Flex-hihna

Behaveyourself

Ottakaapa nyt onkeenne: olen jo 6 kertaa ollut lähellä tilannetta, jossa koiranulkoiltutaja on ottanut kaikki irti flex-hihnasta ja koira on ollut kevyenliikenteenväylän toisessa reunassa pimennossa ja ulkoiluttaja toisessa reunassa. Siis piuha ansana pyöräilijälle. Rakastatteko koiraanne niin paljon,että otatte moisen riskin, että koiran niska katkeaa, kun pyöräilijä osuu hihnaan? Siirtykää mielummin aina koiran lähelle kuin riuhdotte sitä luoksenne.

22

1035

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valittajat pois

      hanki elämä ja myy pyöräs

      • Behaveyourself

        Hanki elämä ja teurasta koiras!Mulla iiiiiiso labradoodle! Mikä kirppukasa sulla on ?


    • Koiran omistaja

      Aloittaja puhuu asiaa.

    • luomuhurtta

      pyöräilijä voisi varoittaa tulostaan kelloa kilauttamalla, hyvissä ajoin,jotta ehtisi ottaa koiran ´rinnalle ennen vaaraa. Myös ona turvallisuutensa vuoksi, ettei olisi turvallaan pyöränsä kanssa kun törmää hihnaan! Vilkkailla paikoilla ei fleksiä edes käytetä, ainakaan täysjärkinen, mutta seudulla jossa yks pyöräilijä viikossa tulee kohdalla, on kiusaus fleksin pitkänä juoksetukseen suuri eikä aina ole silmiä selässä, jotta takaa tulevan huomaisi

      • Koirallinen.

        Koira pitää olla hallinnassa koko ajan, vaikka olisikin flexissä, tämä tarkoittaa myös sitä, että yleisillä teillä/pyöräteillä koiran flexittäjä tarkkailee liikennettä koko ajan ja ennakoi tilanteet.

        Vähän hämärä jos on, niin se ohut hihna ei näy, eikä pyöräilijällä ole välttämättä mitään tietoa koirasta, joka luuhaa ojan penkkoja, kävelijä kyllä näkyy.

        Itse olen päättänyt ajaa jokaisen ulkoiluttajan päällee, jotka ei älyä pitää koiraa hallinnassa, ei se koiran vika ole.


      • Koi_ruus123

        Aloittajan viestihän koski nimenomaan sitä, että on hämärää: ihminen näkyy, mutta koiraa ei, koska se huitelee eri puolella tietä. Miksi tässä tilanteessa pitäisi rinkutella kelloa? Pitäisikö sitä soittaa varmuuden vuoksi joka kerta, kun jossain näkyy ihminen, jos kymmenen metrin päässä hänestä sattuukin olemaan koira flexin päässä? Hyvään hihnakäytökseen kuuluu se, että koira kulkee ihmisen vierellä tai hieman (!) ihmisen edellä.

        Itselleni on käynyt monesti niin, että lähestyn edestäpäin pyörällä ihmistä ja koiraa, jolla on flexi. Koira seilaa flexin päässä. Ihminen huomaa minut, mutta ei ota koiraa viereen. Juuri, kun olen kohdalla, koira pomppaa pyörän eteen. Sitten alkaa koiran sättiminen, että "miten sinä nyt noin?hyi!" ja koira kelataan luokse.

        Monesti flexissä ulkoilutettaessa koiraa myös kiskotaan ja nyitään kohtuuttomasti, kun koira meneekin omistajan mielestä liian pitkällä edellä. Koira tempaistaan taaksepäin ja kohta se rullaa taas edessä ja sama juttu toistuu. Koira ei voi ikinä tietää, miten pitkä hihna on ja missä kohti sen pitäisi kulkea. Normaalilla hihnalla talutettaessa on selkeät pelisäännöt ja koira kulkee aina samassa kohdassa.

        Toki on muistettava maalaisjärki: rauhallisessa paikassa (kuten metsässä) voi käyttää flexiä, jos haluaa että koiralla on "enemmän tilaa haistella". Flexi ei kuitenkaan sovi tielle, jossa kulkee paljon muita ihmisiä ja koiria sekä pyöriä.


    • mikku77

      Järki käteen sekä pyöräilijä että koiranulkoiluttaja:)
      Koirakon kun muuten ohittaa niin ei tarvi mennä täysillä ja voihan aina varoittaa kellolla että on tulossa, ja koiranomistajat pitäisi pysyä yhdellä puolella eikä antaa koiran käydä sikksakkia puolesta toiseen...Yksinkertaisia asioita:) Ihme kun ei mene perille.

      • HÖPö HöpÖ

        flexi ei ole sitä varten, että itse kuljetaan toisella puolella tietä ja koira toisella puolella. Senhän sanoo jo PRONSSIKAUDEN maalaisjärkikin PER.ELE, että ollaan taas aiemmissa kommenteissa oltu niin SAA.TANAN fiksuja.

        KYllä sitä vastuullinen koiransa kuljettaja tekee niinkuin liikennesäännöt sanoo, pysyy koirineen sillä puolen jalkakäytävää tai taajamatietä kuin pitää kulkea.
        Tässä ei tartte ruveta koiraroduista räksyttämään, tai pyöräilijöitä haukkumaan siitä etteivät ehkä soita kelloa.

        FLEXI on väärissä käsissä jos ei ÄLYTÄ sitä oikein käyttää. Ja ISOÄITIKIN voi lakata narisemasta huutamisesta, kyllä tähän maailmaan mölyä mahtuu.

        VIELÄKÖ TÄSTÄ ASIASTA TULEE erilaisia "koirakoulutus" vinkkejä, HÄ!


      • oLETKO?
        HÖPö HöpÖ kirjoitti:

        flexi ei ole sitä varten, että itse kuljetaan toisella puolella tietä ja koira toisella puolella. Senhän sanoo jo PRONSSIKAUDEN maalaisjärkikin PER.ELE, että ollaan taas aiemmissa kommenteissa oltu niin SAA.TANAN fiksuja.

        KYllä sitä vastuullinen koiransa kuljettaja tekee niinkuin liikennesäännöt sanoo, pysyy koirineen sillä puolen jalkakäytävää tai taajamatietä kuin pitää kulkea.
        Tässä ei tartte ruveta koiraroduista räksyttämään, tai pyöräilijöitä haukkumaan siitä etteivät ehkä soita kelloa.

        FLEXI on väärissä käsissä jos ei ÄLYTÄ sitä oikein käyttää. Ja ISOÄITIKIN voi lakata narisemasta huutamisesta, kyllä tähän maailmaan mölyä mahtuu.

        VIELÄKÖ TÄSTÄ ASIASTA TULEE erilaisia "koirakoulutus" vinkkejä, HÄ!

        JoTEenkin pÄÄstäSI vIAlLa, VaI?


    • MK

      En lähtisi tässäkään asiassa sitä välinettä syyttämään, vaan sen käyttäjää. Itse olen edellisellä koiralla flexiä käyttänyt, koska asuimme maalla, jossa tiet ovat pääasiassa hiljaisia ja koira sen verran riistaviettinen, ettei metsälläkään uskaltanut irti laskea (kun ei ollut takeita minä päivänä metsästysreissulta palaa, jos saalista vainusi). Flexi oli tällöin varsin toimiva väline koiran ulkoilutuksessa, koira sai enemään tilaa ja vapautta mennä. Toki sille oli hihnakäytös opetettu ensin tavallisella hihnalla. Eikä sielläkään, vaikka ohi meni parhaimmillaan muutama auto/ihminen/pyörä per lenkki koira saanut haahuilla hihnan kanssa pitkin poikin tietä. Sille oli opetettu reunassa kulkeminen, mutta myös käsky jolla se sinne palasi, jos yritti muualle harhailla. Itse en sielläkään olisi uskaltanut ottaa sitä riskiä, että harhaillessaan ties missä hihnansa kanssa se jäisi auton alle, tai törmäisi pyöräilijään. Siinä kun olisi voinut sekä koiralle, että toiselle osapuolelle käydä hullusti.
      Nyt kun asun kaupungissa en käytä flexiä nykyisellä koiralla, kuin hiljaisemmilla seuduilla, jossa ei kuitenkaan irti voi koiraa päästää. Vilkkailla pyöräteillä ei tulisi mieleenkään flexin käyttö. Ja myös tavallisessa hihnassa koira on opetettu kulkemaan tien reunassa (siinä samassa kuin minä itsekin), ja käskystä sinne myös palaamaan, jos muualle yrittää. Kyllä tavallisella 1,5m hihnallakin voi koiralle ja mahdolliselle siihen törmäävälle pyöräilijälle käydä hullusti jos koira poukkoilee minne sattuu.
      Toki on myös kohteliasta pyöräilijältä varoittaa esim. kellolla itsestään, jos vaikuttaa siltä, ettei koiranulkoiluttaja ole häntä huomannut. Mutta itse ainakin koen olevani itse pääasiallisesti vastuussa omasta ja koirani turvallisuudesta, joten en anna koiran missään nimessä hortoilla minne sattuu, oli tie hiljainen tai vilkas.

    • 35rtgdrfgdfg

      Minulle on tullu useamman kerran tilanne jossa koiraani lyhyella nahkahihnalla ulkoiluttaessa on mopo tahi pyöräilijä ampaissut täysin yllättäen ja varoittamatta sekä hidastamatta takaa ohi.

      Tuo jos joku on vaarallista.. Voi luoja jos joku ihrapää joskus onnistuu ajamaan minun tai koirani päälle nii katkon niskat perke le.

      Eli suomeksi: jos tulette koiran ulkoiluttajaa tai muuten edes lenkkeilijää takaa niin varoittakaa etukäteen. Kovassa tuulessa tai liikenteen melussa ei aina kuule ikä ihmisillä ole selässä niskoja.

      • 234wrerfesfdsf

        öh..

        siis "ikä ihmisillä ole selässä niskoja."

        piti olla "eikä ihmisllä ole selässä silmiä"


        :D :D


    • Anneli65

      Flex-hihna ei ole paras vaihtoehto koiralle, eikä ulkoiluttajalle. Koira tottuu siihen että se saa mennä pitkälle, lyhyelle, leveälle ja se aiheuttaa usein käyttäytymisongelmia. Suosittelen lämpimästi kaikkien etua ajatellen normaalihihnaa, on materiaalina sitten nahka, keinokuitu jne..koska yleensä ns. normaalihihnassa koira tietää rajansa miten liikkua ulkoittajansa kanssa. Paljon koita/käytöskouluihin tulevat koirat, niin isot kuin pienetkin tulevat Flex-hihnan ongelmien vuoksi, käytösongelmat kyllä pystytään kitkemään pois, toki ne omistjat jotka tuovat koiransa koulutukseen, välittävät lemmikistään ja hakeavat apua, jota eivät pysty itse ratkaisemaan. Toki aiheuttaa myös kanssaihmisille ongelmia, on kysessä pyöräilija, autoilija, kävelyjä jne..varsinkin jos remmin toisessa päässä ei asioista olla tietoisia tai ei tarpeeksi hyvin olla omaksuttu, että koira varsinkin tekee niin kuin omistaja sanoo ja mikä parasta koirat on nopeita oppimaan, jos vain omistaja opettaa. Hyvää päivää kaikille!

      • ..............

        Flexi ei aiheuta koiran käytösongelmaa. Koira totuu flexissäkin juuri niihin sääntöihin, joihin se totutetaan. Toki itsekkin opetan aina koirat tavallisessa hihnassa, ja flexi on lähinnä pienimmän koiramme käytössä tällä hetkellä. Ja ei koskaan missä on paljon muuta liikennettä, joka täällä on helppoakin, vaikka taajamassa asummekin.

        MItä tulee varoituksiin ja pyöräilijöihin, niin kyllä meidän koira ainakin havaitsee ne paljon aikaisemmin kuin minä, takaa lähestyvän huomaan siitä, että koira kääntää toisen korvansa taaksepäin. Joskus kyllä kaipailen ilman koiraa kulkiessani pyöräilijöiden varoittavan tulostaan, mutta koiran kanssa kulkiessa ei silmiä selässään tarvitse:D

        Ikinä kertaakaan ei flexi ole aiheuttanut mitään vaaratilanteita. Koira tietää, että kun joku lähestyy, mistä vaan, se tulee vierelle. Se ei ikinä ole saanut vaihtaa oma.-aloitteisesti tienpuolta, mutta saa kulkea samanpuolen maastossa vapaammin ja leveämminkin. Ja ennen kuin joku sanoo, että se on hankalaa, niin ei ole. Minun ei tarvitse lähteä kiertelemään puita taikka vastaavia, koira osaa kyllä pitää ihan itse huolen, että ei kierrä mitään esteitä väärältä puolen. Kaikki nämä asiat on opeteltu sen lyhyen hihnan avulla.

        Otan flexin mahdollisesti käyttöön toisellakin koirallamme, kun aika on siihen kypsä. Eli siinä vaiheessa, kun se tietää miten missäkin tilanteessa pitää toimia. Ilman, että tarttee olla jatkuvasti huomauttelemassa. Tähän asti jokainen koiramme on sen vaiheen saavuttanut, joku aikaisemmin, ja joku hitaammin. Mutta jokaikiselle ne säännöt ovat menneet perille.


    • Nahkahihnan omistaja

      Flexi on siin mielessä helppo väline, että henkilön joka sotkeutuu tuohon siimaan, tarvitsee olla vain pienet sakset mukana, naps, ja homma on hoidettu.
      Kun koiranomistajiin ei tunnetusti järkipuhe auta, voipi turrin hakeminen jostain kaukaa, kenties virkistää aivotoimintaa.
      Siitä ei tosin voi antaa takeita.

    • surullista

      kun ihmisten normielämä tuntuu olevan niin vaikeaa koiralla tai ilman?!
      jos jokainen ottaisi huomioon lähimmäisensä ja ennakoisi vähänkin tulevaa niin ei täällä tarvitsisi parkua jokaisen asian kanssa.
      Minulla koira ja tarkkailen koiraani sekä ympäristöäni kokoajan (en juoruile esim.kännykässä) kun ulkoilemme, mutta aina tulee jotain yllättäviä asioita eteeni koska osa ihmisistä ei vain osaa välittää muista eikä siinä auta kiroilut eikä mikään.
      Mikä auttaa? se että on itse tarkka ja varovainen eikä uhoile turhia.
      Ett voi muuttaa kuin itseäsi vaikka kuinka pakolla yrittäisit.
      Koirat ovat ilo ;-)

    • Vaivatonta ja turval

      Meillä on flexi maastossa liikuttaessa, mutta aina nahkahihna, kun liikumme sellasilla paikoilla, missä on muitakin liikkujia. Jos kävelemme lenkillämme molempia, niin vaihdan flexin nahkahihnaan, kun tulemme pöpeliköstä ihmisten ilmoille ja flexin, kun menemme maastoon.

      Sitä paitsi flexi ei kestävyytensäkään vuoksi ole mikään turvallinen talutin ainakaan sellaisella koiralla, joka kiskoo, nyhtää, ajaa muita liikkujia takaa ja sooloilee, koska se voi mennä epäkuntoon (kuntoa ei kuoren sisältä pysty tarkistamaan) hyvin harmittavassa paikassa. Flexin katketessa, lukituksen pettäessä tai kelauksen mennessä epäkuntoon koira voi juosta jopa auton alle. Ainakin meidän flexissä oli varoitus, että sitä ei ole tarkoitettu vetämiseen muusta kohdin, kun siitä "liinan/paksunnoksen" kohdalta.

    • aikakamalaa

      juu ei ole fleksi turvallinen, varsinkaan isolla koiralla. itsellä 3 isoa koiraa ja aina lenkitetään 180cm punoshihnalla ja kulkevat vieressä.vapaaksi pääsee kun ollaan pellonreunassa/metsässä. hyvin ovat hallinnassa olleet.
      eilen tapahtui niin että lähdin kaverin kanssa lenkille yhden koirani kanssa.kaverilla myös koira(rottis) ja hän taluttaa fleksillä, minä en.
      noh, sitten tien toisella puolella meni ohi pieni koira omistajansa kanssa ja kaverini yritti pitää koiraansa vaunujen ja ojan välissä.....kunnes... koira sinkosi pikkukoiran luokse ja kaveri vaan liusui perässä eikä saanut hallintaan koiraansa millään. siinä melkein sattui pahasti kun tämä kyseisen kaverin koira ei tule oikein toimeen vieraiden koirien kanssa.olisi ollut pienellä koiralla äkkiä henki pois tämän fleksin takia.onneksi kaveri sai vedettyä koiransa juuri ennen pois kun alkoi rähisemään pikkukoiralle.ihan hirveä tilanne tämä oli ja minua niin hävetti kaverini puolesta kun oman koiran kanssa kökötimme vaunujen vierellä nätisti.noh, ei tämä vielä mitään, kaveri alkaa sillä fleksin toisella päällä "koulimaan" koiraansa eli löi päähän ja huusi koiralle ja koira ei oikein tajunnut mikä oli homman nimi ja meni vaan korvat luimussa maahan makuulleen.en oikein tiennyt miten olisi pitänyt reagoida tilanteessa? :o kyllä minäkin koiriani käsken lujalla jämäkällä äänellä mjutta koskaan en hihnalla lyö! :( jäi sellainen olo että en kyllä enää lenkille lähde ihmisen kanssa!

    • nahkahihnoja

      Onko aloittajan viestissä ainut pointti flexien dissaaminen? Kyllä koira yltää normi 180cm nahkahihnallakin kevyenliikenteenväylän toiseen reunaan. Ja vaikka nahkahihna on paksumpi kuin flexin naru, ei sitäkään erota kunnolla syksyn pimeässä.

      Meillä käytetään nahkahihnaa ja koira kulkee aina pientareen puolella, eli itse olen muiden liikkujien ja koiran välissä. Ja kun liikun pyörällä, hidastan aina vauhtia kun näen ihmisen, oli sillä koiraa tai ei. Hitaammassa vauhdissa ehdin kyllä huomaamaan jos ihmisellä sattuukin olemaan koira mukana.

      Asia mikä minua suunnattomasti ärsyttää tällä hetkellä on hiihtoladuille änkevät koiranulkoiluttajat. Kun laskee suksilla latua pitkin alamäkeen, on todella vaikea jarruttaa, kun mutkan takana ladulla onkin koira. Ymmärrän itsekin koiranomistajana, että pururadoilla on mukava lenkkeillä koiran kanssa, mutta niiltä on ehdottomasti pysyttävä poissa, silloin kun sinne on tehty hiihtolatu. Hiihtokausi kestää etelä-suomessa vain pari-kolme kuukautta vuodessa, eikö koiranulkoiluttajat voisi pysyä sen aikaa pois laduilta? Loput 9-10 kuukautta pururadat on sitten taas vapaassa kävelykäytössä.

    • vastuu omistajalla

      Koiran ulkoiluttajalla samat säännöt kuin muillakin pyörätien käyttäjällä.
      Fleksi kaiken pahan alku ja juuri jos sitä ei käytetä oikein.
      Vastuu vahingosta siis taluttajalla.

      Muut vastaavat yhdistelmät pyörätiellä:
      - äiti/päivähoitaja useiden pikkulasten kanssa joita ei hallitse

      - pimeät polkupyörät
      - ryhmässä liikkuvat pyöräilijät
      - ilman heijastinta liikkuvat lenkkeilijät
      - ryhmässä liikkuvat jalankulkijat
      - väärää pulta liikkuvat

      kaikkinaisia vaaratilanteita syntyy näillä yhdistelmillä.

      Yleisesti koiraa taluttavan pitäisi ymmärtää vastuunsa ja se että koira toimii vaistojensa ei liikennesääntöjen mukaan. Ja yleensä sen käytös on verrannollista taluttajan liikennekäyttäytymiseen.

      Täällä maalla näkee ittokoiria, joskus. Useimmiten ne ovat maaseudulta myös kotoisin eli liikkuvat tiellä totuttujen tapojen mukaan. Tien vasenta puolta.

      Omille koirille tämä on myös luonnollista, lenkit suuntautuvat kauemmaksi pelto- ja metsäteille joilla liikkuu vain satunnaisesti traktoreita. Sinne päästäksemme kuljemme "ison" tien laitaa ja aina saman systeemin mukaan.

      Joitakin irtokoiria on myös kotiimme eksynyt, nämäkin poikkeuksia lukuun ottamatta ovat kulkenee ison tien laitaa vasemmalla puolella, niin kuin kävelijät.

    • ...

      mun mielestä omalla kohdalani on toiminut että flexsiä ei päästetä liian pitkäksi jos sitä käyttäää ja pitää koiraa vierellä! mutta kyllä remmikin hyvä on! molemmat toimivat jos niitä ossaa käyttää oikein! mun mielipide.

    • lilmiss-

      flexi on hemmetin kätevä väline kunhan sitä osaa käyttää vaarantamatta muita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      56
      2950
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2711
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      38
      2431
    4. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      33
      2269
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1928
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1549
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      105
      1235
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1203
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1060
    Aihe