Oli (ja ainakin toistaiseksi vielä on) hyytelörakko vasemman käden sormessa toisen nivelen kohdalla. Kävin sen aamusta imettämässä tyhjäksi ja ruikkasivat kortisooninkin tilalle. Tuntuu, että tuo on tosiaan paranemaan päin ja tyhjemmältähän tuo tuntuu, mutta sitten tuohon rakon viereen on ilmestynyt tuollainen selvästi ihon läpi havaittava valkoinen pitkulan muotoinen möltti.
Mikähän ihme tuo on? Sitä voi liikutella tuolla ihon alla vaikka pitkin sormea jos siltä tuntuu.
Mikähän ihme tuo on? Sitä voi liikutella tuolla ihon alla vaikka pitkin sormea jos siltä tuntuu.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hyytelörakko on nivelestä valuva neste.Elikkä nivel on vaurioitunut.Saat sen itse hoidettua pois,tyhjäämällä rakon,vaikka desinfioidulla neulalla.
Itselläni oli pitkään sellainen ja reumalääkäri kehoitti lyömään pöydän kulmaan rakon kohtaa,jotta se rikkoutuu kokonaan,näin tein ja sen koommin ei ole uusia rakkoja tullut.
Itselläni on nivelrikko ja alaselässä on kaksi kiinnenäistä nestekystaa,elikkä näitä hyytelörakkoja.Ei ole poistettu.