Käsilaukku ?

ekakerta

Lasketaanko käsilaukku ylimääräiseksi Ryanairin lennolla?
Ruumaan 15kg ja sisälle 10kg laukut.
Mites se käsilaukku,meneekö ylimääräisiä euroja?

7

822

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rAIKKU

      CABIN BAGGAGE

      Strictly one item of cabin baggage per passenger (excluding infants) weighing up to 10kg with maximum dimensions of 55cm x 40cm x 20cm is permitted. (handbag, briefcase, laptop, shop purchases, camera etc.) must be carried in your 1 permitted piece of cabin baggage.

      http://www.ryanair.com/ie/terms-and-conditions#regulations-cabinbaggage

      Raikun sivuilta löytyisi helposti vastaus kysymykseen. Eli lyhyesti: jos sulla on toi matkustamoon mukaan otettava 10 kg laukku, tulee käsilaukun mahtua portilla sen 10 kg:n laukun SISÄLLE ja kaikki muukin sälä on oltava sen laukun SISÄLLÄ (kannettava, kamera jne. )

      • yksi lentoreissu

        Juuri näin, ja asia tulee selväksi viimeistään kentällä. Koneessa et saa pitää mitään laukkua sylissäsi - tulee halvaksi kun rahapussikin on laukussa, joka on siellä ylhäällä lokerossa.


      • erkk
        yksi lentoreissu kirjoitti:

        Juuri näin, ja asia tulee selväksi viimeistään kentällä. Koneessa et saa pitää mitään laukkua sylissäsi - tulee halvaksi kun rahapussikin on laukussa, joka on siellä ylhäällä lokerossa.

        Tai jalkatilassa edessäsi olevan penkin alla. Sieltä sen rahapussin ja muuta
        saa mukavasti kaiveltua esille. Toimii ainakin meille keskikokoisille.


    • 4 reissua vuodessa

      Ei tuo välttämättä kyllä ihan noin mene. Itse olen aina tunkenut käsilaukkuni portilla cabin bag -laukun sisään, mutta ottanut sen sitten koneessa taas pois ja pitänyt sylissä tai edessä olevan penkin alla. Kukaan ei ole tuosta valittanut.
      Mutta kannattaa olla tarkkana, että se käsilaukku tosiaan mahtuu siihen cabin bagiin siten, ettei cabin bag pullistu "yli sallittujen mittojen". Ystävälleni nimittäin kävi juuri viime Malagan reissulla niin, että portilla laukku mitattiin ja se olikin yht'äkkiä liian pullea. Laukku piti laittaa ruumaan ja lisämaksua tuli 40e.

      • Ekakerta

        Kiitos,
        asiallisesta vastauksesta.
        Olen kuullut todellakin laukun "pullistumisesta" ja sen seurauksista.
        Jotkut jopa laittavat sen laukun takin sisään näin talvisin?
        Onhan se rahapussi ja silmälasi kotelo jonnekin mahduttava?


    • jausaa

      Toivottavasti eka ja vika kerta, pelle

      • justjust

        Ainahan tarvitaan joku pelle kirjoittelemaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      264
      9932
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      194
      5664
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      164
      5234
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      75
      4881
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      4
      2723
    6. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2449
    7. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2279
    8. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      354
      2022
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1705
    10. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1617
    Aihe