Olisi huomattavasti halvempaa valmistaa 4 kk:n ikäisen lapsen vellit kotona. Eli osaatko neuvoa miten maissivelliä tai perunavelliä voi valmistaa kotona. Äidinmaidosta tai korvikkeesta? Miten säilyy?
kiitos.
Miten vellien valmistus kotona onnistuu
5
2333
Vastaukset
- riitta
keitä ja soseuta kasvikset ja lisää vettä tai maitoa niin, että sose muuttuu velliksi. 4kk ikäiselle ei tarvitse antaa velliä. voit antaa ihan vaan soseena kasvikset. myöhemmin kun aloitat viljat, niin voit keittää tavallisen puuron. sitä voi vielä soseuttaa jos siltä tuntuu.
- tein kerran
Tein itse kerran perunavelliä.
Keitin kouritut perunat. Muuten - ei onnistu uusista perunoista, sillä niistä tulee muussatessa liisteriä, eli joudut käyttämään "vanhoja " perunoita..
Noh, kun perunat oli keitetty, muussasin ne tehosekottimella, seassa keitinvettä. Taisi olla myös Tuttelia.
Velli piti mössätä tehosekoittimessa todella hienoksi ja hyvin huolella ja siitä piti tehdä todella ohutta, ennenkuin meni vellitutin läpi.
Meillä vauva on aina juonut tuttelia, en tiedä olisinko jaksanut tai olisiko onnistunutkaan lypsää niin paljon maitoa, että vellistä tulisi tarpeeksi ohutta. Keitinvesi / vesi ei ole hyvä ratkaisu, nesteenä on oltava äidinmaito tai korvike.
Äidinmaito ei säily kauaa, vuorokauden vain. Joten sinulla olisi joka päivä edessä tämä homma. En tiedä, miten tämmösen vellin pakastaminen / sulattaminen onnistuu ja onko siinä järkeä.
Ehkä kuitenkin pääset helpommalla, jos annat ilta-ateriaksi ennen nukkumaan menoa ihan vaan mössättyä perunaa tai peruna-porkkana-kasvis (kukkakaali, parsakaali, maissi jne) sosetta ihan lusikalla syötettynä.
Meinaan, jos ajatuksenasi oli että vauva saisi velliä ennen yöunille menoa, jolloin nukkuisi paremmin = pidempään, ja sinäkin saisit yöunta jonkun verran..
Tilanne kyllä helpottuu sitten ajan kanssa, kun vauvalle on lupa antaa viljaa. Voit keitellä iltaisin ja aamuisin puuroja.
Itse aloitin riisihiutalepuurolla. Riisitärkkelystähän on jo 4 kk ikäisen soseissa. Joten keitin riisihiutalepuuron veteen (ei suolaa). Sekaan pilttisosetta, vauva tykkäsi. Taisi olla 5 kk. viljan aloitin vasta kun vauva oli reilusti yli 6 kk, koska viljaa ei ole hyvä antaa liian aikaisin, suolisto ei kestä vielä. - Anne
Syötän jauhevelliä (tyttö 9.5kk) ja puuron teen pikakaurahiutaleista ja vedenkeittimellä keitettyyn veteen heti puurojauheet (pienmpänä murskasin vielä hiutaleet tehosekoittimessa jauheeksi, mutta nyt annan sellaisenaan puurona) ja jogurttia kyytipojaksi niin maistuu hyvältä. Näin meillä, soseita olen aika laiska tekemään ja velliksi asti en varsinkaan ei siitä saa kun sosetta eli silloin kun teen niin soseutan potut ja porkkanan ja vähän siihen maitoa, enkä edes yritä niistä tehdä velliä, ei ole oikein kätevää, kun ainakaan minun kone ei tee niin hienoa, että tulee vellitutista ulos :)
- Johanna
Hellou!
Tein mannasuurimoista mannavellin, tavallisen maidon sijasta käytin tuttelia. Valmiin vellin laitoin tehosekoittimeen ja sekoitus niin kauan kunnes velli oli täysin tasaista. Maustin mustikoiden mehulla (tietty mistä marjoista vaan voi valuttaa mehua mukaan) ja säilöin vellin jääpalapusseihin & pakkaseen. Yksi pala sulatettuna on hyvä lisä esimerkiksi hedelmäsoseen kaverina. Em. vellisötkötys maistuu muuten aikas hyvälle, tuli ihan mieleen kaupan riisi- tai mannafrutti. - rrrrr
achdbvbfmngbg hktrnjhaelkypkny5mjmairhmhtkmuyhn
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit815940KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2904872Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202618Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei362534Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT991608Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171481- 1051387
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1311341seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1091294Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191261