kuolinilmoitus

olemme riitainen perikunta. Onko sisaruksilla oikeus julkaista kuolinilmoitus runoineen lehdessä kysymättä lupaa nimeni julkaisuun. Puhelinta lyötiin korvaan kaikissa asioissa. En saanut sanoa mitään.
9341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Siitä ei parane oikeudessa riidellä, koska pitäisi osoittaa kuolinilmoituksen aiheuttama vahinko, sopimusrikkomus tai syy-yhteys vahinkoon, sekä teon tuottamuksellisuus tai tahallisuus.

Äänestä

Ainahan silloin tällöin lehdissä näkee, että eriseuraiset perikunnat julkaisevat kumpikin oman ilmoituksensa samasta henkilöstä nimineen.

Äänestä
  • nimeni on julkaistu. Asun ulkomailla.

    Äänestä

  • kulissi@ kirjoitti:

    nimeni on julkaistu. Asun ulkomailla.

    Niin, entä sitten? Mikä siinä kuolinilmoituksessa nyt niin pahaa on?

    Äänestä

  • kulissi@ kirjoitti:

    nimeni on julkaistu. Asun ulkomailla.

    voi kauheeta

    Äänestä

Aivan. Jos perikunta haluaa riidellä, niin siihen on muitakin paikkoja kuin kuolinilmoitus ja hautajaiset.

Äänestä
  • Jos joku pysyttelee piilossa ulkomailla tehden siten kiusaa perikunnalle, on perikunnalla oikeus julkaista kuolinilmoitus, niin näkevät onko kuollut vai ei ja kuinka "kuollut" reagoi?

    Äänestä

  • Krooooooohzzzzzzz. kirjoitti:

    Jos joku pysyttelee piilossa ulkomailla tehden siten kiusaa perikunnalle, on perikunnalla oikeus julkaista kuolinilmoitus, niin näkevät onko kuollut vai ei ja kuinka "kuollut" reagoi?

    perukirjoitus myös pidetty ja osake myyty tuttavalle.
    Kuinka niin piilossa, käyn usein kotimaassa?

    Äänestä

  • kulissi@ kirjoitti:

    perukirjoitus myös pidetty ja osake myyty tuttavalle.
    Kuinka niin piilossa, käyn usein kotimaassa?

    Tekikö vainaja sinulle jotakin niin pahaa ettet halua nimeäsi kuolinilmoitukseen? Olisi ollut sinulle hyväksi saada asiat sovituksi hänen kanssaan. Jos kysymys on muusta riidasta omaisten kanssa, niin sama juttu, on helpompaa elää kun riidat on soviteltu.
    Älkää jatkako riitaa ainakaan vainajan nimissä jos hän ei ole riitaan syyllinen, ettei hänen tarvitse palata kummittelemaan. Jos hän on syyllinen ja väärässä, kuulette hänestä vielä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kulissi@ kirjoitti:

olemme riitainen perikunta. Onko sisaruksilla oikeus julkaista kuolinilmoitus runoineen lehdessä kysymättä lupaa nimeni julkaisuun. Puhelinta lyötiin korvaan kaikissa asioissa. En saanut sanoa mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu