Neuvoa kysyvä

tietoa vailla

Oletteko tehneet avioehdon filippiinavaimonne kanssa? Onko se järkevää tehdä vai onko turhaa ajan ja rahanhukkaa?

8

707

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Balicasag

      Jos olet menossa naimisiin Filippiineilla niin ota huomioon, etta filippiinien lainsaadanto ei tunne avioeroa. Avioliitto on siten solmittu loppuiaksesi. Avioliitto voidaan mitatoida, mutta mitatointi on monimutkainen prosessi ja sen tueksi tarvitaan melkoinen maara tyota, todisteita, aikaa vuosia ja rahaa. Mitatointi voidaan tehda vaikkapa siita syysta, etta toinen aviopuoliso on todistettavasti homoseksuaali ja mitatointi voidaan toimittaa ainoastaan jos molemmat aviopuolisot sita haluavat.

      Tiukasta avioliittosaadannosta riippumatta avioehto syyta tehda ainakin silloin jos sinulla on omaisuutta suomessa, koska filippiineilla solmitun avioliiton perusteella puolisollesi muodostuu avio-oikeus myos suomessa olevaan omaisuuteen.
      Avioehto on yksinkertainen sopimus siita, etta molemmat luopuvat avio-oikeudestaan puolison nykyiseen tai tulevaan omaisuuteen tai sellaisesta omaisuudesta saatuun tuottoon tai omaisuuden sijaan hankittuun omaisuuteen tai siita saatuun tuottoon. Sopimuksia tehdaan kaksi kappaletta ja se tulee laillistaa vaikkapa suomessa maistraatissa. Myos testamentilla voidaan rajata tai lisata puolison oikeutta omaisuuteesi. Avioehdon tekemiseen ei tarvita valttamatta juristia, vaan esim. Internetista loytyy valimiita pohjia englanniksi (Pre knob). Laillistaminen tulee tehda viranomaisen toimesta, joka vahvistaa allekirjoitukset oikeaksi. Eli sopimus allekirjoitetaan viranomaisen lasnaollessa ja viranomainen todistaa allekirjoituksellaan ja leimalla allekirjoitukset oikeaksi. Avioehto kannattaa sailyttaa turvallisessa paikassa, vaikkapa suomalaisessa pankin tallelokerossa.

      Noin periaatteessa mina tekisin ja olen myos nykyisen puolisoni kanssa tehnyt avioehdon. Filippiinalle noin kokemukseen perustuen avioehdosta puhuminen ennen avioliittoa saattaa olla vaikea paikka ja han saattaa ajatella, etta valmistadut jattamaan hanet. Avioehto ei ole tavallinen Filippiineilla, siita kannattaa yrittaa keskustella rakentavasti ja varaudu selittamaan miksi sellaisen haluat.

      • tietoa vailla

        Entäs jos avioliitto on solmittu Filippiineillä mutta asumme Suomessa niin silloinkaan avioeroa ei ole käytännössä olemassa vaikka olemme Suomen lain alaisena? Testamentilla voi siis järjestellä omaisuusasiat yhtä asianmukaisesti kuin avioehdollakin?


    • Balicasag

      Jos avioliitto on rekistoroity suomeen voit saada avioeron Suomessa lainsaadannon mukaan, mutta olet silti naimisissa filippiineilla. Testamentilla voit maarata mita omaisuudellesi tapahtuu kuolemasi jalkeen, mutta vaikkapa avioero tilanteessa siita ei ole apua. Avioeron sattuessa suomessa suoriteaan ositus siten etta molemmille aviopuolisoille jaa yhta paljon omaisuutta, ellei avioehdolla ole etykateen toisin sovittu.

      • kuulostaa vaikealta

        Pareen hakee akka Venäjältä.


      • hupsistakeikkaa,,
        kuulostaa vaikealta kirjoitti:

        Pareen hakee akka Venäjältä.

        Niin Venäjän nainen tietää kuinka Suomimies putsataan, siinä kuin Suominainenkin tietää, joten tottakai kannattaa hakee se "akka"sieltä sinun.


      • amaliakamaliako taas

        Venäjän nainen tietää, että Filippiina naisilla enemmän kauneuskisatitteleitä ja keskiverto Venäläinen ei osaa Englantia, saati on käynyt yliopistoja. Kouluttaumisestakaan ei kannata lähteä sinun suutasi piekseen, kun se sattuu myös oleen Filippiinanaisilla ihan kohtuuu hyvällä tasolla.


      • avioehto ehdoton
        amaliakamaliako taas kirjoitti:

        Venäjän nainen tietää, että Filippiina naisilla enemmän kauneuskisatitteleitä ja keskiverto Venäläinen ei osaa Englantia, saati on käynyt yliopistoja. Kouluttaumisestakaan ei kannata lähteä sinun suutasi piekseen, kun se sattuu myös oleen Filippiinanaisilla ihan kohtuuu hyvällä tasolla.

        Onko amalia venäläinen nimi ? En ole kuullutkaan. Kauneustittelit ei paljon kenelläkään paina, jos taustana on seksityöntekijän ammatti. Venäläisillä taas sattuu olemaan huippukoulutustaso, ainakin näillä jotka deittailee ulkkisten kanssa.


      • adjsdhjhdjd
        avioehto ehdoton kirjoitti:

        Onko amalia venäläinen nimi ? En ole kuullutkaan. Kauneustittelit ei paljon kenelläkään paina, jos taustana on seksityöntekijän ammatti. Venäläisillä taas sattuu olemaan huippukoulutustaso, ainakin näillä jotka deittailee ulkkisten kanssa.

        "Venäläisillä taas sattuu olemaan huippukoulutustaso, ainakin näillä jotka deittailee ulkkisten kanssa."

        Esimerkiksi kenellä? Ja taustoista sen verran, et Suomessa toimivista huorista yli 50 % on kanta suomalaisia, seuraavaksi suurin ryhmä on Venäläiset ja Virolaiset n. 40 % loput alle 10 % ovat sekalainen joukko eri kansallisuuksia, joten tässä varjossa tarkasteltuna on paljon todennäköisempää, että sinun Venäläinen vaimosi on myynyt per.settä taikka sinä myyt per.settäsi ostarin kulmalla.

        Koulutuksiakin saa ihan minkälaisia vaan Venäjältä, kun muutaman dollarin muistaa maksaa, siittä voi kertoa vinkkejä vaikka joku valelääkäri, et mistä löytyy ja millä hintaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      162
      929
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      780
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      57
      751
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      70
      700
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      633
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      572
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      556
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      537
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      535
    10. 26
      531
    Aihe