Tarvitseeko kerrostalossa keskellä Helsinkiä suojata tietsikka ukkosen varalta? Olen kuullut ettei kerrostaloissa olisi vaaraa. Jos tarvitsee niin kuinka tehdään?
salamavaara
sanna
7516
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kiskaiset töpseli seinästä.
liikkeissä myydään alta kahdenkympin aika lailla jatkojohdon näköisiä 4-6 pistokkeelle tarkoitettuja suojajohtoja. laita koneesi virtajohdot tällaisen kautta , niin se poistaa virtapiikit. saa myös hiukan kalliimpia joihin saa puhelinlinjankin suojaan ei mene modeemit hajalle.
Tismalleen näin.
Yleensä ottaen kaupungeissa ei ole tarvetta sen kummemmin suojautua sähkölinjojen, tai puhelinlinjojenkaan, kautta tuleville ukkosen aiheuttamiin suuriin jännitepiikkeihin, koska pääosin "pienjännite"* sähköjohdot kulkevat maanalla, ja ovat siten lähes pomminvarmasti suojassa salamoiden aiheuttamilta jännitepiikeiltä. Sama puhelinjohtojen kanssa.
Maaseudulla asia on eri, koska sekä puhelin- että sähköjohdot kulkevat mahdollisesti pitkiäkin matkoja ilmajohtoina, jolloin johdon lähistölle iskevä salama aiheuttaa johtoon jännitepiikin, joka saattaa kulke pitkiäkin matkoja, ja tehdä tuhoja herkissä elektronisissa laitteissa, kuten pc:eissä.
Jos jollakin haluaa tietokoneensa suojata, kannattaisi melkein hankkia UPS:n jolloin tuo sama laite suojaisi pienemmiltä jännitevaihteluilta ja lyhyiltä sähkökatkoksilta. Tällöin kone ei buuttaisi muutaman sekunnin katkoksista.
*Tiedän, että "pienjännite" ei ole oikea sana tässä asiayhteydessä, mutta erottaa selvästi 240V kilovolttiluokan siirtolinjoista
Mistä noita UPS:iä mahtaa saada ja paljon on hintaa?
jopa Helsingissä on alueita joissa sähkö- ja puhelinkaapelit EIVÄT kulje maan alla vaan ilmajohtoina pylväitä pitkin, siis vanhat pientaloalueet esimerkiksi!!
Tuo yleensä siis on YLEENSÄ mutta ei AINA.
Niitä saa tietokoneliikkeistä (tuskin marketeista) ja ostin itse sellaisen sadalla eurolla. Riittää näytölle ja keskusyksikölle.
Kauppiaat vaan ei paljon niitä mainosta. Saavat enempi uusia koneita kaupaks kun ihmiset ei tiedä UPSeista.