Pojat tyhjensivät Lidlin hyllyjä. Kävelin ohi, kun olivat ulkona saaliin jaossa. Yksi
komensi: - Ette sitten vittu pölli mitään niistä!
Sitten se valkohupparinen lähti tekemään uutta keikkaa. Vihjasin kassalle, että
valkohupparinen varastelee tavaroita. Kassa tuumi: - Minkäs niille mahtaa.
Lidlissä
12
112
Vastaukset
- maarina1
Välinpitämätöntä touhua. Onhan poliisit ja vartijat olemassa.
- laiska-lasse
Avuttomia kassoja muuallakin.
Osa kieltäytyy kuuntelemasta.
Osa kuuntelee viisaan näköisenä sanomatta mitään.
Osa tarttuu asiaan heti kassatapahtuman jälkeen.
Osa vinkkaa henkilökuntan kuuluvan miehen paikalle jos mahdollista.
Hölmöintä minusta on toimia kuten esimerkiksi Järvenpään yhden K:n kassa.
Äijä työnsi vyöhönsä villapaidan alle 5 keppanapulloa.
Pullojen kaulat pullistivat villapaidan niin selvästi että lukumäärä oli laskettavissa.
Maksaessani mainitsin asiasta kassalle.
Ukon mennessä kassan läpi ei kasööri reagoinut mitenkään mutta sen jälkeen kävi sanomassa kauppiaalle.
kauppia juoksi perään mutta hittojako enää voi tehdä.
Vaimoni työpaikalla oli vuosia "konnien kiinnijuoksija nainen"".
Kookas, pesäpalloa pelaava, räväkkä, nuori nainen.
Josku syyllistyivät vapauden riistoon. Sulkivat konnan tavarahissiin odottamaan poliiseja. Tytön hupakot eivät saaneet syytteitä. - meeriamanda
perjantaisin on Lidlissämme vartioliikkeestä miespuolinen vartija, muulloin en ole huomannut. Ennen kävi monenlaista kansallisuutta tässäkin liikkeessä mut kun Hervantaan tuli omansa ei ole näkynyt. Tarkoitan lähinnä näitä kerroshameita pitäviä :))
Jos kassaa ei kiinnosta kun joku ilmiantaa varkaan, mitäpä se sitten enää kelleen kuuluu.
Minkälaiset ohjeet heille on annettu , emme voi tietää.- mita tarkota
Meidän kyseisessä Lidlissämme kassat ei varmaan edes ymmärtäisi, jos niille yrittäisi ilmiantaa, niin on hoono soomi heillä.
- meeriamanda
mita tarkota kirjoitti:
Meidän kyseisessä Lidlissämme kassat ei varmaan edes ymmärtäisi, jos niille yrittäisi ilmiantaa, niin on hoono soomi heillä.
Kyllä tässä ´meitin´ kaupassa on pääasiassa nuoria opiskelijoita, ja ihka suomalaisia.
Ihan jokunen poika joskus, josta ei olisi ketään pysäyttelemään... hentosia kun ovat.
Käyn km. kerran, pari viikossa joten tarkkaa yleiskatsausta en voi antaa.
- ...
Ei mahda ei.
Tuo on nykyään niin yleistä. Itekkin nähnyt pari kertaa, kun nuorisorikollisjengi ollut ostarilla riehumassa. Ollut lehdessäkin pari kertaa siitä. Tänään oli vähän vastaava tapaus espoosta, nuorisorikollisjengi terrorisoi kerrostaloa, hakkaavat kirveillä ovia jne.
Ei niille kukaan mahda mitään. Ei ole sanktioita. Joku myyjä ei voi niille kerrassaan mitään. Meilläkin r- kioskilla yksi myyjä, se on kassan takana, sen selän takana kaljat, tupakat, ässäarvat, ei se voi kassalta lähteä. Painelee vaan hälytysnappia, vartija tulee kun kerkeää. Poliisit tulee kun kerkeää.
Ongelmana se, kakaroille sanotaan "hyihyi", jos ne jää kiinni. Joskusw sakkoja, jotka fatta maksaa. Mutta mitään oikeaa rangaistusta ei.
Siellä espoossa porukat kai oli saaneet tarpeekseen ja käyttäneet ns. omankädenoikeutta kotirauhaansa puolustaessaan. Seuraus kaiketi, kerrostalon asukkaat rosikseen, nuorisorikolliset vaan intoutuneet.
Tätähän ei saa ääneen sanoa, mun mielestä kirveelle ois töitä, koska viranomaiset on hampaattomia, eikä pikkuiset kullannuput saa saada lisää traumoja kun niitten pahaolo purkautuu häiriökäyttäytymisenä. Aina kun teini rähinöi r- kioskilla, ei muuta kuin teraattava ja höyhennettävä ja vietävä Tikkurilan juna-asemalle jalkapuuhun ja taakse kylli "Lyö minua".. >:/
=DW=- Sitä se
sossupolitiikka on !
Ja nyt näemme tulokset siitä.
Mutta pahempaa on onneksi tulossa, kun noita mamuja paapovat täällä. - Aina ja aina
Ymmärtääkseni myös aikuiset varastavat, myös sinun ikäisesi eikä syynä aina ole se,että eläke on liian pieni ruoan hankintaan. Varastaminen tuntuu olevan nykyisin myös harrastus. Jos se on sitä vanhemmille,sitä se tulee olemaan myös heidän lapsilleen.
Syytät teinejä, jotka mielestäsi näitä tekoja tekevät eli ovat se suurin varasryhmä. Miten mahtaa oikeasti olla? Teineillä on vanhemmat ja vielä useammilla isovanhemmat. Jos on teinien vanhemmat kasvatettu sellaisiksi,etteivät osaa eroa tehdä oman ja vieraan välillä, joku on kasvattanut nämä vanhemmat sellaisiksi. Ettei ihan tämä sukupolvi tai se, joka syyttelee samoista asioista tuolla 70 -palstalla.
Kaipa maahanmuutajatkin varkauksiin syyllistyvät, mutta on kohtuutonta sanoa,että he nimenomaan ovat niitä nuoria, jotka omivat tavaroita kaupoista maksamatta. Ettekö te koskaan itse tunne syyllisyyttä siitä,että olette antaneet väärät arvot tuleville sukupolville? Kenet tässä pitäisi siis itse asiassa vetää jalkapuuhun? Meidät.
- :))))))))))
Kiva, kun saat ihmiset ääneen kaikilla ikäpalstoilla.
Asiasta, kuin asiasta. - Turhaa työtä
Asiakas maksaa kuitenkin varkaudet hinnnoissa ja vakuutusyhtiö vielä lisäksi Lidlille todetut tapaukset. Kauppaa ei varastaminen kiinnosta, koska se saa omansa korkojen kera kahta kautta.ota, koska saavat omansa takaisin kahta tietä.
- .,8*-,
Kiva, että jaksart laittaa näitä aloituksiasi jokaiselle ikäpalstalle.
- -
Jari ja Kari. :))
Pöllikö pöllitupakkia? Hahhahhhaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242022Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1341933Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101807Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561474Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5311103Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50980Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115921Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348894