ford viestan 30 000km viat tm,n kestotestissä

vasta sisään ajoa

Fiesta säästyi pahimmilta pakkasilta, joten emme saaneet kovin tarkkoja kokemuksia auton ominaisuuksista äärioloissa. Vuodenvaihteen tuntumassa vallinneiden kylmien kelien aikana auto oli pidemmässä reissussa, joten silloinkaan emme päässeet mittaamaan lämmityslaitetta tosioloissa.

Käytännön kokemukset pakkaskeleistä olivat kuitenkin hyvät. Fiestan lämpö tuntui riittävän oikein hyvin. Sivuikkunoiden pitäminen huurteettomina edellytti kuitenkin lämmityslaitteen puhaltimen pitämistä täysillä. Kun lämpö pidettiin ylös suunnattuna, myös takasivuikkunat jaksoivat pysyä miltei kokonaan kirkkaina kahden hengen kuormalla. Jalkatilan lämmöstä oli kuitenkin tällöin tingittävä.

Selvittämättä jäi, mikä vaikutus sisäilman suodattimella oli lämmityslaitteen toimintaan. Huollossa tutkittiin suodattimen tilanne. Asentaja kertoi, että joissakin autoissa sisäilmasuodatin on ollut, joissakin ei. Meidän autostamme se puuttui, mutta tietenkin korjasimme tehtaan huolimattomuudesta tai säästöstä johtuneen puutteen ja asennutimme uuden suodattimen. Suodatin kuitenkin hieman heikentää lämmityslaitteen ilmavirtausta, joten ilman sitä huurtuminen olisi voinut olla vähäisempää.

Fiestassa oli lisävarusteena käsin säädettävä ilmastointilaite. Se nosti auton hintaa 990 eurolla, joten kyseessä ei ole aivan halpa varuste. Viime kesänä viilennin tuntui kuitenkin oikein hyvältä hankinnalta. Automaatti- ilmastoinnista ei olisi ollut mainittavaa hyötyä, sillä käsin säätäminenkin toimi hyvin.

Etuistuinten sähkölämmittimet aiheuttivat kummastusta. Niiden kytkimet on sijoitettu aivan istuinten ulommaisiin etukulmiin. Kytkimen asennon saa selville tunnustelemalla: jos nappula on ulkona, lämmitin on päällä, pois-asennossa se on sisällä. Lämmittimen toiminnan kyllä tuntee takapuolellakin, sillä istuintyyny kuumenee oikein kunnolla. Ristiselkä sen sijaan jää kokonaan vaille lämpöä.

Lasinpesulaitteen suuttimet tuntuivat jäätyvän herkästi. Osasyynä on ilmeisesti eteen sijoitettu säiliö. Tihkukytkimessä on kätevä portaaton säätö. Kun pyyhinkytkintä käyttää tihkuasennossa, palauttaa sen nollaan ja kääntää sopivan ajan päästä uudelleen tihkuasentoon, tämä aika tulee automaattisesti pyyhkäisyjen väliksi.

Sen sijaan takaikkunan pyyhkimen automaattitoiminta on epäkäytännöllinen. Talvikelillä näet käy usein niin, että etupyyhkimiä joudutaan käyttämään pakkasesta huolimatta. Takaikkunalta valuu sulanutta lunta takapyyhkimeen, joka jäätyy lasin alareunaan. Kun sitten kytketään peruutusvaihde, takapyyhin kytkeytyy itsekseen päälle, mikä ei ole hyvä asia. Aina ei ole hyväksi, että autonsuunnittelija yrittää ajatella liiaksi kuljettajan puolesta.

Testin aikana Fiestassa ilmeni neljä selkeää vikaa. Jo aivan alkuvaiheessa kuljettajan kaasujalan vieressä oleva keskikonsolin sivupaneeli alkoi repsottaa. Se haittasi ajoa, joten irrotimme sen kokonaan. Paneeli matkasi jonkin aikaa tavaratilan pohjalla, kunnes päätimme kiinnittää sen uudelleen. Alkuperäinen kiinnike oli häipynyt jonnekin, joten haimme uuden varaosatiskiltä. 50 sentin hinta ei päätä huimannut, mutta se ei liioin pitänyt paneelia paikoillaan. Vasta kun sulloimme kiinnikkeen ja sille tarkoitetun reiän väliin teippiä, paneeli alkoi pysyä kiinni.

20 000 kilometrin huollossa todettiin, että jäähdytysnesteen pinta paisuntasäiliössä oli laskenut. Nestettä lisättiin puoli litraa. Mitään vuotoa ei kuitenkaan näkynyt. Huollossa vaihdettiin myös öljynpoistotulppa, jonka kierteessä oli vikaa. Lisäksi asennettiin sisäilmasuodatin.

Kolmen viikon päästä tallissa seisseen auton oikean etukulman alla oli punertava lammikko. Totesimme, että jäähdytysnestettähän se. Vuotokohtaa ei kuitenkaan näkynyt. Nestettä lisättiin ylämerkkiin saakka, mutta jo viikon päästä nestepinta oli taas alle alamerkin.

Auto vietiin korjaamolle, jossa vuotokohdaksi paljastui vesipumppu. Sen alapinta oli märkä. Pumppu uusittiin, ja uusiksi menivät myös apulaitteita käyttävät moniurahihnat. Niissä ei ole kiristimiä, joten ohje käskee katkaisemaan hihnat ja asentamaan tilalle uudet. Kertakäyttökulttuuria!

Samalla vaihdettiin myös oikea etusumuvalo, jonka sisälle oli päässyt vettä.

Vähän yli kuukauden päästä jäähdytysjärjestelmä säikäytti kunnolla. Kesken kaupunkiajon kojelautaan syttyi lämpötilan punainen merkkivalo. Paisuntasäiliö oli tyhjä, joten se täytettiin vedellä. Auto ajettiin seisomaan talliin, jossa todettiin, että nyt lammikko ilmaantuu vasemman etukulman alle. Jäähdyttimen vasen pääty oli alaosastaan märkä.

Auto vietiin jälleen korjaamolle, jossa jäähdytin vaihdettiin. Vuodon syy jäi epäselväksi, mutta puskurin alareunan musta muovilista oli irti parista kiinnikkeestään ja toinen puskurin alareunan muovisista kiinnityskorvakkeista oli murtunut. Korvakkeet on kiinnitetty samoihin muovikappaleisiin, joihin myös jäähdyttimen päädyt on kiinnitetty. Mitään muita vauriojälkiä auton keulassa ei kuitenkaan ollut, ja jäähdyttimen kiinnikemuovitkin olivat ehjät.

4

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hutiloiden tehty

      eipä sisustuksessakaan kestä palikat paikoillaan uutenakaan,30 000km ja tuollaisia vikoja,laatu kohdillaan fordin tyyliin, skodakin laadukkaampi.

    • Vuoden 2004 Mondeo

      Minkä vuoden numerosta on kyse???
      Ei o 10vuoteen kai ollu fiestan penkinlämmittimen kytkin penkin etureunassa?!?!?

      Mutta eipä 2000luvun alun jälkeen ole Fordeissa vikoja ollutkaan!!

    • ohjeita
      • täys tuho

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      60
      3483
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      20
      2312
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      138
      1969
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1508
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1207
    6. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      57
      1134
    7. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1052
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      59
      873
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      73
      824
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      813
    Aihe