Vihdoinkin saamme tietää Fuden "prikasta". Fude on "suora" kopio Kymcon Fillystä, eikö vain? Joten siinä tapauksessa menkää tänne:
http://www.motot.net/forum/viewtopic.php?t=27200
Ja eikun sorvaamaan.
http://www.motot.net/forum/viewtopic.php?t=27200
Ja eikun sorvaamaan.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Oisko totta? Mun tietääkseni se on kopio jostakin Yamahan mallista, siis tekniikka? Sellaisena se mulle myytiin. Kuka tietää VARMASTI!!!???
Pikkukylien vastuuttomat mopojobbarit tuolla tahallaan erehdyttävät. Noissa Fudessa/Sanilissa/Streamyssä on halvimmalla mahdollisella tavalla toteutettu moottori - hyviä esimerkkejä on kaasarin surkea rakenne, alimitoitettu variaattori ja öljynsuodatin puuttuu kokonaan. Eipä ole pitkäikäinen vehje.
...ollaan täällä. mistäs sen tietää mistä se on suorakopio???? osa on kymcosta osa yamahasta ja osa peräti peugeotin kopiota,mutta mitäpä kiinalainen ei kopioisi.
Eli -03 Sanremossa ei ole mitään rajoituksia,-04 Sanremo jos malli BT50QT-9 niin silloin messinki holkki kaasuttimen kannessa.
Jos taas malli ZY50QT-7 niin silloin vaihtoehtoja on parikin toinen on akku kotelossa oleva katkaisin,ja toisessa ei ole katkaisinta vaan rajoittimen johdot roikkuvat moottoritilassa irrallaan ja ne liittämällä yhteen rajoitin on ohitettu.
Voisitko kertoa hieman tarkemmin edellä mainituista kahdesta johdosta? Missä päin ne sijaitsevat? entä väri? Onko niissä liitin?
Voitko kertoa mahdollisesti johtojen värit ja mihin ne on kytketty. onko johtojen tyhjässä päässä liitin ?? miksei kukaan käytä digitaalikameraa näytä kuvia asioista.
...ovat mopon oikealla puolella tulpanhatun korkeudella johtosarjasta ulkona.
Värit ovat musta ja punainen joissa on isot valkoiset liittimet päässä ja kun nämä johdot kytketään yhteen niin rajoitin on ohitettu.
ja siitä on samaisesta mallista on olemassa kolmaskin versio,jossa johtoja eikä kytkintä ole lainkaan. tuotta mallia jossa johdot ovat piilossa,niin sitä mallia emme ole kerinneet vielä tutkia.
Kiitos neuvoista! Fudeni taitaa olla juuri tämä kolmas versio, jossa niitä johtoja ei näy. Mutta kiitos kuitenkin!
kolmannessa versiossa on se yleinen rajoitin
PRIKKA variaattorissa.
Minulla on -04 San Remo ZY50QT-7 ja sieltä koneen oikealta puolelta löytyy YKSI irrallinen valkoinen pistoke, mihin menee violetti ja vihreä johto. Onko tällä irrallisella pistokkeella mitään tekemistä rajoittimen kanssa?
En löytänyt mitään paikkaa, mistä se voisi olla irti eli on täysin ylimääräinen pistoke.
Kaasarissa ei ole ollutkaan messinkistä tappia eli nopeus on rajoitettu muuten.
paljonko kulkee/kulki ostettaessa!?
tasasella 50km/h ja alamäkeen 55km/h.