Lyhyet aallot ja vakoilu.

zerozeroonezero

Monelta eri taajuudelta bongaa esim naisäänen joka toistaa vaikkapa tiettyä numerosarjaa, liekö tiedonantoja vakoojille? uskon että on.

27

777

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosa jotain
    • zerozeroonezero

      Jep..kiitos linkeistä, luultavasti ainakin yhden jos kaksikin löytyi kun pyörittelin eton satelliin taajuuksia, pirun hyvä kuuntelemaan tuo eton, olen rakentanut sille ulkoisen antennin, puoli-aaltodipolin viiksien mitat n. 19.7 metriä, kuuntelee sillä huomattavasti paremmin kuin omalla teleskooppi-antennilla, pitkälanka-antenni oli kesällä mutta ukkosten takia oli pakko purkaa pois.

      Otapa noista numeroasemien viesteistä selvää, mutta luultavsti siellä kilpailevien maiden koodinmurtajat ahertaa. Sen minkä ihminen on keksinyt niin kyllä sen joku selkokielelle älyää kääntää.

      Mutta tais olla suomen radiotiedustelulla sellainen salakirjoitussysteemi sota-aikana että venäläiset ei sitä murtaneet. Suomi olikin johtava radiotiedustelun saralla sota-aikana. Hallamaan porukka teki hyvää työtä.

    • 86549374902039874680
    • Kätön Matti

      Ne aallot on kyllä niin lyhkäsiä että ei niitä normaali ihminen kuule.

      • Anonyymi

        Eihän niitä ihminen kuulemaan mutta antenni + vastaanotin kuulee.


    • 09097556546465554545

      kuulee jos on LAAA radio auki !

      • zerozeroonezero

        Joo, la-radio, skanneri, ham-rigi, nämä yhdessä antavat ainakin minulle aukottoman taajuusalueen mitä kuunnella, antenneja pitkästä-langasta, dipoliin sekä puolenaallon-vertikaali-antenniin sekä yksi suunta-antenni joka tällä hetkellä mastosta huollossa, hieman myrsky koetteli rakennetta.

        Voi sanoa että radion rajaton maailma, kuulee melkeinpä kaiken.

        Niin, vakoiluun kuuluu myös vasta-propaganda sekä myös vastavakoilu.


      • Anonyymi
        zerozeroonezero kirjoitti:

        Joo, la-radio, skanneri, ham-rigi, nämä yhdessä antavat ainakin minulle aukottoman taajuusalueen mitä kuunnella, antenneja pitkästä-langasta, dipoliin sekä puolenaallon-vertikaali-antenniin sekä yksi suunta-antenni joka tällä hetkellä mastosta huollossa, hieman myrsky koetteli rakennetta.

        Voi sanoa että radion rajaton maailma, kuulee melkeinpä kaiken.

        Niin, vakoiluun kuuluu myös vasta-propaganda sekä myös vastavakoilu.

        No mitäpä sinäkään hyödyt siitä että kuuntelet venäläisten numeroasemien salattuja sanomia🤣
        Salauksessa käytettävöt kertakäyttöisiä salaista joten mahdoton purkaa.


    • Kuuntelin aktiivisesti lyhytaaltoja vuosina 1967-1997. Ennen puhelinlinjat olivat huonoja ja esim. suurkähetystöt ja sääasemat saattoivat lähettää salakielisiä viestejä lyhytaalloilla. Eräskin naisääni luetteli lähes päivittäin (englanniksi) viisinumeroisia lukusarjoja jotain puoli tuntia kerrallaan ja sanoi aina lopuksi jotenkin tähän tyyliin: "Siinä olivatkin kaikki, kuulemiin". Silloin kuului myös venäjänkielisiä keskusteluja, täällä rajan lähellä...

    • zerozeroonezero

      Kuulee niitä vielä nykyäänkin mutta kännykkäverkot sun muut viranomaisverkot on suojattu hyvin, virven kuulee mutta se on yhtä pörinää. Samoin armeija sun muut alkaneet käyttää suojattua verkkoa.

      Laa-harrastus nykyään nousussa, suomessakin satoja aktiivisia la-asemia, pe-la iltoina varsinkin vilkasta keskustelua esim 28 usb taajuudella, ennen olikin 22 1 kanavaisia koneita nykyään 40 kanavaisia ssb koneita paljon, porukka siirtynyt ssb-puolelle kun siellä parempi kuuluvuus ja kohinattomampi taajuus.

      Nykyään on la-radion käyttö lupavapaata, radiolain puitteissa, vapautunut myös tämä em. ssb-puoli eli usb sekä lsb, radioamatöörit käyttää alemmilla taajuuksilla lsb:tä ja la-harrastajat korkeammilla taajuuksilla usb:tä.

      Netistä löytyy asiatietoa ja keskustelusivuja aiheeseen liittyen, esim. radiohullujen foorumi.

      Laitteita kiinnostuneille myy esim. uranustuonti lapualta sekä rxtx-tuote tampereelta.

      Mukaan harrastukseen pääsee suht´koht edullisesti.

    • h2käki

      Mikähän nollaniilo siellä toitottaa täyttä soopaa???
      28 MHz:n taajuus ei ole alkuunkaan mikään lällykkätaajuus joten menetät värkkisi nopeasti valtiolle jos menet sinne mölisemään idiootti-ideoitasi.

    • zerozeroonezero

      Tuo 28 usb tarkoittaa kyllä kanavaa taajuus on sitten ihan erikseen, sori jos tuo "taajuudella" sana tuonne livahtanut, tarkoitin että "kanavalla", kyllähän tuon tuosta älyää että se tarkoittaa kylläkin kanavaa, varsinkin jos on asioista perillä, niinkuin esim juuri sinä.. sillä taajuus merkitään esim 28.000 jne..ja esim 31fm ei tarkoita taajuutta vaan kanavaa..että näin..

      Tuosta valtiolle värkkien menettämisestä voisi tulla oikein buumi jos kuuntelee esim taajuutta 27.555 eli pitkää vitosta, taitaa siellä enemmän laa-porukoita kusoilla kuin "28" taajuudella.

      • Anonyymi

        Kuunnella saa vaikka kuinka pitkää viitosta🤣 eikä se ole rikos.


    • hauhodx

      Yllättävän paljon radioharrastajissa löytyy noita widduilijoita, sen kyllä hoksaa kun lukee elektroniikka osiossa pmr-harrastus keskustelua, miksi ei vain voi asiaa korjata asiallisesti jos joku kirjoittaa väärin, itse olen törmännyt useasti tuohon samaan ongelmaan.

      • dakas

        "Yllättävän paljon radioharrastajissa löytyy noita widduilijoita"

        koko radiotouhussa niitä on, suurilla kaupallisilla radioasemilla etenkin.


    • hyvinkääcity

      Tyypillisesti tämäkin viestiketju lipsahti aivan eri asiaan. Kyllä se on vain vaikeaa keskustella radioharrastuksesta, missä mättää ja mikä?

    • aikoinaan näitäkin
    • makeabaakkelssi

      Luulis näin äkkiä ajatellen etttä joku instanssi kuuntelee lyhytaaltolähetyksiäkin sillä muutenhan tämä taajuus olisi aika helppo kakku joilekin tahoille pitää yhteyksiä.

      • Anonyymi

        Ai lälläritaajuudet vai? Ei ole helppo nakki koska ne kantaa niin lyhyen matkan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ai lälläritaajuudet vai? Ei ole helppo nakki koska ne kantaa niin lyhyen matkan.

        Alumiini foliolla voi peittää pään. Ettei säteily tuhoa aivoja.


    • qwerty_2

      Föröidin häkki ei muuta lisättävää

    • Anonyymi

      Minä asensin kaksi radion piiskaa metallisen sodanajan kypärään. Kuuluu kyllä vaikka mitä kummia.

    • Anonyymi

      Takavuosina kun keskipitkät aallot olivat asemia pullollan, niin eräs itäsaksalainen asema keskeytti aina välillä musiikkinsa ja kuuluttaja ilmoitti tiedotuksia esim. "Achtung, achtung, eine wichtige dusrchsage. Sitten ilmoitettiin saksaksi jotain esim. että sää on lämmennyt ja kotka on laskeutunut. Tavallisella 50-luvun putliradiolla tiedotukset kuuluivat pohjois Suomeen asti helposti.

    • Anonyymi

      Venäjällä on tällainen outo mysteeritaajuus josta kuuluu kummallisia ääniä. UVB-76

      • Anonyymi

        Tuo on vanha nimi mutta sama radioasema. Paikkakin vaihtunut.
        Noita numeroasemia paljon


      • Anonyymi

        Ei tuo mitenkään mikään mysteeri ole enää. Venäjän läntinen sotilaspiiriin tiedotuksia.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2234
    2. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      922
    3. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    4. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      24
      889
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      863
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      51
      831
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      118
      819
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      753
    9. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      733
    Aihe