Gruzin sää

Typykkä tyttönen

Olen ensi viikolla menossa Puerto de la Gruziin. Katselin Forecan ennustetta, ja olen kauhuissani lämpötiloista. Jopa 14 vaan. Kuinka hyvin nää pitää paikkansa? Kertoisitteko siellä asuvat jos olette seuranneet tilannetta.

16

438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen pöljä

      Missä se on?

    • Sotavento (ei kirj.)

      Tänään on ollut pitkästä aikaa pilvipoutainen päivä, takana on lähes parin viikon kirkas ja aurinkoinen jakso. Tänään päivälämpötila oli 23 ja aurinkoisina päivinä huomattavasti korkeampi.
      Katso ennusteita esim. www.retket.info -sivuston kautta Siellä on jatkuvasti päivittyvää säätietoa, lisäksi pääset sieltä Aemetin (paikallinen ilmatieteen laitos) sivuille.
      Se 14 on luultavasti pohjoisen lentokentän mittauspisteestä otettu arvo, jolla ei ole mitään tekemistä alempana kaupungissa (vajaan 1/2 tunnin ajomatka) vallitsevan lämmön kanssa.
      Onnistunutta matkaa!

    • Typykka tyttönen

      Kiitos kaunis asiallisesta vastauksesta!

    • Puerto de la Cruzin kohdalla ei kerrota säähavaintoasemaa mutta lämpötilat ovat samankaltaiset ylhäällä sijaitsevan la Lagunan ennusteessa. Tuosta voisi päätellä Puerto de la Cruzin sään olevan lämpimämpää?

      Santa Cruzin kohdalla kerrotaan havaintoaseman sijaitsevan Santa Cruzissa. Huolestettuvaa on ettei Santa Cruziin luvata kuin paria astetta lämpimämpää.

      Vielä ikävämpää on se, että Foreca ennustaa myös Americasiin ensi viikolle 14 asteen päivälämpötiloja! Tuon ennusteen mukaan sää olisi epätavallisen kylmää. Keskimääräin korkein päivälämpötila on tammikuussa niin Americasissa kuin Puerto de la Cruzissakin 20 tienoissa.

      Aurinkomatkojen nettisivut ennustavat ensi tiistaille Puerto de la Cruziin 15 ja sadekuuroja sekä Americasiin 17 ja sadekuuroja.

      Yli 5 vuorokauden ennusteet eivät kuitenkaan ole kovin luotettavia.

      • Sotavento (ei kirj.)

        http://www.retket.info/ajankohtaista/saa.htm

        Tuo on se linkki jonka aloittajalle vinkkasin. Siinä säähavaintoasemat ovat nimenomaan lentokentiltä, siis pohjoisen osalta Rodeos ja etelässä Reina Sofia. Forecan ennusteilla voi pyyhkiä pöytää. Täällä oloni aikoina, nyt toinen kokonainen talvi ja sitä ennen eripituisia jaksoja vuosien ajan nuo retket.infon sivuilla olevat ennusteet ovat olleet luotettavimmat. Sekä perusennuste, että Aemetin vastaava päivittyvät jatkuvasti, myös muutokset suuntaan ja toiseen ovat nopeita.


      • 504+3

        Teneriffan virallinen säähavaintoasema on Los Rodeos jota myöskin Foreca käyttää. Sen lämpötilatiedot eivät ole yhtenevät Puerto de la Cruzin tai eteläisen Teneriffan osalta, sillä ko. lentokenttä sijaitsee korkealla vuoristossa jossa melkein aina viileää, sateista ja pilvistä.

        http://www.foreca.fi/Spain/Arafo/obshist


    • 10+3

      Jos Teidellä ei ole lunta, sää on lämpimämpää. Lumipeite on kaunis mutta mutta... kylmä ilma on lämmintä painavampaa ja sehän tietää vilpoisia hönkäyksiä myös Puerto de la Cruziin.

      • 20+11

        Höpsis


      • Takkutukka*
        20+11 kirjoitti:

        Höpsis

        Juuri tällä hetkellä on lämpötila terassillamme varjossa 23,4/kosteus vain 34%, mutta paikallisen El Dia-lehden mukaan saarilla on Kalimaa elikkä lämmintä korkeapainesta ilmaa Afrikasta.

        Ensi viikolle on myös sadekuurojen mahdollisuutta ennusteissa, mutta ns. mikroilmastossa kun mennään, on varminta aina aamulla katsoa ulos. Viimeiset rapiat kuusi viikkoa on ollut poikkeuksellisen aurinkoinen ja kuiva sää, vain muutama ripsaus ja pari lyhyttä ropsausta, eikä yhtä ainuttakaan sadepäivää. Kyllä kelpaa, joten ei kuin juonikasta reissua!!


      • 9+19=28
        20+11 kirjoitti:

        Höpsis

        Mitä tarkoitat 20 11 sanomalla höpsis? Aika mahti kommentti.
        Olen tuon ollut itse kokemassa ja faktahan tuo on.
        Käypä talvella saunassa, avaa ikkuna ulkoilmaan, kyllä vaan kylmä ilma putoaa alas.


      • Kaalimato
        9+19=28 kirjoitti:

        Mitä tarkoitat 20 11 sanomalla höpsis? Aika mahti kommentti.
        Olen tuon ollut itse kokemassa ja faktahan tuo on.
        Käypä talvella saunassa, avaa ikkuna ulkoilmaan, kyllä vaan kylmä ilma putoaa alas.

        Jos tuo olisi totta, siellä pitäis olla Teidellä helle ja meri jäässä. Sama homma vaikkapa Pohjois-Italiassa - alpit kylpisi saunalämpötiloissa ja välimeri jäässä. Ei taida luonto totella noita sun teorioitas.


    • ei minulle

      Kanaria on lähes koko vuoden viileä paikka....25C on tiukassa ja yli 30 C saa vain unelmoida....merivesi harvoin yli 20C...jonkun mielestä hyvä näin mutta minä kierrän saaret kaukaa....minun lomalla pitää tareta ja sitä ei Kanarialla voi taata...

      • Parasonparas

        Jos ei kiinnosta niin mitäs täällä valitat?
        Mene sinä sinne thaimaaseen tukemaan huoraamista.
        Itse olin vkolla8 inglesis ja koko ajan oli hirvee helle,piti vähän väliä hakeutua varjoon.
        Merivesi ehkä 20 mutta pitäisikö olla 35?


      • Tollo Lak

        Katos, Tollo on taas pääsyt koneelle.


    • sdfafsadfsda

      sdasdfsadffsd

    • puertoon

      Mites ensi viikon sää, millaista säätä povataan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6033
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4782
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3035
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2833
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2095
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1506
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe