Megane -00 ja käynnistysongelmia ollut minullakin. 2007 tosiaan vaihdettiin tuo impulssianturi ja sen jälkeen ei sellasia käynnistysongelmia ole ollut. Bensapumppu kunnossa myös ja ääntää kun virrat päälle laittaa. Nyt ollut tässä syksyn alkutalven aikana vaivana käynnistyksessä että ei edes yritä vaan mykkänä ja ehkä kolmannella startannu käyntiin. No aina olen päässyt liikkeelle kuitenkin mutta joku kai häiriö on. Akku pitäs olla hyvä, mutta kai joku kosketushäiriö kyseessä? Mikähän anturi/joku muu tekee tollasta?
Kellään ollu?
nöjd med 97%
3181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Oma Megane (vm.-99) oli sellainen että jos käänsin suoraan virta-avaimesta starttiin, ei vehje inahtanutkaan mutta kun venttas sekunnin pari virrat päällä ja vasta sitten starttas niin johan lähti. Ilmeisesti käynnistyksen esto meni päälle jos oli "liian nopea". Tiedä sitten liekö sulla sama ongelma, todennäköisesti ei kun ehdit kuulla bensapumpunkin käynnistyvän. Ihan mekaaninenkin vika voi olla, akunkengät hapettuneet tms.
Jep, käynnistyksen esto ei vaivaa autoani vaan joku muu, Nyt viimeks 10 starttia ja 2 kerralla ei käyntiin vaan mykkänä. Toisella hyvin käyntiin noissa kuitenkin. Voi olla siis akkukengät vaikka visuaalisesti hyvältä näyttää tai joku muu kosketushäiriö. Liikkeeseen an halua viedä autoa huoltoon/tarkistukseen. Katellaan ja kiitos edelliselle vastauksesta :)
Useammisskin automerkissä pätee sääntö minkä mukaan virran kytkemisen jälkeen odotetaan niin kauan kunnes "ylimääräiset varoitusvalot" mittaristosta sammuu ja vasta sen jälkeen käynnistetään.