Jos yksi "koulusukupolvi" kierrätettäisiin siten että ala-asteen oppilaat kävisivät koulunsa siellä missä ala-asteenkin, 9:ään saakka, niin eivät oppisi huonoja tapoja yläasteelta. Kaikki se huonojen mallien "kultuuriperintö" lakkaisi olemasta. Asian voisi hoitaa helposti vaikka siirrettävillä parakkikouluilla. Parakit ala-asteen pihaan ja koulu jatkuu. Ala-asteen oppilaat ovat hienosti käyttäytyviä, eikä kiusaamistakaan ole. Jos hunot opit/mallit ylemmiltä luokilta ei periydy, niin tuskin niitä sitten tuleekaan. Ainakaan suuressa määrin.
YLÄASTEEN PERINTÖ
3
117
Vastaukset
- spjfgpsj
yhteiskoulu olisi hyvä asia, mutta mistä moinen ajatus ettei alakoulussa ole kiusaamista????
- juubajuu
tarkoitatko että eka-ja ysiluokkalaiset olisivat samassa koulussa. ysiluokkalaisten kielenkäyttö on sellaista että olisi varmaankin mukava huomata 1.luokkalaisen saavan sellaiset opit jo heti taipaleen alkumetreillä. muutama koulu on jopa maankuulu kiusaamattomuudestaan. jos ei ole mallia, niin ei se itsestään tule, jos nyt ei normi pikku nahinoita huomioida
- FaktaHomma
Kutosten pitäisi saada käydä koulu vielä ala-koululaisten ympäristössä.
Välttyisi moni koululainen vaikeuksilta. Vuodessa kasvavat paljon henklisesti, eivätkä lähde hölmöilyihin niin helposti mukaan kun kuudennella luokalla isojen sekaan siirtyessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14010166
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485393Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p404040Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323602Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352654Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191906Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591572Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981567Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?731428Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311386