Kap Verde - Senegal

Vieno

Joku tuolla aikaisemmin kyselikin Senegalin kiertomatkasta. Olisi mielenkiintoista kuulla tänä talvena käyneiltä reissukertomuksia. Onko pitkiä etappeja busseilla ja mitä kannattaa ottaa mukaan sille viiden päivän retkelle Kap Verdestä Senegaliin?
Käsittääkseni siellä yövytään myös teltassa.
Ja tosiaan,ottavatko kaupat euroja vastaan?

3

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sue-ellen

      Mukaan vain käsimatkatavarat eli esim lentolaukku. Ei saa olla liian painava! Emme omalla kiertomatkallamme kulkeneet bussilla vaan pakettiautolla, johon 6 henkeä mahtui hyvin. Enempää ei kiertomatkalla ollut osallistujia. Mukana paikallinen opas ja autonkuljettaja. Teltassa yövytään aavikolla jossa on illalla ja yöllä säkkipimeää. Sähköjä ei ole joten otsalamppu ehdottomasti mukaan. Etapit eivät ole mitenkään ylipitkiä mutta aamuisin lähdetään aina ajoissa liikkeelle. Hotellit olivat todella siistejä ja ruokailupuolessakaan ei valittamista. Paikallisissa kaupoissa käy paikallinen valuutta, kannattaa vaihtaa Dakarin lentokentällä mennessä. Matka venyi 7 yön pituiseksi, menomatkalla yksi yö Praialla ja paluumatkalla kaksi. Asia, josta annoimme Finnmatkoille reippaasti palautetta. Hotelli Praiassa epäviihtyisä ja ruoka huonoa. Villapaitoja tms turha raahata mukaan, illan viileyttä vastaan riittää ohut pitkähihainen. Näin ainakin marraskuussa. Hyvää matkaa! Ainakin meillä todella upea reissu.

    • vieno

      Kiitos paljon Sue.Jääkö siellä yhtään ns.omaa aikaa kierrellä?
      Johtuiko matkan venähtäminen sääoloista?

      • Sue Ellen

        Lento Praiasta Boa Vistalle vai jäi lentämättä, syytä ei kerrottu. Odottelimme tuntitolkulla kentällä ja lähtöportilla. Viimein tuli ilmoitus että sorry, ei lentoa tänään. Sääoloissa ei ollut mitään vikaa, lentoja tuli ja meni. Lentoyhtiö majoitti hotelliin ja tarjosi ruuan, mutta yksi lomapäivä siis tärvääntyi odottelussa. Senegalissa ei juurikaan jää aikaa omatoimikiertelyyn, mutta eipä sitä juuri kaivannutkaan. Ohjelmaa oli riittävästi ja hyvin suunniteltu. Vapaalla tuli yleensä huilattua hotellin uima-altaalla tms. Oppaana ollut "Sedu" piti tosi hyvää huolta porukastaan. Euron kolikoita kannattaa varata taskun pohjalle, suolajärvellä oltiin heti käsi ojossa jos tuli kuvattua paikallisia ihmisiä. Myös lintujärven ja luontoreservaatin paikallisoppaille keräsimme juomarahan. Määrää en muista, kysykää omalta oppaalta mikä on kohtelias määrä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      1964
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      1874
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1794
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1465
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1392
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      516
      1076
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      972
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      916
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      882
    Aihe