http://kauppa.adalmiinanhelmi.fi/product/1421/tyyny-samettia-pyorea-60cm-ruskea
Useemmasta suikaleesta, niin pitääkö niiden olla toisesta päästään leveämpiä kuin pyörylään kiinnitetyt, rypytetyt? Miten muuten tyyny tehdään? Kiitos. :)
Miten pyöreän tyynyn tekeminen kappaleista, suikaleista tapahtuu
5
1048
Vastaukset
- jotain alkuun
Oletkos kuullut rynkyttämisestä ?
http://www.kaspaikka.fi/koti/sinihovi/poimuttaminen_ja_nauhakujat
Kuvan tyynyn ulkoreuna on väljä joten ei huolta.
Se on alkujaan suorakaide joka rypytetään pyöreän osan mitoille.
Halvasta lakananakankaasta ensimmäinen malli , jolla hahmotat tilanteen.
http://www.ehow.com/how_7503920_cover-sectional.html
http://www.youtube.com/watch?v=lg7Oc_0Lbe8 - TtTtiina
Jaksaisiko joku selittää vielä asiaa. Kiitos jo vastanneille!
- pyöreää tyynyä
lähikuvaa tyynystä
http://eenuca.blogspot.com/2010/06/kesa-mina-ja-ompelukone.html
http://spetskatalog.ru/dekor/finnish/chehly_na_podushki_kresla_i_stulya/chehol_na_krugluyu_obemnuyu_podushku.html
http://katrilli.blogspot.com/2011/10/tyynyja-tilda-kankaista.html
http://wanillarose.blogspot.com/2010/06/pyoreat-tyynyt.html
http://vsis11n.blogspot.com/2011/11/patakinnas-ja-pyorea-tyyny.html - fgtytytytytytytytyty
http://pumpuliajapellavaa.blogspot.com/2009_04_01_archive.html
Miten kuvan pyöreän tyynyn kangas laitetaan? Yhdestä, useemmasta palasta? Takaa miten? Kiitos! - -anne-
Tekisin tyynyn kolmesta palasta. Kaksi pyöreää keskikappaletta ja pitkä suorakaiteen muotoinen reunakappale. Helpointa on varmasti arvioida mittasuhteita jos sulla on sisätyyny valmiina. Reunakaitaleen pituus on sisätyynyn ympärysmitta esim. 10 cm, jolloin reunakaitaleeseen jää vähän rypytysvaraa myös ulkoreunaan. Kaitaleen leveys pitää laskea tyynyyn sopivaksi. Voit esim. mitata löysästi tyynyn ympäri poikkipäin leveimmästä kohdasta. Siitä sitten vähennät molemmat keskiympyrät ja jäljelle jäävän senttimäärään jaat kahdella. Muista kuitenkin huomioida tarvittavat saumanvarat. Kaitaleesta kannattaa tehdä vielä pari senttiä tätäkin leveämpi, niin rypytykset menevät kauniimmin kun kangas ei pingotu kovin tiukalle. Sitten ompelet reunakaitaleen ympyräksi ja rypytyslangat molempiin reunoihin.
Sitten taitaakin olla vähän vaihtoehtoja...
-Jos haluat päällisestä pesuun irroitettavan ja käytät valmista sisätyynyä taitaa helpoin vaihtoehto olla ommella reunakaitaleen keskelle pituussuunnassa riittävän pitkä vetoketju josta tyynyn mahtuu pujottamaan sisälle.
-Jos taas täytät tyynyn irtovanulla ja haluat pestävän version voit laittaa taustaympyrän keskelle vetoketjun josta tyyny täytetään/tyhjennetään. Tällöin muista lisätä taustaympyrän puolikkaiden suoriin sivuihin saumanvarat.
-Jos päällistä ei tarvitse pestä ja käytät sisätyynyä voit rypyttää toisen kaitaleen pitkistä sivuista keskiympyrään sopivaksi ja ommella sen kiinni ympyrään. Sen jälkeen sinun on laitettava sisätyyny paikoilleen, rypytettävä toinen reuna ja ommeltava toinen ympyrä käsin paikoilleen.
-Jos taas päällisen ei tarvitse olla pestävä ja täytät tyynyn vanulla voit ommella ensin ympyrän kaitaleen toiseen rypytettyyn reunaan ja sitten myös toiseen reunaan, mutta niin että jätät saumaan kääntö- ja täyttöaukon jonka suljet lopuksi käsin ompelemalla.
Toivottavasti tämä auttaa sinua hahmottamaan asiaa. Jos selitin epäselvästi, niin kysy ihmeessä tarkennusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2063858Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii622446Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912306- 472223
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561247
- 711175
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251136