Viisumit?

jones_s

Olen matkustamassa Aasiaan ja toive olisi mahdollisimman pitkä matka. Mieli tekisi ensin saada 6-12kk viisumi Thaimaahan ja samalle ajankohdalle viisumi 6kk Vietnamiin. Näenkö "vaaleanpunaista" unta vai onko tämä kenties mahdollista ja jos niin miten siinä toimitaan. Ohjeista kiitollinen jones_s :)

6

306

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ksfkfkhfkhaskhfkla

      Hmm. oletko tosissasi vai haaveiletko vain. Miksi et mene Vietnamiin max. 15 päivää ja sitten pois jne. Jos olet matkaamassa esim 4 4 4 kuukautta niin miksi et hakisi niitä erikseen? Ja onhan siellä Aasiassa muutakin. Oikeastiko viettäisit vuoden vain kahdessa maassa lomaillen?

      Sorry, tuntuu provolta tai utopistiselta haaveelta

    • jones_s

      Totta, Aasiassa on muutakin ja aion tutustua. Tosi on se, että aion vuoden olla Aasiassa ja Thaimaa & Vietnam ovat pääkohteet. 15pv Vietnamissa, hmmm, tuntuu tosi lyhyeltä ajalta. Viime vuonna olin 2kk Thaimaassa (2kk vain koska täällä odotti keskussairaala, ei siis johtunut matkasta) ja se oli mielestäni minimi jos haluaa tosissaan tutustua maahan eikä vain "rellestää" (ei kuulu tapoihin). Viisumit haetaan ulkomailla ilmeisesti ko. maan suurlähetystöistä, tuosta kun ei ole mitään kokemusta mutta olettaisin näin vai voiko kaiken hoitaa jo Suomessa valmiiksi?

      Kiitos vastauksestasi, on tässä muutama kuukausi aikaa miettiä matkasuunnitelma ja kaikki apu kokeneilta matkailijoilta tervetulleita :) P.S. ei ole provoa, sitä en harrasta

    • En tiedä Thaimaan tilanteesta mutta Vietnamiin voit mennä ensin 15 päiväksi viisumitta. Hae matkatoimistosta sen jälkeen viisumia kuukaudeksi, näin olet saanut jo 1,5 kuukautta. En ole koskaan itse hakenut, mutta tämän jälkeen on mahdollista pidentää viisumia ainakin kerran eli 2,5 kuukautta saa ainakin kerrallaan olla, luultavasti pidempään, mutta varmaksi en sano. Yksi vaihtoehto on käydä Kambodzassa tai Laosissa (riippuen oletko etelä vai keski-vietnamissa) välillä ja hakea maastapoistumisleimat. Ne matkat eivät paljon maksa joten kätevä tapa sekin. Kiina on yksi mahdollisuus (jos olet pohjoisessa), mutta neuvon hakemaan viisumia etukäteen muualta kuin Vietnamista esmes Thaimaa tai Suomi. Ulkomaalaisilla on ollut hankaluuksia saada Kiinan viisumi Vietnamista.

      • jones_s

        Kiitti Happy_Buddha :) Thaimaassa ainakin oli oikein vartavasten firmoja paikallisten mukaan jotka teki "leima-matkoja" Kambodzaan, n3000bath (75 euroa). Etelä-Vietnamiin ajattelin mennä. Kun Helsingissä käväsen täytyy kysellä sieltäkin.


    • Lisäyksenä tuohon vielä, että Laosin ja Kambodzan viisumit ovat pelkkä rahastus, joten sellaisen saa raja-asemalta pelkkänä muodollisuutena, ainakin yleisimmiltä raja-asemilta. Ei siis tarvitse mennä lähetystöön. Saigonin ja Phnom Penhin välillä pääsee bussilla 7 tunnissa noin 12 taalan hintaan/suunta.
      Kannattaa muuten huomioida, että Thaimaassa on vaikeutettu näitä visa run-matkoja hieman. Jos tulet maahan maarajan kautta viisumi vapaus on lyhennetty kahteen viikkoon. Lentokentältä saa kuukauden viisumivapauden. Tosiaan en tiedä noista Thaimaan viisumeista, mutta koska visa runnit on niin yleisiä, niin joku vaikeus noissa viisumihakemuksissa täytyy olla.
      En tiedä paljonko olet suunnitellut jo matkaa, mutta Thaimaasta Vietnamiin siirryttäessä kannattaa ainakin kerran mennä Kambodzan läpi ja vierailla Siem Reapissa ja Angkor Watissa. Se on kyllä aika huikea paikka. Tossa on hieman ohjeita sinne päin maailmaa, ellet vielä ollut tietoinen näistä sivuista
      http://www.seat61.com/Cambodia.htm#Bangkok-Saigon
      Noi sivustot on muutenkin aivan korvaamattomat matkustettaessa oikeastaan missä päin maailmaa tahansa. Juna-aikataulut ja hinnat pitävät hyvin paikkansa, sen lisäksi muitakin ohjeita.

      • jones_s

        Voi kiitti! aika paljon oon jo suunnitellut mutta kiitti tosi hyvästä linkistä, tarpeeseen tullee :) . Suomesta aion hommata joltain kaverilta "nimellisen" c/o-osotteen ja vuokrakämppä lähtee. Kesiä tulee kyllä Suomessa vietettyä. Ja täällä forumillahan on kätevä kysellä jos tietoo ja vinkkejä kaipaa vaikka olis "kuussa".

        Ainakin viime vuoden lopussa toimi Thailand-Cambodia-Thailand visa-run, päivän reissu n. 3000bath ja rajalla kai hieman viranomaisen taskuun ja kuukausi tuli lisää "Thaimaa-aikaa" ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1043
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      20
      955
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      504
      821
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      48
      776
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      702
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      180
      589
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      59
      558
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      550
    Aihe