päivä prahassa

matkakuume

edessä päivä prahassa vaihtolentoa odotellessa tuossa keväämmällä.
Mitä kannattaa käydä katsomassa? museot ei sinänsä kiinnosta.

onko suosituksia ruokapaikoista ja kahviloista?
entä matkustus kentältä keskustaan ja takaisin, mieluummin bussi vai taksi?

5

470

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • P.A.P.

      Lentokentältä bussilla nro 110 pääsee metroasemalle, josta metrolla suoraan vanhankaupungin keskustaan. Lentokentällä on hyvä infopiste, josta voi ostaa päivän lipun, joka kelpaa kaikkiin liikennevälineisiin ja sieltä saa myös hyvän kartan metrolinjoista jne. Helppoa ja halpaa. Takseja kannattaa kuulemma varoa ja vain AAA-merkillä varustettuja takseja käyttää. Päivä vierähtää nopeasti vanhassa kaupungissa, jossa upeita rakennuksia, halpaa olutta ja lepposia paikallisia ruokapaikkoja. Kaarlen sillalla on myös mukava tepastella. Jos ei viitsi paljoa kävellä, niin ratikoilla pääsee moneen paikkaan ja yksi ratikkalinja ( en muista numeroa ) on ns. sight-seeing-ratikka.

    • Inkafinka

      Keväällä Prahassa kauneinta on puistot ja puutarhat, joita on joka puolella. Esim Petrin-kukkulalla kannattaa piipahtaa. Sinne pääsee kun menee bussilla lentokentältä Dejvickálle, ja sieltä ratikalla numero 20 Újezdille. Julkisen liikenteen käyttö on Prahassa suht. simppeliä, ja myös kävelymatkat ovat lyhyitä. Újezdin ratikkapysäkkiä vastapäätä on mainio tsekkiläinen ravintola, jossa voi istahtaa maistelemaan olutta ja paikallisia erikoisuuksia kukkulalle kapuamisen päätteeksi.
      Kaarlen silta on yleensä täynnä turisteja ja kaupustelijoita, mutta kaipa sen ylittäminen silti kuuluu jokaisen Prahan-kävijän velvollisuuksiin.

      • juuri käynyt

        Yhdessä päivässä ei paljoa ehdi. Vanhaan kaupunkiin kannattaa tutustua ja varmaan on tarve käydä ruokailsemassakin, paikkoja löytyy kyllä.
        Bussilla on varmaan parasta mennä kaupunkiin, matkaa on 12 km.


    • käynyt ...

      jos museot ei kiinnosta, mikä sitten kiinnostaa. Ei yhden päivän aikana ehdi paljoa jos aikoo syödä jossain. Kiinnostaako kävely Kaarlen sillan yli Mala Strana puolelle, kiinnostaako Prahan katedraali? Nähtävyyksiä siellä on kyllä, viikkokin on lyhyt aika.

    • errerer

      Periaatteessa voi ottaa taksin, maksaa vanhaankaupunkiin 600 paikallista valuuttaa, matka aika noin 20-30 minsaa. Kunhan taksi on tämä musta-keltainen.

      Kannattaa pitää kartta mukana sillä eksyy helposti.Meet katsomaan sitä sen aukiolla olevan kellon vanhassa kaupungissa ja siitä kaarlen sillalle, josta sitten petrovin kukkuloille sillä erikoisella vaunulla....siellä katsot näköalatornista...jonka jälkeen suuntaat luostariin päin(on kanssa niillä kukkuloilla sellanen valkoinen rakennus) ja sitten siitä alas portaita siihen hervottomaan kirkkoon.

      Ruokapaikoista kantsii valita joku paikallinen kellari ravintola tai sitten jos haluaa ottaa varman päälle niin ketjuravintola. Missään nimessä ei kannata mennä sinne missä luvataan halvinta ruokaa sillä se on kalleinta(huijauksien jälkeen)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      72
      953
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      823
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      71
      791
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      664
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      60
      585
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      30
      538
    7. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      538
    8. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      517
    9. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      509
    10. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      35
      499
    Aihe