lumipyryä ja tuulta tänään. Telkkari ollut auki jo pari tuntia tänä iltana. Ruutu on musta ja siinä lukee "ei kanavaa". No,joo,kapusin yläkertaan katsomaan mitä sanoo vanha pieni telkkarimme. Siellä päällä viimeksi katsomani kanava,"palapelinä". Ei vaihdu kanavatkaan. Mitä tämä tarkoittaa? Selittäkää nyt mulle ymmärtämättömälle MIKSI tämä on nyt tällaista tämä digiaika!! ??
sääkö syy?
ARGHHHH!!
385
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Digisignaali ominaisuus on, ettei signaalin laatu näy kuvan laadussa. Siksi jos signaali on heikko, voi pieni lisäheikennys tehdä siitä katselukelvottoman. Analogisignaalissa tätä ei tapahtunut, vaan siinä kuva heikkeni tasaisesti. Ongelma on siis huonossa antennissa, ei säässä.
kiitos ytimekkäästä vastauksesta....ja edelleen, "ei kanavaa"....täytyy ruveta toimenpiteisiin...
Ei se digigään sään takia kokonaan pimeäksi mene, kyllä jotakin pitäisi näkyä. Sulla on joku muu vika, antenni kaatunut, vahvistin rikki, antennipiuhat irti/poikki tai muuta oleellista vikaa.