Olen lukenut sarjakuvia 1960-luvun lopusta asti, enkä edes häpeä myöntää sitä. Kaikenlaisia sarjakuvia, aina 1900-luvun alussa julkaistujen komediallisten mustavalkoisten strippisarjakuvien kuten Vihtori ja Klaara, Bonzo ja Krazy Kat kautta pornosarjakuviin kuten Jymy, Karzan ja Kanki Kukkonen, ja sieltä edelleen moderneihin sarjakuva-albumeihin, sellaisiin kuten Enki Bilalin tai Didier Comesin julkaisemiin. Ja Mämmiläkin on tuttu.
Suosikkejani ovat kuitenkin aina olleet Marvelin ja DC Comicsin supersankarisarjakuvat. Esimerkiksi Kapteeni Amerikan seikkailut. Pidän myös supersankareita kuvaavista leffoista, olen katsonut ne lähes kaikki (tosin osa niistä on törkeää roskaa), ja nyt avautui mahdollisuus hakea videovuokraamosta Kapteeni Amerikka-leffa, joka on viikon verran ollut vuokrattavissa.
Olisihan se ollut aikaisemminkin katsottavissa elokuvateattereissa, mutta I don´t fuckіng care! Ei aina kiinnosta lähteä leffaan, kun videoita voi vuokratakin. Joskus lähden, joskus vuokraan. Kapteeni Amerikka-elokuva noudattelee melko tarkoin alkuperäisen sarjakuvan tarinaa, mutta yhdessä kohdassa se sortuu sellaiseen irvokkaan huvittavaan juonenkerrontaan, jota ei alkuperäisessä sarjakuvassa ole.
Puhun nyt kohtauksesta, jossa Kapteeni Amerikka kerää kaukopartioretkelle mukaansa joukon erityisen hyvin natseja vastaan taistelleita sotilaita.
Joukko on monikulttuurinen. Mukana on britti, ranskalainen, musta ja aasialainen. Musta ja aasialainen tietysti suorittavat kaukopartioretken aikana ne suurimmat uroteot. Hyvin päälleliimattua kerrontaa, jota ei alkuperäisestä tarinasta löydy.
Tottakai minä ymmärrän, että monikulttuuristamista on nykyään aivan pakko harjoittaa sanomalehdistössä, elokuvissa, lastenohjelmissa, kouluissa, partiossa jne. jne. mutta silti minun ei ole pakko hyväksyä sitä. Vai onkohan, Eriksson?
Kapteeni Amerikka-elokuva.
Varavaraanі
0
236
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 923518
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli442887Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.742386- 612328
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512281Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1162256Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212143Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.202097- 1152025
- 621974