Ulkosuomalainen, mitkä tekjät vaikuttivat muuttoosi ulkomaille ja kyseiseen maahan? Muutitko työn, rakkauden, ilmaston vai jonkun muun asian perässä?
Vastaukset 6
- osittain sattumaa
Ensimmäinen muutto - Mielenkiinnosta opiskeluaikana, nuoruuden halusta tutustua muihin maihin, kiinnostus kyseisen maan kulttuuriin. Vuoden jälkeen takaisin Suomeen. Reissulta jäi käteen ulkomaalainen puoliso (silloin vielä tuleva sellainen, koska naimisiin ei menty heti, vaan hän tuli puolestaan Suomeen ja sitten vielä etäsuhdetta ja lyhyitä reissuja puolin toisin jonkin aikaa ennen avioliittoa).
Toinen muutto - Työn perässä, Suomesta lähetettynä työntekijänä. Puolisolla ja itselläkin alkoi Suomimittari tulla täyteen. Olimme asuneet yhdessä Suomessa useita vuosia. Kävimme enemmän ja enemmän ulkomaan lomareissuilla "haukkaamassa happea". Pitkä komennusmatka tuli hyvään saumaan. Kohdemaa oli itseäni ja puolisoani kiinnostava ja rakastuimme siihen lyhyessä ajassa syvästi. Ehkä vielä joskus takaisin sinne?
Kolmas muutto - Työn perässä, Suomesta lähetettynä työntekijänä. Edellinen komennusmatka jatkui suoraan uutena pitkänä komennusmatkana, mutta eri maahan. Odotukset olivat kovat, mutta realiteetit iskivät naamalle. Tämä ei ole meidän maa, vaikka niin etukäteen luultiin. Ajatuksissa oli jäädä tänne pysyvästi, eikä se olisi lainkaan vaikeaa, mutta emme enää halua sitä.
Neljäs muutto - Työn perässä, Ulkomaille pysyvästi muuttavana. Tämä on edessä parin kuukauden päästä. Kun tajusimme, ettemme halua jäädä tänne nykyiseen asuinmaahan, emmekä palata Suomeen, aloin heti etsimään töitä toisesta maasta. Onneksi tärppäsi. Uusi työpaikka on kiinnostava ja lasken innoissani päiviä muuttoon. Työ on aluksi määräaikainen muutaman vuoden, mutta muuttuu sen jälkeen vakituiseksi, jos molemmat osapuolet ovat tyytyväisiä työssä selviytymiseeni.
Olen siis askeleittain hakenut vauhtia ulkomaille pysyvästi muuttamiseen. Suomessa en ole asunut muutamaan vuoteen, enkä tule asumaan siellä useampaan vuoteen. Katsotaan kuitenkin mitä tuleva muutto tarkoittaa; jäämmekö pysyvästi uuteen maahan vai jatkuuko matka jonnekin päin maailmaa. Pari maata on mielessä minne tekisi vielä joskus muuttaa. Lisäksi puolison kotimaa on vaihtoehtojen listalla, jos jostain syystä emme viihtyisikään nyt edessä olevassa kohdemaassa. - Identiteetin perässä
Ensi kertaa koululaisena saapuessani Leningradin kautta junalla Tallinnaan vuonna 1963 tunsin tulevani kotiin. Olen sen jälkeen asunut monessa maassa ja jotenkin olen aina sattunut paikallisten eestiläisten joukkoon, en niinkään suomalaisten.
Itselleni oli aika selvä ja helppo päätös muuttaa tänne sydämeni kotikaupunkiin Tallinnaan jäätyäni eläkkeelle. - ei ole _ *
Ensimmaiseen maahan (90-luvulla) muutin tyon mukaan, seuraavaan opiskelemaan.
Siita eteenpain oli aina joko tyon tai opiskelun perassa.
Nykyiseen asuinmaahan onkin sitten poikkeus eli puolison luokse asumaan. Toki tyota ja opiskelumahdollisuuksiahan loytyisi taallakin... - yx vaan
Asun itse Saksassa jo vuosia, ja syitä on monia miksi tänne olen asettunut. kaiken kaikkiaan olen oikeastaan muuttanut Saksaan elämässäni jo kolme kertaa; ensin vaihto-oppilaaksi, sitten opiskelemaan ja lopulta myös työelämään. Lisäksi rakkauskin on löytynyt täältä kaikkien näiden vaiheiden ohella. Täytyy sanoa, etten enää koe edes asuvani mitenkään ulkomailla, netti kännykkä ja halvat lennot sekä globalisaation kauppojen tarjonnassa on aiheuttanut sen, ettei eroa juuri huomaa.
Vastakysymys; miksi kysyt moista? - kotimaa-mikä se on?
Niin, miksi kysyt tälläisia? Mitä siitä saat?
Suomesta Saksaan 1960-Saksasta Suomeen 1963, Suomesta Ruotsiin 1977-Ruotsista Saksaan 1993, Saksasta Kanarialle 2010.- Miian uhri
Menin naimisiin = muutin helvettiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a5961271- 81947
Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo
Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.293729Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta157700Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.
Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä206684- 58673
Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!
Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o175651Katotaan miten jaksat tätä
Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.88600Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!
Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht203559Tiedätkö mitä mies
Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut21521