Nyt keväällä 2012 saa ensimmäistä kertaa ylioppilaskokeessa käyttää "uutta" symbolista laskinta. Tähän asti kokeissa on saanut käyttää korkeintaan graafista laskinta ja normaaleja funktiolaskimia. Suurin ero "vanhoihin" graafisiin on tarkkojen arvojen näyttäminen sekä nopeampi ja monipuolisempi laskutoimempiteet (sekä kivat värinäytöt ja muut kosmeettiset edut).
Kysynkin, ihan uteliaisuutta (opiskelen matemaattisten aineiden opettajaksi) hankkivatko kaikki näitä "uutuuksia" vai vieläkö joku luottaa omaan järkeen, kynään ja halpaan laskimeen. Vanhaa logaritmin määritelmään perustuvaa laskutikkua tuskin kukaan enää kokeeseen ottaa.
On mielenkiintoista nähdä parantaako laskinuudistus arvosanajakaumaa, kun ylioppilaskokeita ei kuulemma muuteta normaalin kaltaisista. Tosin välivaiheet ja muut merkinnät vaaditaan kuten ennenkin ja uskoisin että tähän kiinnitetään entistä enemmän huomioita tulevissa yo-kokeissa.
Laskimet ja yo
4
95
Vastaukset
- laalalalal
Meidän koulussa abeista varmaan yli puolet osti uuden, mutta mä en. Jos aloittaisin lukion vasta ensi syksynä ts. en olisi ostanut vielä tavallista laskinta, totta kai sitten ostaisin paremman. Mutta nyt kun symbolista käytetään vain pari kuukautta ja koekin on vielä vanhan mallinen, ei ole kovin hyödyllistä ostaa uutta. Terveisin laiska oppilas, joka sai kympin kaikista pitkän matikan kursseista.
- Rekisteröitymätön~
Minulla on ainakin ihan funktiolaskin käytössä, käytännössä se symbolinen ei lukiotason tehtävissä mielestäni tarjoa merkittävää etua jos asiat osaa. Graafistakin tarvitsee ehkä tehtävässä per vuosi, kun pitää jotain omituisempaa käppyrää piirrellä.
Vaikka olisi sellainen värinäytöllinen laskin aika hieno gadgetti : ] - Vanhan aikainen
Tietääkö muuten kukaan saako tuossa TI-84 olla uusi MathPrint -ominaisuus. Ainakin PolySimult -ohjelma on sallittu sen tiedän jo ennestään.
- fad¨å
Lähteekö ne pois, jos laskimen resetoi? Ainakin Casiossa lähtee, joten ei onnistu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242078Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331984Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101813Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561485Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341396Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5361133Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50986Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115930Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse352907