Olen lukiossa, mutta opiskeluni ovat venyneet jo kohtuuttomasti. Olenkin jo pitkään elätellyt ajatusta sähköasentajaksi kouluttautumisesta. Minua kiinnostaa oppisopimuskoulutus, mutta en tiedä miten eri yritykset ottavat töihin ja koulutettaviksi oppisopimuslaisia. Hakea voi kaiketi ympäri vuotta.
Eli oliskos teillä kellään tietoa, mitkä yritykset, mieluiten Päijät-Hämeen alueella, lähtee mukaan tälläiseen? Onko vaikeaa päästä oppisopimuskoulutukseen? Kauan tälläinen koulutus suunnilleen kestää?
Oppisopimuksella sähkäriksi?
3
13101
Vastaukset
- ll
Sähkärin oppisoppiin on todella vaikea päästä, koska sähköasennus-firmat vierastaa jopa kolmannen vuoden opiskelijoiden palkkaamista.
Työ on niin vastuullista ja kiireistä, että yrittäjillä ei ole aikaa opettaa ketään.
Jos todella haluat sähkö-alalle, hakeudu ammattikouluun tai aikuisopistoon.
Muista kuitenkin, että sähkärin koulutus ei ole läpihuuto-juttu.
Joudut opiskelemaan yhtälailla kuin lukiossakin ja kelkasta putoaa helposti. - sähköllä ollut
Elä vitussa mee sähkölle. Jos et tiiä mitä se homma on niin elä tuu, ihan perseestä jos tippuu vähänki kärryiltä.
- hvuvhrvhiru90e3
Älä nyt unta näe.
Opisopimukset ovat vähentyneet huomattavasti, koska ne eivät ole suosittuja. Näin siis taannoin uutisioitiin samassa yhteydessä, jossa ilmoitettiin oppisopimusmäärärahojen huomattavasta supistamisesta, mitä on nyt tehty myös juuri uudelleen.
Tosin unohdettiin mainita, että ne eivät ole suosiossa nimenomaan työnantajien keskuudessa, koska niistä joutuu maksamaan edes jonkintasoisen palkan, vaikka tosin niihin saa avustusta.
Pointti on, että miksi maksaa mitään, kun koulutuksen käyneitäkin on työttömänä ja saatavissa palkattomiin harjoitteluihin aina kun tarvitaan.
Suhteilla voit löytää oppisopimuspaikaan, muuuten et, eikä työkkärit takuulla auta asiassa, päinvastoin, niillä tuntuu olevan intressissä muuttaa kaikki tukityötkin palkattomiksi harjoitteluiksi.
Itse onnistuin järkkäämään itselleni joitakin vuosia sitten suhteilla palkkatukipaikan. Melenkiintoisinta koko tapauksessa oli se, että työkkäristä soitettiin useaan otteeseen työnantajalle ja esitettiin muutettavaksi työpaikka palkattomaksi harjoitteluksi, vaikka se oli sovittu palkalliseksi ja siihen haettiin lain mahdollistamaa palkkatukea pitkäaikaisen työttömyyden vuoksi. Onnekseni tuttu työnantaja ei suostunut.
Työkkäri on vihollisesi. Kannattaa aina epäillä kaikkea, mitä sieltä päin tulee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 825792
- 1273943
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj453860- 663554
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262928Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72457- 272204
- 2042111
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?332019Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh4361790