Mistään ei tunnu löytävän infoa siitä, mikä tulkitaan virallisesti häiritseväksi koiran haukunnaksi, joten kysynkin siitä nyt mielipiteitä. Onko haukkuminen mielestäsi häiritsevää ja kotirauhan rikkovaa, jos
* se tapahtuu aikaisin aamulla/yöllä
* se kestää monta tuntia putkeen
* vai riittääkö siihen vaikka vain tunti viikossa?
Naapuri valitti, että koiramme haukkuu. Teemme vuorotyötä, hyvin harvoin satumme olemaan samassa vuorossa, että koira joutuisi olemaan 8 tuntia yksinään, näitä tilanteita on ehkä maksimissaan 6 päivää/kuukausi. Öisin emme ole koskaan pois. Koulutus on käynnissä haukun pois kitkemiseksi, epäilen kyllä ettei koirasta täysin hamsteria saa.
Häiritsevä haukku?
11
168
Vastaukset
- canis.familiaris
"Häiritsevä haukku?"...on sillloin, kun se on säännöllistä ja tai pitkäkestoista.
Klo.22-06.00 välisenä aikana sitä ei saisi tapahtua ollenkaan. - canis.familiaris
"epäilen kyllä ettei koirasta täysin hamsteria saa."...Ei varmasti, mutta hiljaisen kyllä saa puuttumalla syyhyn ja sen rakanteisiin.
- 2/3
Se on aika subjektiivinen kysymys mikä ketäkin häiritsee. Muttä lähimpänä täydellisen oikeata vastausta ollaan kun yhdistetään kaksi ensinmainittua *-merkkiäsi. Myös molemmat erikseen varmasti riittävät kerrostalossa häätöön toistuvina. Kolmas takuuvarmasti ei.
Ei koirasta varmasti hamsteria saa, tuskin naapurisikaan aivan sitä odottaa. Pääasia että tarkkailet ensin tilanteen todellisuuden, esim. webkamera on tässä hyvä apu, ja sitten toimit.
Toimintavaihtoehtoina syyn poisto, koulutus, elämäntapamuutos, hoitaja/hoitopaikka koiralle tai koirasta luopuminen. Usein räksytystä.Pitkiä pätkiä. Ja tosiaan tuo ihmisten nukkuma-aikoina(ainakin yleisimpinä aikoina) tapahtuva.Noin omalla maalaisjärjellä sanoisin.
Periaatteessa nuo kaikki tähdellä merkityt.Viiminenkin,jos jakaa sen tunnin viikkoon,niin kyllä siitä per pvä ääntä kuitenkin jokseenkin tulee.
Jos naapurin kanssa ongelmia ja itse tosiaan yrittää työstää haukkumisia,niin kannattaa mennä asiallisesti naapuriin sanomaan,että hommaa yrittää hoitaa.
Nuot nauhoittavat jutut nykypäivänä on kova sana.Saa sitten tietoa itsekkin,kuin tarpeen vaatiessa muutkin.
Kuten c.f sanoikin,paljon voi ja pitääkin tehdä itse asioitten eteen.
Yksi osa on myös se,että kannattaa miettiä myös sopivaa rotua.Varsinkin,jos on epävarma omasta kyvyistään,niin ei kannata ottaa ihan haukkuherkimmästä päästä kerrostaloon.- Koi_ruus123
Kannattaa kysyä myös muilta naapureilta asiasta. Erityisesti mummelit ovat taipuvaisia liioitteluun. Esim. meillä yksi naapuri valitti koirani haukkuvan ja ulvovan päivät pitkät ja oli jopa valittanut isännöitsijälle. Kysyin asiasta muilta naapureilta ja he sanoivat, ettei koira häiritse. Haukkuu kuulemma joskus muutaman kerran ja on sitten monta tuntia hiljaa. Lisäksi naapuri väitti koiran aloittavan haukkumisen kahdeksalta aamulla, vaikka lähden töihin kymmeneltä. Varmista siis ensin tosiasiat: jää vaikka kuuntelemaan rappukäytävään joksikin aikaa lähdön jälkeen ja tosiaan kysy usealta naapurilta.
Itse pitäisin häiritsevänä yöllä haukkumista (jos koira haukkuu kaikki rappukäytävän äänet) sekä päivisin tapahtuvaa tuntikausia jatkuvaa haukkumista. Jos koira haukkuu vaikka puoli minuuttia muutaman tunnin välein, se ei häiritse ainakaan minua. Melua voi tulla myös muusta: lapsi itkee, lapset leikkivät ja juoksevat asunnossa, joku tekee remonttia, joku kokoaa huonekalua jne ja näihin ääniin pitää vain sopeutua. - ....................
Lainaan tässä jotain kohtia Koiramme lehdestä 9/2010.
"Rikkumaton hiljaisuus ei kuulu kerrostaloelämänkään vaatimuksiin. Koiran satunnainen ääntely kuuluu taloon samalla tavoin kuin naapurien lasten aiheuttamat äänet. Kaikki koirat haukkuvat joskus, ja jonkin verran naapureiden täytyy toki sietää koiran haukuntaa normaaliin taloyhtiöelämään kuuluvana, Pekka Suojanen sanoo.
Eläinsuojelulliselta kannalta haukkuminen ja ulvominen katsotaan koiran normaaliin käytökseen kuuluvaksi silloin, kun yksinoloajat ovat kohtuulliset. Mikäli koira kuitenkin jätetään toistuvasti yksin ylipitkiksi ajoiksi, yli 12 tunniksi kerrallaan, voi naapuri ilmoittaa tilanteesta myös eläinsuojelueläinlääkärille."
Voi kauhia, tossa oli paljonkin juttua naapurisovusta, koirista ym ym. mutta en jaksa kirjoittaa niin paljoa; kannattaa ýrittää saada lehti käsiin vaikka kirjastosta =)- Olisit skannannut
ja laittanut jakoon johonkin kuvapalveluun sekä linkkinä tähän palstalle. Kaikilla ei ole kirjastoa kulman takana(vink).
- isoisoäiti
Olisit skannannut kirjoitti:
ja laittanut jakoon johonkin kuvapalveluun sekä linkkinä tähän palstalle. Kaikilla ei ole kirjastoa kulman takana(vink).
Lukaisin jutun kyseisest lehdestä,alkujaan se kertoo naisesta joka kolmen koiran kanssa asuu kerrostalossa.
Mitään sellaista oikein laissa määriteltyähän siinä ei ollut paitsi yöaika,jos sitä toistuvasti rikotaan.
Jonkun lakimiehen mukaan ei asia sovi top 10 listalle,mistä taloyhtiöissä riidellään.
Yhden naapurin kanssa erimielisyyksiin joutunut koiranomistaja ei kuulu isännöitsiälle,eikä taloyhtiölle, se on aina kahden välinen riita josta mennään käräjäoikeuteen jos tarve niin vatii.Vuokranantajalle koiran metelistä kuuluu näyttövelvollisuus,ei koiralliselle vuokralaiselle.
Mielestäni siinä ei ollut mitään sellaista mitä normaali maalaisjärki ei koiranpidosta sanoisi meille jokaiselle koiraihmiselle
Onhan sekin ihmisrotu olemassa joka vihaa koiraa aina,sellaisen naapurina tietenkin on hankalampaa.Yksin hänkään ei voi turhia keksiä,koska valittajia täytyy yhtiössä olla useita.
- ................
kaikilla ei ole skanneria *vink vink*
siinä oli hyviä pointteja kerrostalossa elämisestä koiran kanssa. ja paljon asiaa myös siitä, miten omalla (hyvällä) käytöksellään voi vaikuttaa naapurisopuun. täällä ei ainakaan tunnu olevan itsestäänselvyytenä hyvä käytös naapureiden kesken. itse kuitenkin kun olen pienesä maalaiskylästä kotoisin, olen tottunut juttelemaan naapureiden kanssa mukavia vaikka säästä tai milloin mistäkin. aluksi sitä ehkä hieman oudoksuttiin, nyt voin jutella koko taloyhtiön asukkaiden kanssa ilman mitään ongelmia.
omat koirani haukahtelevat kotona välillä, jatkuvaa haukkuminen ei ole, ei siis eroahdistushaukuntaa. lähinnä jos käytävässä tai talon ohi kulkee vierestä ihmisiä ja ikkuna auki. olen kysellyt aktiivisesti naapureilta onko meiltä tullut häiriöitä, ja näin välitän heille kuvan, että olen kiinnostunut omalta osaltani edesauttamaan heidän häiriötöntä elämää.
joskus jos olen viihteellä, on pari naapuria mulle soittanut että koirat pitää kamalaa ääntä. olen tarjoutunut tulemaan välittömästi kotiin ja kiittänyt soitosta, johon olen yleensä saanut vastaukset että nyt onkin jo hiljaista että mukavaa illanjatkoa ihan rauhassa. ikinä ei kukaan ole sen enempiä valittanut että koirat häiriköi.
kun naapureiden välit ovat hyvät, on kynnys valitukseen korkeampi, ja usein puhumalla ja avoimella keskustelulla asiat ratkeavat. - haisevaperäpää
häiritsevä haukku, peräpää paukku:)
- etta_86
siinä ainakin pari linkkiä mitä mä näin...
http://www.hs.fi/artikkeli/Saako koira viedä asukkaiden hermot/1135264119342
http://m.vuokraturva.fi/palvelua-vuokralaisille/hyva-vuokratapa/hyva-vuokratapa/mita-on-hairitseva-elama/?wpmp_switcher=true
minulla sama ongelma että koira haukkuu naapureiden mukaan. nyt latasin kuitenkin softan jolla tästä lähtien äänitän ja kuuntelen itse mitä koira oikeasti tekee kun on yksin kotona.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171897Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1181786Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101771Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561446Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341385Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4881026Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50966Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237913Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115911Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347869