olen hankkimassa papillonpentua mahdollisesti virosta tai venäjältä.Voisiko joku ulkomailta pennun hankkinut kertoa mahdollisia hyviä hankintapaikkoja,koirat terveitä,hyvinhoidettuja,myyjät luotettavia jne.Arvostelijoille tiedoksi,olen tietoinen pentutehtailijoista,riskeistä jne.ja tämän vuoksi haluaisinkin tehdä kaupat asiallisten koirankasvattajien kanssa.
papillon ulkomailta
köyhä koirasta haave
3193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Älä hanki koiraa jos ei ole rahaa! Koira voi milloin vaan satuttaa itsensä, kotona tai ulkosalla lenkillä... voi olla leikkaus ja lääkitys edessä - satoja euroja menee.
Et voi vaan ajatella että koiran on saanu että jes nyt säästin kun sain halvalla!!!
Koiraa ei lopeteta rahan puutteen takia, vaan sitten otat lainaa tai karsit omia menojasi.
Ehkä kannattaisi mielummin jutella rotuharrastajan tai kasvattajan kanssa täältä Suomesta, jos niillä olisi varmaa tietoa Virolaisista ja Venäläisistä kenneleistä.
Mutta olen osittain samaa mieltä siitä että koiran pito myös vaatii paljon rahaa ja toivon että otat tämän huomioon. Ehkei nyt ole ihan paras aika sinulle hankkia koira :)
Hei! Olen virolainen ja tiedän,että siellä huijatakse paljon. Sen voin sanoa että älä osta missään nimessä IDA-VIRUMAALT,koska siellä vasta on sairaita koiria ja huijauksia ja koskan et saa,sitä mitä he lupaa! Ja vielä että he kuljettavat heidät tänne venejältä ja siellä he saavat jo sen viirukse PARVOO,niin että sä tuhlaat vain raha ja myös latviassa on sama tilanne.Mutta kyllä sä tallinnasta varmasti saat sen koira,täytty vain seuratta jonkun aika.