Onko kenelläkään kokemusta? 6½kk vauva huutaa ja ulisee koko päivän, on tyytyväine ainoastaan n.10min herättyään unilta. Sitten alkaa huuto eikä vauva syö. Hetken voi leikkiä lelun kanssa tai kuunnella kun laulaa tms mutta loput ulinaa, vaikerrusta ja selkä kaarella huutoa.
Ennen on syönyt n.½ desiä puuroa tai soseita kerrallaan 5 krt päivässä ja maitoa 120ml n.5 krt/vrk siihen päälle. Nyt ei suostu kiinteitä syömään ollenkaan ja pullo kelpaa ainoastaan kun on kunnon nälkä ja silloinkaan sitä ei paljoa mene. Nyt rupeaa huutamaan heti kun näkee ruokalapun, ruokaa tai lusikan.
Unenpäästä ei saa kiinni ellei ole joku oikein kova meteli (hiustenkuivaaja, imuri tms) melkeinpä korvanjuurella.
On ollut pienempänä kovin vatsaaivainen mutta nykyään ei ole ongelma eikä tämä johdu siitä. Kaksi hammasta tullut esiin ja oli tavallista tyytymättömäpi juuri ennen sitä muttei näin hurja. Kipua tuskin on koska olen antanut panadolia eikä sillä ole mitään vaikutusta.
Vauva ei ole itkenyt tai huutanut ikinä. Ennen 6kkpäivää olisin voinut laske itkut/huudot yhdellä kädellä. Aina ollut todella tyytyväinen ja iloinen siis, mutta nyt on kuin eri vauva kokonaan.
Mistä tämä voisi johtua? Oletteko olleet samassa tilanteessa ja löytäneet ratkaisuja?
Miksi 6½kk huutaa eikä syö?
7
282
Vastaukset
- nälkä vauvalla
Sillä on nälkä ja äidin kaipuu, anna sille tissiä.
- ap
Tuttipullovauva ja EI SYÖ.
- ehkäkuitenkin
Voisiko kuitenkin olla hampaita tulossa? Monilla vaikuttaa paljonkin juuri syömiseen ja on muutenkin kärttyinen.... Ja osa hampaista aiheuttaa oireita enemmän, osa vähemmän. Meillä saman ikäinen poika jonka kanssa syöminen ollut viime päivät yhtä taistelua ja ei muutenkaan tunnu mikään kelpaavan, normaalisti tosi iloinen ja tyytyväinen vauva. Meille ainakin kaikki vanhemmat ja viisaammat ovat sanoneet että johtuu hampaiden tulosta, jospa teilläkin? Muuta en keksi jos kerta lääkkeetkään ei auta niin ei siis ole korvat kipeät...
- ap
Kun sai ensimmäiset kaksi hammasta ei vauva ollut tälläinen vaan hieman tyytymätön välillä. Nyt hän huutaa ihan koko ajan. Sain hänet juuri rauhoittumaan koliikkikeinuun ja imuri pauhaa vieressä. Juttelee itsekseen. Ja tuon panadoli vissiin auttaisi myös hampaiden tekoon?
- panadolia vaan
Joo, tottakai särkylääkettä jos epäilet että vauva on kivulias! Auttaa myös hampaidentekokipuun.
- ap
Joo, tarkoitin että to auttaisi huutamiseen jos kyseessä olisi hampaat, mutta kun ei auta! Eli ei voi olla hampaat syynä.
- p
Hei, meilla on saman ikainen vauva mutta hampaaton viela ja aika tyytyvainen, viime aikoina tosin on ollu aiempaa vilkkaampi ja valilla karttyinenkin, ollaan ajateltu etta johtuu taitojen lisaantymisesta ja oman tahdon kehittymisesta. Jos tuntuu etta vauvallasi on kipua eika sarkylaake auta niin kannattaa kayda laakarissa, tyttövauvoilla erit. saattaa olla virtsatientulehdus jota voi olla vaikea huomata. Mita jos vaihtaisit sarkylaaketta? Asumme ulkomailla ja meidan vauva oli itkuinen ja kipean oloinen 4kk vanhana, laakari otatutti virtsa- ja kakkanaytteetkin mutta lopulta syyksi paljastui rautalisa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2335117Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1194161- 583783
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363609- 513510
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest413235Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv42687Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202596- 232396
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo592377