Meidän 5-vuotias tyttö on tällä hetkellä n. 125 cm pitkä. Minä, äiti, olen 174 cm ja isä on 173 cm, joten ei mitään hirmu pitkiä olla kumpikaan. Pikkuisen hirvittää kuinka pitkä tytöstä mahtaakaan tulla!
Tytöltä kysellään jatkuvasti, että onko eka- vai tokaluokkalainen ja tyttö menee eskariinkin vasta vuoden päästä!
Olisi kiva tietää onko muilla yhtä nopeakasvuisia lapsia. Pikkuisen aina välillä pelottaa, että tytöllä ei ole kaikki kunnossa kun tuntuu, että ennen kouluikää me ollaan silmät samalla korkeudella! Toisaalta pituutta on tullut tasaisesti ja tyttö on pysynyt koko ajan hyvin omalla käyrällään ( 2 - 2,5 SD).
Kannattaisiko neuvolassa kysellä jotain tutkimuksia?
Tytöltä kysellään jatkuvasti, että onko eka- vai tokaluokkalainen ja tyttö menee eskariinkin vasta vuoden päästä!
Olisi kiva tietää onko muilla yhtä nopeakasvuisia lapsia. Pikkuisen aina välillä pelottaa, että tytöllä ei ole kaikki kunnossa kun tuntuu, että ennen kouluikää me ollaan silmät samalla korkeudella! Toisaalta pituutta on tullut tasaisesti ja tyttö on pysynyt koko ajan hyvin omalla käyrällään ( 2 - 2,5 SD).
Kannattaisiko neuvolassa kysellä jotain tutkimuksia?
Vastaukset 15
Vanhimmat
neuvolalääkäri ohjasi itse lastenlääkärille nyt ekaluokalle menevän tyttäremme aikoinaan jo vauvana liian nopean pituuskasvun takia.Kilpirauhasissahan saattais olla jotain,muttei meidän tapauksessa onneksi ollut.Teillä todennäköisesti on katsottu että olette kuitenkin sen verran pitkiä vanhemmat että ei ole syytä tarkastukseen,meillä mies on n.172 ja itse olen 167 eikä suvusta löydy kummaltakaan puolelta pitkiä ihmisiä.Ja kasvu on sittemmin tasaantunut nyt 7v. ja 130 ja risat eli ei enää niin hurjaa kun siitä vauvakasvusta olis voinut luulla.
Meidän poikaa luullaan usein myös koululaiseksi.Täyttää ensi kuussa 6v ja on nyt 128cm pitkä ja painaa 25. Kenkä alkaa olla äidin kanssa samaa luokkaa... 33-34!
Itse olen 164cm ja isä 180cm. Poikaa ei ole koskaan patistettu lääkäriin, vaan on sanottu että kyllä se aikanaan tasoittuu.
Vauva-aikana muista joskus neuvolassa olleen erään minusta todella "ylipätevän" lääkärin, joka kuvitteli lapsen toisen jalan olevan toista lyhyempi ja kertoi että: "muutaman vuoden päästä pitää syödä hormoneja jos näin hurjaa vauhtia kasvetaan."
Muistan silloin nauranneeni lähtiessäni huoneesta.. hormoneja leikki-ikäisille... ehkä, muttei minun lapselleni. Eri asia myöhemmässä vaiheessa, jos todella huomataan ettei kasvu tasaannu ollenkaan.
Meillä asia on juuri toisinpäin.
Poikani on 5v ja neuvola käynnillä pituutta oli 107cm.
Kaikissa kokeissa ollaan juostu mutta mitään ei ilmennyt. poika on muutoin normaalin touhukas ja ruoka maistuu.
Hyvänä puolena on se että pääsemme halvemmalla erillaisiin paikkoihin koska katsovat että poika on niin pieni/nuori.
täyttää kohta 5 ja on nyt 105 cm ja keskikäyrällä kuljetaan neuvolatätin mukaan. Eli iha keskipituinen ja arvio aikuispituudesta 178 cm. Äiti 169 ja isä 186 cm.
Aloittaja, älä hätäile. Minun kaikki 3 lasta ovat olleet ylipitkiä. Neuvolassa on aina höpötetty hormonihoidoista yms., mutta olen kinttaalla viitannut moisille höpinöille. Kummatkin poikani ovat hiponeet 140 senttiä, ko ovat koulun aloittaneet, tyttö oli hiukan alle 140. Nyt pojistani toinen on aikuinen, pituutta 196 cm. Pikkuveljellä on pituutta siinä 165, ikää 11 v. Tyttö on 15 vuotta ja pituutta 175 cm.
Pitkät ihmiset ovat tyylikkäitä ja monesti työelämässä heillä käy hyvä flaksi. Tänne Suomeenkin on hyvä saada välillä näyttäviä ja pitkiä ihmisiä, kyllä noita persjalkaisia piisaa ihan tarpeeksi.
Minä itse muuten olen 175 senttiä, mies on 188. Olemme kaiken kaikkiaan sellainen tavallista kookkaampi perhe, ainakin pituuden puolesta.
6v poika on 138cm pitkä. Häntä luullaan jo 5 tai 6 luokkalaiseksi.
Nyt rauhoitun taas... ainakin hetkeksi! Meillä ei suvussa tietääkseni kukaan ole kasvanut tällaista vauhtia, mutta annetaan tytön kasvaa. Tottahan se on, että persjalkaisia on muutenkin tarpeeksi!
Kunhan koulussa ei vaan sitten aikanaan kiusattaisi, vaikka helpompihan se on puolustautua kun ei ole mikään kirppu!
En tunne ketään, jota olisi pituuden takia - siksi että on pitkä - kiusattu koulussa. Joten älä tätä murehdi. ¨
Monilla pituuskasvu on tasaantunut sitten iän myötä. Muistan muutaman luokkakaverin, jotka alaluokilla olivat luokan pisimpiä. MInä taas seisoin pituusjärjestys-jonossa ensimmäisenä tai huhuhuh toisena.
Nämä pitkät tytöt eivät sitten kovin pitkiksi kasvaneetkaan, minulle se oli yllätys. MInä sen sijaan venähdin heitä pidemmäksi, 168 cm, mikä ei kuitenkaan niin kauhean paljon ole.
Omien lasteni kohdalla en kantanut huolta, että olivat pieniä ikäisekseen. Olisi pitänyt: tytär on nippa-nappa 160 cm. Poika on 170 cm, mutta ehkä hänellä on vielä kasvu kesken, miehethän kasvavat usein vielä armeijassakin!? Poika on vasta (?) peruskoulunsa lopettanut.
on oli viisi vuotis tarkastuksessa 128,5cm ja 28kg!nyt käyttää 134/140 vaatteita ja kengän num 0n 34-35!on nyt viisi ja puoli!eikä ainakaan jää jalkoihin,kun nykyään on maailma aikas kova!
kyllä se siitä tasoittuu ja voipahan sitten isona
teidän tyttö mennä vaikka mallikouluun,jos kiinnostaa!onpahan ainakin pituutta!hyvää kesän jatkoa teille!
Musta povattiin terkalla ala-asteella yli 180 senttistä.. -Pituutta riitti 160 senttiin..
Ala-asteella olin luokan pisimpiä ja vuosia olen ollut se porukan tumppi!
Tytär nyt tokalla ja 152cm. Enpä muista mitä oli viisvuotiaana, mutta pitkä kumminkin. Yhteiset rullaluistimet ostettiin viime vuonna ja nyt mulle sopii tytön pienet kävelykengät. Neuvolassa ei olla koskaan oltu huolestuneita. Omat käyrät se on tehnyt, mutta eiköhän se kasvu jossain vaiheessa pysähdy ;)
Nuorempi on myös iso. Vauvana kasvu oli kilo/kk ja pituutta samaa tahtia.
Talvella tuli telkkarista ohjelma, jossa pohdittiin liian pitkien ihmisten maailmaa. Heillä kaikilla oli joku sairaus, joka aiheutti liian kasvun. Sama nopea kasvu näkyi myös sisäelimissä ja etenkin aorttasuonessa. Se ohentui näillä ihmisillä helposti liikaa, jolloin syntyi aneorysma eli suonen ohentuminen ja heikentyminen. Kyllä liialliseen kasvuunkin täytyy kiinnittä huomiota eikä vain liikaan lyhyyteen.
Olet ilmeisesti katsonut 4D:n tasoisia dokumentteja ja vetänyt niistä yhteyksiä tavallisiin suomalaisiin. Lääketieteellinen liikakasvu on HYVIN HARVINAISTA ja neuvolassa kyllä osataan puuttua asiaan, jos joku "liikaa" kasvaa.
Joo, katsoin jonkun 4D-dokkarin. Ei tuo ollut dokkariksi kovin korkeatasoinen, mutta oli siinä asian poikastakin. Asiasta tiedän sen takia, että oma mieheni on vähän yli kaksimetrinen ja hänellä on mainitsemiani pulmia. Hän on perinyt pituuden omalta isältään ja tämä kuoli melko nuorena aorttasuonen repeämään. Tämä on mahdollisesti periytyvä ominaisuus ja siksi se kiinnostaa. Tulevien lasten kannalta asiasta on otettu selvää. Toki hyväksymme tulevat lapsemme sellaisinaan, mutta kyllä terveydestä tulee myös huolehtia ja tässä tapauksessa myös seurata etukäteen. Kontrolleissa miehenikin käy.
Minusta on aika huolestuttavaa, että oma äiti näkee tyttärensä kasvussa jotain negatiivista ("kaikki ei ole kunnossa"). Tutkimusten valossa köyhien (ja tietämättömien) vanhempien lapsista tulee keskimääräistä lyhyempiä ja lihavampia, eli saavat vääränlaista ravintoa. Hyvin hoidettu lapsi kasvaa optimaaliseen pituuteensa. Itse olen ylpeä pitkästä ja hoikasta tyttärestäni - helou, ei kaikkien tarvitse olla samankokoisia!