Olisi huomattavasti halvempaa valmistaa 4 kk:n ikäisen lapsen vellit kotona. Eli osaatko neuvoa miten maissivelliä tai perunavelliä voi valmistaa kotona. Äidinmaidosta tai korvikkeesta? Miten säilyy?
kiitos.
Miten vellien valmistus kotona onnistuu
5
2315
Vastaukset
- riitta
keitä ja soseuta kasvikset ja lisää vettä tai maitoa niin, että sose muuttuu velliksi. 4kk ikäiselle ei tarvitse antaa velliä. voit antaa ihan vaan soseena kasvikset. myöhemmin kun aloitat viljat, niin voit keittää tavallisen puuron. sitä voi vielä soseuttaa jos siltä tuntuu.
- tein kerran
Tein itse kerran perunavelliä.
Keitin kouritut perunat. Muuten - ei onnistu uusista perunoista, sillä niistä tulee muussatessa liisteriä, eli joudut käyttämään "vanhoja " perunoita..
Noh, kun perunat oli keitetty, muussasin ne tehosekottimella, seassa keitinvettä. Taisi olla myös Tuttelia.
Velli piti mössätä tehosekoittimessa todella hienoksi ja hyvin huolella ja siitä piti tehdä todella ohutta, ennenkuin meni vellitutin läpi.
Meillä vauva on aina juonut tuttelia, en tiedä olisinko jaksanut tai olisiko onnistunutkaan lypsää niin paljon maitoa, että vellistä tulisi tarpeeksi ohutta. Keitinvesi / vesi ei ole hyvä ratkaisu, nesteenä on oltava äidinmaito tai korvike.
Äidinmaito ei säily kauaa, vuorokauden vain. Joten sinulla olisi joka päivä edessä tämä homma. En tiedä, miten tämmösen vellin pakastaminen / sulattaminen onnistuu ja onko siinä järkeä.
Ehkä kuitenkin pääset helpommalla, jos annat ilta-ateriaksi ennen nukkumaan menoa ihan vaan mössättyä perunaa tai peruna-porkkana-kasvis (kukkakaali, parsakaali, maissi jne) sosetta ihan lusikalla syötettynä.
Meinaan, jos ajatuksenasi oli että vauva saisi velliä ennen yöunille menoa, jolloin nukkuisi paremmin = pidempään, ja sinäkin saisit yöunta jonkun verran..
Tilanne kyllä helpottuu sitten ajan kanssa, kun vauvalle on lupa antaa viljaa. Voit keitellä iltaisin ja aamuisin puuroja.
Itse aloitin riisihiutalepuurolla. Riisitärkkelystähän on jo 4 kk ikäisen soseissa. Joten keitin riisihiutalepuuron veteen (ei suolaa). Sekaan pilttisosetta, vauva tykkäsi. Taisi olla 5 kk. viljan aloitin vasta kun vauva oli reilusti yli 6 kk, koska viljaa ei ole hyvä antaa liian aikaisin, suolisto ei kestä vielä. - Anne
Syötän jauhevelliä (tyttö 9.5kk) ja puuron teen pikakaurahiutaleista ja vedenkeittimellä keitettyyn veteen heti puurojauheet (pienmpänä murskasin vielä hiutaleet tehosekoittimessa jauheeksi, mutta nyt annan sellaisenaan puurona) ja jogurttia kyytipojaksi niin maistuu hyvältä. Näin meillä, soseita olen aika laiska tekemään ja velliksi asti en varsinkaan ei siitä saa kun sosetta eli silloin kun teen niin soseutan potut ja porkkanan ja vähän siihen maitoa, enkä edes yritä niistä tehdä velliä, ei ole oikein kätevää, kun ainakaan minun kone ei tee niin hienoa, että tulee vellitutista ulos :)
- Johanna
Hellou!
Tein mannasuurimoista mannavellin, tavallisen maidon sijasta käytin tuttelia. Valmiin vellin laitoin tehosekoittimeen ja sekoitus niin kauan kunnes velli oli täysin tasaista. Maustin mustikoiden mehulla (tietty mistä marjoista vaan voi valuttaa mehua mukaan) ja säilöin vellin jääpalapusseihin & pakkaseen. Yksi pala sulatettuna on hyvä lisä esimerkiksi hedelmäsoseen kaverina. Em. vellisötkötys maistuu muuten aikas hyvälle, tuli ihan mieleen kaupan riisi- tai mannafrutti. - rrrrr
achdbvbfmngbg hktrnjhaelkypkny5mjmairhmhtkmuyhn
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi475684Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3225504Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934701Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos702525Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y92196Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva181978Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt541965Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu361894Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont371846Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi841762