Uskonasioita

Minusta uskonasiat ovat ihmisen oma asia. Ei pidä alkaa niistä kiistelemään.
3219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei kai niistä voi kukaan tosissaan kiistelläkkään.

Ei kukaan voi sanoa,että minun uskoni on se ainoa autuaaksi tekevä usko.

Mutta Jumalaa ei ole kuin yksi ainoa,
ja mielestäni kaikki uskonnot viittaavat
samaan Jumalaan.

Tietenkin uskomattoillakin on ehkä joku mihin uskovat,sitä en tiedä,mutta se on heidän asiansa.

Uskon asioista on hyvä keskustella,ehkäpä
vähän kiistelläkkin,niin saadaan miettiä
erinäkökohtia.

Ja saadaan keskustelua aikaan siltäkin
näkökulmasta.

Ei mikään keskustelu ole pahasta.eikä
joka asiasta voida olla samaa mieltä.

Mitä siitä tulisi jos ei sanota omaa míelipidettä asioista,olisi se sitten uskonasia tai joku muu.

Toisia myötäilemällä ei keskustelusta
tulisikaan mitään.

Se olisi vähän kuin päänsilittelemistä,
että juu kyllä se on niinkuin sanoit,ei minulla ole mitään lisättävää. ;-))

Hyvää jatkoa vain.

Äänestä
  • Anun kirjoitus otsikolla "Ei kai" oli oikein hyvin kirjoitettu. Olen täysin samaa mieltä hänen kanssaan. Kannustan keskustelemaan myös näistä asioista. Keskustelun kautta avautuvat uudet "avaruudet" asiassa kuin asiassa.
    Hyvää jatkoa kaikille!

    Äänestä

  • strvag74 kirjoitti:

    Anun kirjoitus otsikolla "Ei kai" oli oikein hyvin kirjoitettu. Olen täysin samaa mieltä hänen kanssaan. Kannustan keskustelemaan myös näistä asioista. Keskustelun kautta avautuvat uudet "avaruudet" asiassa kuin asiassa.
    Hyvää jatkoa kaikille!

    taitaa una ja akiopujah olla samalla leirillä koko juhannuksen,kun nua rysköömarkkinakkin on tuala niin mihinä,;sen ne ainakin tiätäävät.
    kun niin vähän kirijootellahan notta taitaa tulla
    nokiotta muistattako,etteivaan siälä.
    huuhaa huuhaa huuhaa kyllä ny hymyt hyytyy,kun että tiärä mihinä mennähän.tämä ny on tälläänen kommentti tähän hiliaasuutehen,kun kaikki on kun kurpitsan niällehet,askaliakaan ei enää lasketa,
    mutta lasketahan sitten vaikka kuinka monta sanaa
    hiras hämäläänen sanoo päiväs,kun sille sanoo tänäpäivänä päivää se huamenna sanoo päivää.
    Voi aijan kuluttajat,pitääs kuluttaa vähän muutakin kun housun persuuksia,eikö kengänpohojakkaan enää kulu kun autoolla vaan kulietahan hyyskän välikkin jollei satu olla sisähyyskää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pekka kirjoitti:

Minusta uskonasiat ovat ihmisen oma asia. Ei pidä alkaa niistä kiistelemään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu