Olen poika, ja täytin noin kk sitten 16. Viime vuoden syyskuussa olin vain 166cm enkä usko että olen siitä mihinkään kasvanut. Se häiritsee niin vietävästi että oli pakko kirjoittaa tänne. Noin 3cm olen kasvanut vuoden aikana.
Vielä toivoa että yli 170cm pääsis? Tai edes siihen asti? Lääkäri ei kauheammin lupaillut tuollaista mutta sitten taas pari kk aikaisemmin ravitsemusterapeutti sanoi että olen kasvanut ihan hyvin. En tiedä kumpaa nyt sitten uskois.
Isän pituus: 172-173
Äidin pituus: 160
Veljen pituus: 169 (puolen vuoden päästä 20v)
Olis kiva kuulla että onko 170cm vielä mahdollinen, milloin teillä loppunut pituuskasvu ja että onko ollut juuri tuossa 15-16 ikävuoden paikkeilla "tauko" kasvamisessa ja sitten tullut vielä senttejä? Ja onko 3cm vuodessa ihan ok kun ottaa huomioon että täytin siis 16 vasta kuukaus sitten.
Tulipas väsättyä paljon tekstiä... Toivottavasti joku jaksaa lukea :)
Pituuskasvu huolestuttaa
9
177
Vastaukset
- dt7hj8
Et ole lyhyt ja kasvat varmasti vielä armeijan jälkeenkin.
- Dhtey
Ite oon kasvanu parin vuoden aikana lähemmäs 20cm mutta se on yksilöllistä joten kyllä sä ehkä kasvat vielä
- Ap
Ollut nyt jonkin aikaa nälkä ihan jatkuvasti... Ennen en sitä ajatellut edes mutta ehkäpä tuo viittaa siihen että kasvan. Jalatkin aina välillä särkee....
Mutta juu, onhan tässä vielä (toivottavasti) vuosia aikaa kasvaa. Olen ehkä jo jonkin verran kasvanutkin sillä mielestäni olen jo veljeni pituinen! Faijakaam ei enää näytä niin isolta :p - Ap
Jännittää TODELLA paljon!!
Ma ois se tarkastus ja siin sit selvii paljo on kasvanu noin puolen vuoden aikana.
Ikävää, jos joutuu pettymään; ei ole tullut yhtään pituutta.
Jos olisin kasvanut noin 170 (169, 168 ei haittAS yhtää) nii olisin niin onnellinen eikä tarvis enää kasvaa ollenkaa.. Vaikka olisihan se toki plussaa ;) - poika14v
Ite oon 181 ja molemmat vanhempani ovat alle 170
- lollero
Mä olin sun ikäisenä 169-170cm. Nyt 3 vuotta myöhemmin 172cm
- Ap
Oolrait, kiitos kommenteistanne!
Nyt näyttää lupaavalta, jalat särkeny jo päiviä ja nyt särkeny jalat jo muutaman tunnin ajan ihan hemmetisti.
Normikasvua (jos sitäkään) vai viittaako tällänen "kipu" vähän isompaan pyrähdykseen yleensä?
Mittasin juuri itseni, vanhemman avustuksella. Sen mukaan olen kasvanut noin 2cm mutta siihen ei ole luottamista... Mutta jos pitää paikkansa niin olen kasvanut 2cm 4,5kk aikana. :O melkein saman verran kuin kasvuni viime VUODEN aikana.
Noh, ma kuulen virallisen pituuteni.. - :))
ilmottelehan sitten kuinka pitkä olit (:
- Ap
2 milliä 4kk aikana.. Voihan toi mittaustulos toki heittää parilla sentillä mutta eiköhän mun kasvamiset oo kasvettu...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171897Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1181786Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101771Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561446Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341385Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4881026Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50966Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237913Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115911Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347869