Meidän kunnassa otetaan kuun lopussa käyttöön se, että jos vanhemmat eivät vastaa opettajan viesteihin eikä tule vanhempainvartteihin, he saavat aina varoituksen. Kun passissa on 2 leimaa eli varoa, tehdään lastensuojeluilmoitus. Vanhempaa ei siis kiinnosta lapsen koulu. Näin saamme karsittua lapsia sijoitukseen huonoista kodeista.
vanhempien passi
8
155
Vastaukset
- Odietamormor
No ei sullakaan järki päätä pakota! Jos vanhempi ei tule vanhempainvarttiin -> lapsi sijaiskotiin. Jos olisit ollut tämän kerran hiljaa, kukaan ei ehkä ajattelisi, että olet yksinkertaisesti kauhean tyhmä.
- osu ja uppos heti
Opettele sisäänlukua: KAHDESTA merkinnästä vasta alkaa tapahtua. Pöö! Tais älähtää se, joka aina on naama norsunv*****a urputtamassa ja vaatimassa koululta sitä ja tätä, muttei osallistu kunnolla oman lapsensa koulunkäynnin suunnitteluun. Ei ihan taida äo riittää teillä äityleillä ihan kauhean pitkälle aina. : D
- lähes sossutäti
Lapsen sijoitus kodin ulkopuolelle tai huostaanotto ovat viimesijaisia toimenpiteitä, kun mitkään muut tukitoimet eivät auta. Kun lastensuojeluilmoitus tehdään, aletaan vasta tutkia, onko se aiheellinen. Mikäli havaitaan jotain, voidaan perheelle tarjota erilaisia tukitoimia tilanteen parantamiseksi. Tiesithän myös sen, että lapsi voidaan sijoittaa omaan kotiinsa. Eli hän asuu edelleen kotona, mutta isoimmista ja tärkeimmistä asioista päättäisi sosiaaliviranomaiset.
- Ammattikasvattaja
Avaus lienee täyttä huuhaata - taas vaihteeksi. Missään Suomen kunnassa ei varmasti noin toimita.
Se surullisin puoli tässäkin jutussa on se, että Suomessa oikeasti on koko joukko vanhempia, joiden voimavarat eivät riitä lapsista huolehtimiseen. Siinä vaiheessa koulunkäyntikin on sivujuttu. - voi morjens
Allekirjoittanut lienee joku mielenvikainen vanhempi. Tekeytyy opettajaksi, esittää älyttömän kommentin ja kuvittelee näin saavansa muita vahempia opettajavastaisiksi. Ei tainnut ihan onnistua. Toivottavasti.
- ei oo pakko
no ei opettaja voi varmaan pakottamaan sinne menemistä jos on vaikka töitä?
- ap
Idiootti, et osaa ees kirjoittaa: "ei voi varmaan pakottamaan sinne menemistä..." Mene sinä apukouluun opettelemaan suomea ja sit vasta tuu avautumaan tänne palstoille.
- jou määäään
Tyypillnen ääliövanhemman vastaus. Kyse on sovituista, yhdessä sopiviksi katsotuista vanhempaintuokioista. Niihin kun tekee ohareita eikä ota kantaa lapsensa asioista viesteihin koululta, tulee merkinnät ja käsitys siitä, ettei homma toimi vanhemman vastuun edellyttämällä tavalla. Toisekseen, nykykersojen vanhemmat on usein niin syrjäytyneitä häviäjiä, että ei paljon työkiireitä ole eikä työt päivän kulkua pakota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1201924Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1251818Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101778Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561454Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341386Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4961038Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50969Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237915Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115912Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347874