätoverit, mutta ihanasti löytyy luonnetta :) yritä vaan seuloa sinua häiritsevät kommentit vaikka se onkin ärsyttävää niin tuskin kukaan pahalla :) - Tilda:)
Moi! Meidän tyttö syntyi rv 39 ja painoi 3190 ja oli 48 cm, nyt kahdeksan kuisena pituutta oli vain 65,5 cm ja painoa 7500. Pienempi on kuin isosiskonsa oli samanikäisenä, mutta jäntevä. Pituuskasvussa vähän oli viime kerralla neuvolassa jopa taittoa, mutta oletan johtuneen korvatulehduksista, mikä on sitten taas heijastunut kasvuun. Ei kaikkien tarvi olla jättiläitä, musta pienet vauvat on söpöjä.
- Ihanan pieni
Meillä kommentoijat on lähinnä ihastellen sanoneet, että onpa pieni! Kun ikää tulee pienuus kommentit on vähentyneet. Minua kommentit ei ole haitanneet.
N. 2,8 kg ja 46 cm oli syntyessään. Syntyi 3 vko:a etuajassa.
Itse olen pieni kokoinen (160 cm) ja omaa pituuttani koskevat kommentit sen sijaan ärsyttää!! - pieni rakas.
Niin, kyllähän mä sen tiedän etteivät ihmiset sitä pahalla sano.... Itse vaan välillä muutenkin on niin herkillä että kuvittelee kaikenlaista. Ja kaikista pahin on että alkaa vertailemaan omaa vauvaa muihin mutta kun tuttavapiirissä on oikeasti paljon saman ikäisiä vauvoja ja kaikki on pitkästi päälle 70cm ja painavat n.10kg niin näiltä henkilöiltä tulee välillä vähän ikävää kommenttia (syötätkö sinä ikinä tuota kirppua jne...) Vaikka eihän tuo todellakaan mikään laiha ole, ihan sopusuhtainen niin omasta kuin neuvolankin mielestä!
Olen itse myös hyvin lyhyt, n.157cm että kyllähän sen on aina tiennyt ettei pojastakaan mitään kovin pitkää tule. Mua taas ei enää juurikaan häiritse omaan pituuteeni liittyvät kommentit mutta tuo rakkaan pojan suhteen olen niin suojelevainen leijonaemo että pois alta oksat ja männynkävyt! ;D - oikeesti!
Luulen että jos joku laukoo tuollaista kommenttia se on kateutta siitä että sinulla on suloisempi vauva kuin heidän omat possunsa :)
- mekaksivaan
Meillä pikku tiitiäinen on nyt 8 kk:n iässä 69,5 cm pitkä ja painaa 7200 g. Syntyessään oli 3350 g ja 49 cm pitkä. Itse olen ollut puolivuotiaana 9,5 kg painava tytöntyllerö. :D
En murehdi kokoa ollenkaan ja samaa sanoi neuvolalääkärikin, ettei tarvitse huolehtia. Tyttö jo kävelee tukea vasten ja on ERITTÄIN aktiivinen tapaus, joten kaikki energia menee kasvamisen sijasta touhuamiseen. Vaikka itse olenkin 173 cm pitkä, niin äitini on 148 cm ja isoisoäitini on ollut 135 cm.
Minusta meidän tyttö on suloinen pakkaus enkä muuttaisi häntä mitenkään. Kyllä hän kerkeää vielä 18-vuotiaaksi kasvaa tuosta ja guinnessin ennätyskirjaan ei tyttöni enää pääse lyhyytensä vuoksi..
http://www.hs.fi/ulkomaat/Maailman lyhyin nainen mitattiin Intiassa/a1305551512874
Jos joku on ihmetellyt pienuutta, niin olen vaan todennut takaisin, että onhan likka jo pidempi kuin maailman lyhin nainen.. on mennyt suut suppuun ihmettelijöiltä.. :D - mitäsäselität?
mekaksivaan : eihän sun tyttö ollut edes pieni vaan keskikokoinen? Ja toi nykyinen paino/pituushan menee ihan keskikäyrillä? Pienet vauvat on niitä 3kg ja alle.
- mekaksivaan
Hetkonen..
Meillä likka on ollut syntyessään "normaalikokoinen", mutta ymmärsin ap:n aloituksesta, että hän kysyi vertaistukea tämän hetken tilanteeseen kun hänen vauvansa on 6 kk:n ikäinen. Meillä likka on ollut 6 kk:n iässä 63,2 cm pitkä ja ja 6960 g painoinen (ap:n vauva on 6 kk:n iässä 66 cm ja 7,4 kg). AP:n vauva on itse asiassa 200 g painavampi kuin mitä meidän tyttö on nyt 8 kk:n iässä (vaikkakin 3 cm lyhyempi)..
Joten rakas "mitäsäselität", miten SÄ selität ja perustelet sen miksi en saisi vastata ap:n kysymykseen? ;-)
- P
Meidan tyttö syntyi 2,9kg ja oli 46cm pitka, asumme ulkomailla eika kukaan ole koskaan alkupaivien jalkeen ihmetellyt hanen pienuuttaan. 5kk kontrollissa painoi 6,5kg ja oli 62cm, ensi viikolla on 6kk kontorolli joten katsotaan sitten miten on kasvanut. Laakarissakaan ei painosta tai pituudesta ole koskaan sanottu mitaan ihmeempaa kun etta sopusuhtainen ja hyvin on topakoitunut. Olemme mieheni kanssa aika pitkia mutta kylla tytölla on aikaa viela kuroa kiinni jos niikseen on, meidan laakari sanoikin etta ennen 2v. on turha murehtia liioista tai liian vahista kiloista jos pysyy suht normaalin rajoissa, sihen mennessa yleensa tasaantuvat niin pituudessa kuin painossakin. Meilla on suloinen tyttö ja juuri sopivan kokoinen meille. Ala valita ikavista kommenteista, kylla laakari kertoo jos on syyta huoleen.
- mitäsäselität
Me kaks :) Ikinä et kertonu et vauvasi on joskus ollut pieni, sun tekstissä vaan tuli ilmi mitä oli syntyessään ja 8kk ja molemmat aika normikokoja, eikö? Mistä pitäisi sitten repiä et on ollut jossain vaiheessa pieni. NIIN mä sen selitän :)
- mekaksivaan
MInähän kerroin tuossa alkuperäisessä tekstissäni, että tyttömme on pieni. Eikö minun sana riitä vakuuttamaan? (no joo.. keskustelupalsta on aina keskustelupalsta) :) Miinuskäyrillä siis mennään kaikessa tytön kanssa eli on edelleenkin pienikokoinen. Eikö sitä voi jo päätellä siitä, että AP:n vauva on 6 kk:n ikäisenä suurinpiirtein saman kokoinen kuin meidän 2 kk vanhempi tyttö?
Onneksi kuitenkin neuvolalääkärin mielestä kaikki on kunnossa eikä tarvitse kontrollia 10 kk:n iässä.. on vaan muilta taidoiltaan erittäin kehittynyt ikäisekseen.
Haleja ap:lle ja tsemppiä pikkuisen kanssa.. näitä murheita muistelet hymyillen vuoden päästä. Niin ja anteeksi.. ei ollut tarkoitus aloittaa nyt tästä minun tytön paino/pituus kinastelua kun menee vähän off topic.. :D kuten huomaat.. tämä on hyvin herkkää aluetta :D :D :D leijonaemo hyökkää heti puolustamaan pikkuistaan. ;-)
- pienirakas..
Heh, ihan kiva tietää että on muitakin kirppujen leijonaemoja :) Eräs sukulainen aina puhuu kaikille että miten tämä meidän poika on niin ihana kun "näyttää ihan ihmiselle" Nyt vasta tajusin mitä tarkoittaa tällä kun joku aiemmin kirjoittaneista oli näköjään sanonut samoin :D Mutta niinhän se tahtoo olla että jos on vähänkin keskiverrosta poikkeavaa suuntaan tai toiseen niin saa kuulla siitä kommenttia. Puhuin kaverin kanssa jolla on tosi pullukka vauva ja hän vasta saakin kuulla asiasta. Harmi että monet eivät ymmärrä miten herkillä tuoreet äidit saattavat olla ja laukovat ikäviä kommentteja jotka varmaan on vaan vitsiksi tarkoitettu...mutta niinkuin tämänkin henkilön kohdalla (esim. kaupassa vieras henkilö tuli kurkkimaan että mikäs pieni porsas se siellä nukkuu!!) asiat voisi muotoilla vähän toisinkin.
Noh, itse en enää niin mieti asiaa vaikka painokäyrä on laskussa mutta se johtuu vaan siitä että poika pyörii, ryömii ja muutenkin liikkuu niin aktiivisesti. Eipähän ainakaan ole paikallaan pötköttelevä pulla ;D (...ja nyt toivon ettei viestiä lue kukaan pyöreämmän vauvan äiti!!!) - !!!
Mun poika syntyi viikolla 38 6, 3450g ja 50cm. Eli ei musta mitenkään pikkiriikkinen! Mut siltikin vaan kaikki luuli poikaa pari kk pienemmäksi aina puolen vuoden ikään saakka. Ja olihan hän aika poikkeuksetta pienempi kuin ikätoverinsa ja pariakin kuukautta nuoremmat! Tuntuu että nykysellään on ihan hirmusen isoja vauvoja kaikilla...
Nyt poikanen reilu 8kk ja mitat on 9700g ja 72,5cm! Että hyvin on kirinyt ikätovereitaan kiinni ja osasta mennyt ohikin. Mut melkosen rimpula jäntevyys toi yhä on...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242078Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331984Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101813Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561485Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341396Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5361133Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50986Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115930Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse352907