Kuntaliitos

he nov he

Kristiinastakin tuloo sitten kohta Närpes taikka Kaskö. Sitte saaraan tällekin palstalle oikia kaupunki. Mikähän pistetähän suurkaupungin nimeks ? Varmaan Kaskö, jossa sentähän vielä puhutahan selekokielisesti, notta :

moomma oikias, tootta viäräs, nuo o aivan mettäs.

Kristiinan ja Närpeksen kielestä ei ota tolokkua erkkikään.

9

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wyeeeoow

      Taitaa ristiinalaisille olla yks hailee tuleeko niistä Kasköbo tai Närpesbo. Pyyhe on jo heitetty kehään ?

    • ykas

      SUOMESSA ollaan niin se on kristiinankaupunki,ei mikään rantaruotsi

      • He nov he

        Jos Närpes, Kaskö ja Kristinestad yhdistyvät, niin enemmistön kieli on silloin ruotsi. On muuten toinen Suomen virallinen kieli, halusit tai et.

        He nov he


    • 22

      kyllä se on niin että ,suomi on suomi eikä mikään kakskielinen sveea mamma,maassa maan tavalla,opi oikea kieli ja kulttuuri

      • He nov he

        Mees lukemaan Suomen perustuslakia 17 §, jossa sanotaan:

        "Suomen kansalliskielet ovat suomi ja ruotsi."

        Saat olla ihan mieltä haluat, mutta perustuslaki jyrää mielipiteesi mennen tullen.


    • 18

      brysseli on jo jyrännyt suomen perustuslain,sanomitä sanot suomi on suomea puhuvienmaa

      • He nov he

        Laitas jotain faktaa väitteesi tueksi, esim. linkki, josta näkyy tuon lain voimassaolon päättyminen. Jos ei löydy, niin turhaan mussutat.

        "Suomen kansalliskielet ovat suomi ja ruotsi."

        m.o.t


    • eu-rot

      kelpaako eurot,vai pitääkö olla kruunuja

    • Löpölöpö.

      Onneksi tuo ruotsin kielen pölötys on jakautunut vain tietyille alueille Suomessa, eikä tasaisesti koko maahan. Silloin vasta kusessa oltaisiin ;) Ja kuulema nuo riikinruotsalaiset ei välttämättä edes ymmärrä tätä suomenruotsalaisten ruotsia. Suurinosa Suomen väestöstä on kuitenkin suomalaisia joten mitäs siitä vaikka kuinka olisi kiveen hakattu tuo ''ruotsi on yksi Suomen virallisista kielistä'' ...yksityisten yritysten ei todellakaan ole pakko tarjota ruotsinkielistä palvelua (voi tosin olla tappiollista esim. Vaasan seudulla jossei ruotsin kieleen taivu), mutta Valtion on tarjottava...naurettavaa pyhittää 5% kansanosalle joku erikoisasema. Mutta ovat sen verran avainasemissa, että on pakko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4448
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      153
      3303
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      57
      2602
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2564
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      112
      2335
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1691
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1550
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe