Olenko ts?

Identiteetti hakuses

Jos minulle selviäisi, että olen ts, se olisi siinä mielessä vapauttava tieto, että tämä ristiriitani saisi nimen, saisin tuntea kuuluvani viiteryhmään, jossa muilla on sama ongelma ja tietäisin, miten tätä voidaan nykyään aika hyvinkin hoitaa. Identiteetti ei olisi enää hakusessa. Olenko ts, kun on näin:

Olen henkilö, jolla on munat, parta kasvaa jne., kiistatta miespuolinen ulkoisesti, tosin "pienillä puutteilla", joista olen onnellinen (parrankasvun heikkous, hartiat suhteellisen kapeat, rasvakudosta paljon ja naisellisissa paikoissa). Tahdon olla nainen, jo lapsena tahdoin, se on suuri unelmani. Inhoan sukupuolielimiäni.

8

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • punkrath

      Saatat hyvinkin olla. Etenkin jos iloitset naisellisista piirteistäsi ja inhoat miehisiä piirteitäsi. Se on aika selvä oire.
      Itse sain aikoinaan lääkitystä masennukseen, jonka sivuvaikutuksena alkoi rintojen kasvu. Tarkistin asian lääkeselosteesta, siellä se mainittiin mahdollisena sivuvaikutuksena. Masennukseni oli tipotiessään....ja juuri tästä syystä. Se oli oma totuuden hetkeni.

    • bgjhjhgnsjg

      "Jos minulle selviäisi, että olen ts, se olisi siinä mielessä vapauttava tieto, että tämä ristiriitani saisi nimen, saisin tuntea kuuluvani viiteryhmään, jossa muilla on sama ongelma ja tietäisin, miten tätä voidaan nykyään aika hyvinkin hoitaa. Identiteetti ei olisi enää hakusessa."

      Viiteryhmään kuulumista ei oikeastaan saisi pitää perusteena omalle identiteetille. Oman identitetti pitää kokea sisäisesti luonnolliseksi ja varmaksi ilman määrittelyjäkin. Jos etsii näitä naisellisia piirteitä ja iloitsee niiden ilmestymisestä kuten toinen kirjoittaja, se on jonkinlaista ajatusten vahvistusta jos kokee epävarmuutta. Mutta pelkästään näiden varaan ei pitäisi tehdä päätöstä.

      Pelkkä tahtominen olla tyttö/nainen ei ole kunnollinen peruste transsukupuolisuudelle, pitää kokea todellakin olevansa nainen vaikka sieltä peilistä katsookin vastaan partainen äijän naama. Transtutkimuksissakin perehdytään tähän sukupuolen kokemiseen. Pitää itse tietää jo ennakkoon mitä sukupuolta on koska tutkimusyksikön lääkärit eivät sitä määrittele vaan vain vahvistavat oman tuntemuksen.

      • Ketjun aloittaja

        "Pelkkä tahtominen olla tyttö/nainen ei ole kunnollinen peruste transsukupuolisuudelle, pitää kokea todellakin olevansa nainen vaikka sieltä peilistä katsookin vastaan partainen äijän naama."

        Todellako? Voiko tahtoa olla toista sukupuolta olematta ts? Onko silloin kyse mielenterveysongelmasta? Halusin olla tyttö jo ainakin kolmivuotiaana.


      • Sanat on sanoja

        Ääh, kannattaako nipottaa siitä kuuluuko sanoa "Haluan olla (fyysisestikin, sosiaalisestikin) nainen" vai "Olen nainen (vaikken fyysisesti / sosiaalisesti olekaan)". Kokemus on yksi asia, ja sen pukeminen sanoiksi toinen.

        Useammallakin tuntemallani on ollut identiteetti tai sen määritteleminen hakusessa vielä suht vähän aikaa ennen tutkimuksiin ja hoitoihin lähtemistä, mutta prosessi on mennyt ongelmitta. Jollekin on tutkimuksissa arvioitu ettei identiteetti ole tarpeeksi selvä hoitojen aloittamiseksi, mutta ei sekään tee ihmisestä mitään kakkosluokkaa. Ovat palanneet tutkimuksiin vähän myöhemmin ja aloittaneet hoidot sitten.


      • 10+8
        Sanat on sanoja kirjoitti:

        Ääh, kannattaako nipottaa siitä kuuluuko sanoa "Haluan olla (fyysisestikin, sosiaalisestikin) nainen" vai "Olen nainen (vaikken fyysisesti / sosiaalisesti olekaan)". Kokemus on yksi asia, ja sen pukeminen sanoiksi toinen.

        Useammallakin tuntemallani on ollut identiteetti tai sen määritteleminen hakusessa vielä suht vähän aikaa ennen tutkimuksiin ja hoitoihin lähtemistä, mutta prosessi on mennyt ongelmitta. Jollekin on tutkimuksissa arvioitu ettei identiteetti ole tarpeeksi selvä hoitojen aloittamiseksi, mutta ei sekään tee ihmisestä mitään kakkosluokkaa. Ovat palanneet tutkimuksiin vähän myöhemmin ja aloittaneet hoidot sitten.

        Tutkimusyksiköt nipottaa sanamuodoista. Väärä sanamuoto voi lähettää sakkokierrokselle.


      • Sen perusteella
        10+8 kirjoitti:

        Tutkimusyksiköt nipottaa sanamuodoista. Väärä sanamuoto voi lähettää sakkokierrokselle.

        mitä on viime vuosina kuullut, ei se yksittäisestä sanasta tai ilmaisusta ole kiinni. Siitä ovat kyllä tarkkoja, että kokemus on ollut tarpeeksi selvä tarpeeksi kauan.


    • joku transu

      Olet. Suosittelen vaihtamaan sukupuolta.

      • Xx_Val_xX

        Ja sukupuolta ei edelleenkään vaihdeta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      180
      13558
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5483
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4930
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3709
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2853
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2042
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      120
      1791
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      372
      1697
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1525
    Aihe