sellaset maakuntayhtymän terveydenhuollon tyntekijät jotka on saanu nyt lusmuta ajelemalla päivät kunnasta toiseen pitää saada karsittua pois
mitä hyötyä kellekään on jos kajaanista käydään päiväseltään yhen potilaan takia kääntymässä ja siihempä työpäivä tärväytyykin
Maakunnan tyhjänajajat
12
519
Vastaukset
- organisointikysymys
Voipi viedä viestiä eteenpäin maakunnan tyhjäntoimittajapäättäjille jotka tekee niin typeriä päätöksiä muutenkin tämän hyvinvointikainuun eteen. Kaikki on kiinni organisoinnista, työntekijät tekee niin kuin käsketään.
- näinon
Maakuntahallitus ja -valtuusto on täynnä tyhjäntoimittajia. Heillä ei ollut mopoa lähtiessäkään ja nyt on fillarikin kateissa.
Joka iikka vaihtoon syksyllä. - tojotalla
Voiko ja saako maakunnan autoilla ajaa myös omia henkilökohtaisia ajoja.
- samapa tuo
Ei tietenkään saa eikä missään nimessä varsinkaan! Olethan kytännyt varmasti kaikki jokaisen maakunnan auton ajot ja ottanut selvää mikä on ajon tarkoitus, olihan varmasti lyhin reitti kohteeseen... Tiedät kuitenkin kai että juuri sinun pussistasi kaikkien herraskaisten etuudet on pois.
Eiköhän jokainen työntekijä tiedä mitä tekee ja missä sekä millä ilman että kateelliset panettelee..
- vesa koivisto
Suoritusporras tekee luonnollisesti mitä käsketään.
Esimerkkinä suuri ja joutava organisaatio ja jossa vedetään hoitohenkilökuntaa pois tuottavasta työstä ja maksaa veronmaksajille maltaita.
Kuntayhtymässä 3 SAS-ryhmää, joissa keskimäärin 5 koti- ja sairaanhoitajaa. Ryhmä kokoontuu väh. kerran kuussa. Suomussalmelle ajetaan Puolangalta ja yksi jäsen Kajaanista.
Päivä on piloilla tuottavasta työstä. Ryhmän ainoa tarkoitus on kumota lääkärin toteama laitoshoidon potilas terveeksi pistelaskusysteemin avulla. Hoidon edistämisen kanssa jutulla ei ole tekemistä.
Siinä menee kuukaudessa 15 päiväpalkkaa kankkulan kaivoon matkakulut.
Sen lisäksi organisaatioon kuuluu turhakkeena nimike tulosyksikön päällikkö ja joka on yleensä hoitotyöntekijä.
Sitten on kokopäivätoiminen vanhuspäällikkö ja joita on 3 kappaletta. Heidän työlleen ei näytä olevan mitään perusteita. Ei ainakaan hoivatyön edistämsen puolella. Tämä on kokopäivätoiminen ja edellinen käytännössä lähes kokotoiminen.
Koko systeemin voisi hoitaa 2 - 3 laskentatyöntekijää. Muut vapautuisivat suoritustöihin.
Mahdollisesti muilla toimialoilla on samantyyppistä joutokäyntiä? Johtajaa johtajan päälle. - Seurannut
Millä luvalla Maakunta kuntayhtymän autoilla kuljetetaan asiakkaita kauppoihin,lääkäriin ja milloin minnekin? Eiköhän ne olisi taksien hommia.Kuinka monella hoitajalla on esim.henkilökuljetuslupa, autojen liikenneluvista puhumattakaan?Näin Suomussalmella.
- kylymä se ilima
Ehkä onnistuu, ellei maksua peritä?
Tai sitten veloitetaan kotipalvelumaksuissa?
Voi olla kyseenalainen toimintaa.
Tai sitten käytetään niitä "sisäpiirin" asiakkaita?
Mitähän kaikkea mielenkiintoista ja samalla kyseenalaistakin kuntayhtymän sisällä on tapahtunut ja vielä tapahtuu?
- Vammaispuoli
Hoitajan kuljetustehtäviin menevä aika on pois hoitotehtävistä.Pitäisikö palkata kuljettajat erikseen jos kuntayhtymän autoilla yleensä saa kuljettaa?
- 2000
nyt on taas höpö-höpöhommia. sehän on vaan hyvä jos ihmisiä hoidetaan.
- Etelän poika -44
...tulosyksikön päällikkö, vanhuspäällikkö, vanhustyön johtaja, mitä ihmeitä nämä ovat ja keitä he ovat ? Missä he työskentelevät ja mitä he tekevät ???? En ole eläissäni kuullutkaan tällaisista virkanimikkeistä, vaikka omaiseni on ollut vuosikaudet hoidettavana laitoshoidossa Kainuussa. Onko näitä jokaisessa kunnassa, vai vain maakuntakuntayhtymän jutuissa ? Hoitolaitoksessa työskentelevät hoitajat kyllä tiedän ja näen myös sen heidän valtavan työmäärän suhteessa hoidettavien potilaiden määrään ja laatuun!
- uskokaa jo
SUOJATYÖPAIKKOJA
- werttinen
Loppuu se ajelu, saulista tuli pressa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171869Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101768Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1141766Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561439Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341383Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861016Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50962Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115908Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237902Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347864