Kuin autolle konsanaan: omakotitalolle voi ostaa nyt merkkihuoll

Luki.

Talopaketteja myyvä Kastelli alkaa tarjota talotoimituksiinsa uudenlaista huolenpitopalvelua.

– Palvelun tavoitteena on turvata Kastelli-talon toimivuus, tekninen kunto ja rakennuksen arvon säilyminen, sanoo Kastelli-talot Oy:n tekninen johtaja Vesa Sarajärvi.

Palvelu on ollut Kastellilla suunnitteilla jo pidempään, lopullinen sysäys tuli, kun Kastelli viime vuoden aikana hankki omistukseensa talotekniikka-alan yrityksiä.

Omakotitalon kunnossapidosta ja huollosta iso osa on talotekniikan huoltoa. Lämmitysjärjestelmä, ilmanvaihtokone sekä erilaiset sähköjärjestelmät edellyttävät usein erikoisosaamista. Sarajärvi pitää tämän tyyppistä palvelua tulevaisuudessa lähes välttämättömänä.

– Talot teknistyvät jatkuvasti, ja samaan aikaan ihmisiltä puuttuu yhä useammin laitteiston käyttöön ja huoltoon tarvittavat aika, osaaminen ja motivaatio.

Huolenpito-palvelun rungon muodostaa sähköinen huoltokirja, jonka dokumentteihin voi koota kaikki talon perustiedot. Huoltokirja muistuttaa automaattisesti talon erilaisista huoltotehtävistä ja siihen kertyy vuosien mittaan talon huoltohistoria. Huoltokirjaan sisältyy myös talon kulutusseuranta, jonne kaikki asumiseen liittyvät kustannukset voidaan kirjata.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laupias.

      Ei ihan pöllömpi idea, varmaan jonkunverran kiinnostusta tuollaiseen.
      Voisin itsekin harkita; töissä välillä niin kiirettä että olisi kiva jos joku talon/tekniikan tunteva tekisi määräaikaiset huoltotyöt kuten ilmastoinnin tarkistus, ilmanvaihdon suodattimet jne.

      Kotitalousvähennyksiinkin varmaan kelpaa nuo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1945
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1852
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1789
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1458
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1390
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      504
      1060
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      970
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      914
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      875
    Aihe