Ulkomaalainen työvoima

Yrittäjän vaimo

Tänään ärsytys käyrä nousi 110%. Suomalaiset herätkää, meidän omat alan ammattilaiset joutuvat lopettamaan työnsä!

Virolaiset rakennusmiehet tulevat tänne ja polkevat suomalaisten rakennusmiesten hinnat maanrakoon. Tähän alihintaan mihin virolaiset tarjoavat rakennusalan töitä, ei suomalainen pysty enää tekemään jos meinaa kaikki maksut hoitaa niin kuin kuuluu. Pimeää työtäkö meidän pitää sitten tehdä?

Meillä yrittäjä maksaa verot, sosiaaliturvamaksut, vakuutukset jne.. Virolaiset tulevat tänne viikon muonat repussaan, asuvat kommuuneissa, eivätkä kuluta sen koommin rahaa Suomessa toisin sanoen vievät kaikki rahat omaan maahansa missä asuminen ja kulut ovat huomattavasti pienemmät.
Suomalainen joutuu kyllä tuomaan rahansa omaan maahan!

Nyt nämä rakennusalan yrittäjät, jotka ovat pitkäänkin tehneet töitä joutuvat pistämään firmansa kiinni, kun suomalaiset mieluummin tukevat ulkomaalaisia työn saannissa. Onko oikein, että suomalainen yrittäjä joutuu työttömäksi kotiinsa makaamaan ja hakemaan työvoimatoimistosta leipänsä perheelle?!

Nyt peräänkuulutan kaikki suomalaisia auttamaan suomalaisen rakennusalan ammattilaisia, eivätkä tukemaan ulkomaalaisia jotka tänne ei edes rahaa tuo!

P.S. Tiedän, että tämä ärsyttää hyvin montaa ihmistä. Meidänkin on vain leipämme saatava nenän eteen, vuokrat maksettava ja yritettävä elää täällä Suomessa.

0

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Räppäri kuoli vankilassa

        Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
        Maailman menoa
        87
        4168
      2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

        Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
        Ikävä
        28
        3137
      3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

        Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
        Ikävä
        45
        2340
      4. Missä näitte viimeksi?

        Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
        Ikävä
        35
        1348
      5. Puukotus yöllä

        Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
        Sotkamo
        10
        919
      6. 133
        911
      7. rakas J siellä jossain

        Niin ikävä sua. -P. Nainen
        Ikävä
        6
        894
      8. Masan touhut etenee

        Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
        Äänekoski
        12
        832
      9. Naisten ja miesten tasoeroista

        Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
        Ikävä
        124
        776
      10. You've been running and

        so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
        Ikävä
        11
        770
      Aihe