Lanzarote

Eli mitä siellä kannattaa nähdä/minne mennä ja vielä ikuisuus kysymys. Minkälainen ilma siellä suurinpiirtein on tähän aikaan vuodesta
5204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hyvä

Äänestä

No ainakin Timanfayan kansallispuisto kameliratsastuksineen kannattaa käydä tsekkaamassa. Vihreä laguunikin kokemisen arvoinen. Puerto del Carmen hieno ja kaikin puolin siisti kaupunki. Tähän vuoden aikaan en ole ollut mutta voin luvata että sää on lämpöisempi kuin Suomessa ;) Foreca auttaa..

Äänestä

Jos olet kiinnostunut taiteesta ja arkkitehtuurista, niin tutustu siellä kaikkeen, mitä
César Manrique on saanut siellä aikaan. C.M. halusi tehdä kaikista Kanarian saarista kauniita. Hän halusi, että talot ovat melko matalia, kaupungeissakin korkeintaan 3-kerroksisia ja talojen väritys olisi valkoinen ja ovet ja ikkunat vihreitä.
Lanzarotella on hänen suunnittelemiaan julkisia rakennuksia, mm. iso kahvila-ravintola vuoren sisällä suurin lasi-ikkunoin ulospäin. Hänen oma kotinsa, yli 1000 m² on kaunis, vuoren sisään rakennettu luola-asunto, jonka hän lahjoitti juuri ennen kuolemaansa Lanzaroten saarelle. Se toimii museona, sellaisena varmaan maailman kaunein. Ks. Ceras Manrigue YouTube ja Vikipedia.

Äänestä
  • Tuo näköalapaikka/kahvila on saaren pohjoisosassa sijaitseva Mirador del Rio.

    Manriquen koti sijaitsee lähellä Arrecifeä ja se on rakennettu laavakentän sisään mutta ei kuitenkaan vuoreen. Tutustumisen arvoisia paikkoja molemmat.

    Äänestä

Juu, nuo C. Manriquen kohteet, tai ainakin osa, kannattaa käydä katsastamassa, vaikkei olisikaan erityisen kiinnostunut rakennustaiteesta, ovat niin erikoisia paikkoja, esim tuo Manriquen kotitalo. Sitten tietysti Timanfaya. Sää voi olla ainakin joinakin päivinä viileäkin ja tuulinen, siihen kannattaa varautua. Ne päivät voi käyttää saarikierrokseen autolla. Siellä on hyvät tiet ja helppo liikkua, vähemmän turisteja kuin Teneriffalla tai Gran Canarialla, varsinkin tähän aikaan vuodesta on aika hiljaista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ens lauantai kirjoitti:

Eli mitä siellä kannattaa nähdä/minne mennä ja vielä ikuisuus kysymys. Minkälainen ilma siellä suurinpiirtein on tähän aikaan vuodesta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu