laika ja jämpti mix, kokemuksia?

Seropi, mikä muukaan

Eli tollanen on tulossa, onko kellään kokemuksia että milloinen luonne saadan noita yhdistelemällä?

Emä on jämptlanninpystykorva ja isä venäläis eurooppalainen laika.

8

3035

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Garmin Astro 320

      Olisit ottanu 2 samasta pentueesta ja opettanu ne metästämään kahdestaan pennusta asti.

    • Seropi, mikä muukaan

      mulla on toinen pentu, se tosin on täysi jämpti, se on vaan viikon vanhempi kun tää toinen että keposeen saa kahestaan jos näistä tulee jotain.

      Mutta ei oiken tärppää toi kahella koiralla kerralla metsästys...
      Tähän asti on nää koiruudet pelannu paremmin yksinään metällä, kun ottavat sitten toisistaan mallia. Niin huonossa kuin hyvässäkin.

    • Garmin Astro 320

      Suomussalmella yksi kaveri metästää kahella laikalla.Kaatunu on karhua ja hirveä.Hirviä jopa niin paljo että porukan muille koirille ei meinaa jäähä mitään.Se on kuulema normi tilanne että kaveri lahtaa haukusta kaikki kenttään.Näinhän se menee kun koirat pelaa yhteen.

    • geenit kyseessä

      Se riippuu ainakin koirien geeneistä, kuten millaisiksi riista- ja perhekoiriksi ne ollaan kasvatettu. Jos hahta aggressiivista, pelkkänä vanhtina käytettyä koiraa risteyttää keskenään, niin niillä saadaan todennäköisesti aivan eri luonteisiä jäkeläisiä kuin ihmisystävillisiä, reippaina metsästäjinä käytettyjä koiria risteyttämällä. Rotu ei ratkaise kaikkea, vaan KASVATTAJAN on itsekin huolehdittava koirien geneettisistä luonteenpiirteistä ja vieteistä, samoin kuin terveydestä, ulkonäöstä ja säänkestävyydestä. Moni metsästysrotu ollaankin jo ehditty huolettomalla kasvatuksella jalostaa pelkiksi seurakoiriksi, jotka eivät enää sovi riittävän hyvin metsästykseen, koska kasvatukseen ollaan käytetty niin paljon myös pelkkinä seura- ja harrastuskoirinakin käytettyjä yksilöitä. Tällaisia ovat esimerkiksi beagle, saukkokoira, stabyhoun sekä useimmat noutajat ja spanielit. Ei tarvitse kuin pari sukupolvea kasvattaa metsästysrotua pelkillä seurakoirilla, niin metsästysominaisuudet saattavat kadota lähes olemattomiin.

    • Seropi, mikä muukaan

      Nämä molemmat pennut on otettu lähipiiristä että vanhemmat on tullut hyvin tutuksi mutta laikasta en tiedä paljoa mitään, eiv ole ikinä kohdalle tullut.

      Nii sitä että mimmonen toi laika on näin yleisluontoisesti. Plussana se että risteytetääön tollasen puupään kanssa ;)

    • Rakkeli

      Meillä oli vuosia sitten jämpti ja laika- risteytys, tosin en tiedä, mikä laika mahtoi olla. Väriltään harmaa jämptiä muistuttava ja myös ulkonäoltään.Kasvoi huomattavasti jämptiä isommaksi (uros) mutta ikinä ei oppinut hirviä haukkumaan. Oli sitten kuitenkin 8 vuotta seurakoirana. Oli vieraita kohtaan varautunut, vartioimisviettinen, mutta omalle väelle hyvinkin ystävällinen sylikoira (jotain 65 cm ja 40 kg, siinä lämmin vieruskaveri!). Emänsä täysverinen hirvikoira mutta isästä ei muuta tietoa kuin jonkin sortin laika. No, laikat ei oo täälläpäin suuressakaan maineessa, monella on ollut, mutta muihi rotuihin palanneet. Kyllä oli kotikoirana kiva koira, ja vahtikoiraksi oivallinen, vaikkei riistasta mitään sitten tajunnutkaan. Tapaturman takia sitten tuli loppu ennen aikojaan.

      • Kirja viisas

        miten niin paljon jämptiä isommaksi? Rotumääritelmästä: Jämtlannin pystykorva uroksen ihanne säkä korkeus on 62-65cm mutta voi kasvaa isommaksikin, se on suurin metsästävä pystykorva.

        Oletkohan lukennut yhtään rotumääritelmää?


    • swedruski

      Itselläni nyt 2,5 vuotias Itälaikan ja Jämptin risteytys. 15 vuotta itälaikoja harrastaneena ja niillä suurriistaa pyytäneenä voin vielä lyhyen seropi kokemukseni pohjalta sanoa, etten ole koskaan omistanut yhtä toimivaa, muutenkin miellyttävää ja tervepäistä koiraa. Ensimmäisen hirven ammuin tuolle koiralleni sen ollessa 4 kk. Viime syksynä kaatoja tuli kaikkiaan viisi. Parhaat haukut 6-8 tuntia, seurannat 12-15 km. Parasta metsällä aikaisempiin koiriini verrattuna on kyseisen yksilön uskomaton löytötehokkuus. Pyydän pohjoisessa, missä selkoset on kohtuu suuria, eivätkä hirvikannatkaan ole mitenkään suunnattoman tiheitä. Siinä missä käyttövaliot eivät löytäneet elukoita tietyistä maastoista, tämä "seropi" kaivoi hirvet jo kertaalleen tutkitusta alueesta. Ottaa yli vrk vanhan jäljen "työn alle" ja omaa aivan älyttömän nenän. Viime syksynä kaikki löydöt olivat haarukassa 2-3 km minusta. Kotona meillä on pari pientä lasta ja vaikka ulkokoira onkin, antaa vaikka lasten solmulle vääntää, eikä siltikään hammasta näytä. Esimerkiksi viisivuotiaan poikani mennessä yksin koiraa silittelemään, pistää koirani automaattisesti maata, ettei vain vahingossa kaataisi. Toisista koirista ei juuri välitä, eikä muutenkaan ole agressiivinen. Ulkoisestikin ainakin omaa silmää tuo koira miellyttää; väri tuli emältä eli laikalta, punertavan ruskea mustalla kuonolla, koko laikalta eli kohtuu jalkava (säkä n. 63 cm) ja pään muoto melko paljon jämptiltä (iso ja massava), runko kuitenkin jämptiä jäntevämpi. Tämän koiran toiselle veljelle ammuttiin haukusta karhu alle vuoden ikäisenä, yhdelle siskoista ainakin kuusi hirveä viime syksynä ja muutenkin koko pesue on kuulostanut olevan toimivaa ja tervepäistä sakkia. Eli näiden kokemusten pohjalta ainakin itse uskallan toivottaa menestyksekkäitä jahtihetkiä koirasi kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      32
      2152
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      116
      1828
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1581
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1207
    5. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1192
    6. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1036
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1033
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      994
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      917
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      28
      900
    Aihe