3-lasisten ikkunoiden tiivistäminen

mf58

Talon ikkunat asennettu 80-luvun puolivälissä.Sasmo merkkiset.Silloin tiivistin ne itse,sisin ja keskimmäinen lasi ympäriinsä tiivistenauhalla,ulkopuitteeseen en laittanut mitään.Viime syksynä vaihdoin tiivisteet.Kattelin netistä ohjeita ja hommiin.Sisin ja keskimmäinen ympäriinsä nauhalla,niiden väliinkin nauha(sulkijoilla irroitettava toisistaan).Ulkopuitteeseen nauha ,johon ylös ja alas 2cm:n katko nauhaan.Nyt kun tulivat pakkaset niin ulommainen lasi jäässä melkein puoliväliin ja keskimmäisen lasin sisäpinnassa märkyyttä.Ennen ei mitään vaivaa.Missä meni vikaan?Onko jollain vastaavia ikkunoita joissa tehtaalla asennetut tiivisteet?Miten ne oli asennettu,onko ollut ongelmia?Niin ja talo on 2-kerroksinen ja ongelma ainoastaan yläkerran ikkunoissa.

10

6175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiivistäjä

      Ulommassa ikkunassa ehkä liian pienet ne 2cm ilmaraot? Kokeile suurentaa niitä jonkin verran jossain ikkunassa. Meillä ei ole ollut 3-lasisissa ulommissa ikkunoissa ollenkaan tiivisteitä ja hyvin ovat toimineet.

    • ierikka

      Onko tiivistenauhan vahvuus riittävä tiivistämään sisimmän ja keskimmäisen ikkunan, näihin yleensä tarvitaan putkimainen silikonikumista tehty tiiviste.

    • Tiivistä oikein

      Sisäpuolen poka tiivistetään ilmatiiviiksi riittävän paksulla ja joustavalla tiivisteellä.
      Pienestäkin raosta pääsee huoneen lämmin ja kostea ilma lasien väliin.
      Kytkentävälin tiivisteeseen jätetään kulmakohtiin n 10 mm tuuletusraot (yht 4 kpl).
      Ulkoikkunan tiivisteisiin jätetään ylä- ja alavaakatiivisteeseen 2 klp (yhteensä 4 kpl) n 20-30 mm tuuletusraot. Katso netistä Ikkunan tiivistysohjeet

      • mf35

        Voitko täsmentää eli miten se kytkettävä poka tiivistetään?Karmiin vai pelkästään sisäpokaan?


    • kolmas poka

      Lämpötaloudellisti ajatellen, tiivistämätön puite on turha ja se voidaan kantaa vaikka vintille.
      Kun kaksi pokaa on kytketty yhteen saranoilla sekä pienillä lukoilla.
      Aukaise lukitukset ja asenna näiden pokien väliin tiiviste.
      Tiivisteen kulmakohtiin jätetään pienet n 10 mm tuuletusraot.
      Tämän jälkeen sisälasin lämpötila nousee 2-3 astetta eli lasin kylmähohka pienenee.
      Ulkopokan oikea tiivistystapa estää lumen ja sadeveden pääsyn lasien välitilaan.
      Tällä tavalla estetään välitilan maalivaurioita ja karmin lahoamista.
      Katso netistä: ikkunan ja oven tiivistysohjeet.

    • Ei enään koskaan

      Täällä on Tiivin ikkunoissa ja ovissa samaa ongelmaa, jäätyy ja kostuu vähän joka välistä. Ovien ikkunoissa jäätä sisäpinnoilla!?! Ja piti olla maailman parhaat. On tiivistetty ja on leikattu paloja pois milloin mistäkin...Tiiviä ei takuuaikana ongelmat paljon kiinnostanut.

      • minävaantaas

        Jos jäätä sisäpinnoilla, teillä lienee sisäkosteus liian suuri, pakkohan sen on johonkin tiivistyä. onko ilmanvaihto kunnossa/riittävä? jos teillä on tiivi ikkunat, onko ne millä lämpölasielementillä valmistettu? lukee alumiinissa printattuna...


    • monta on on

      Pulmiisi on useampia mahdollisuuksia.
      Onko oven edessä verho joka estää huoneilman kierron oven lasipintaan.
      Huoneessa on korkea kosteusprosentti.
      Toimiiko ilmanvaihto?
      Tuleeko huonetilaan korvausilmaa ja poistuuko tuleva ilma huonetilasta.
      Jos ikkunalasien välitilassa on kosteutta, niin sisäikkunan tiivisteet ovat kuoleentuneet tai liian ohkaiset.
      Jos ulkoikkunoissa ei ole tiivisteitä niin sadevedet pääsevät lasien välitilaan.

    • tii--taa ok

      alkujaan olet tiivistänyt täysin oikein.jolloin ei myöskään mitään ongelmia esiintynyt.

    • pouimxowl

      Vuosikausia minäkin luulin, että tiivistysasiat ovat tulleet äidinmaidon mukana.
      Viime keväänä huomasin että tiedoillani ei saa aikaan hyvää lopputulosta.
      Netistä löytyy useampi piirros ikkunoiden tiivistämisestä: tiivisteiden ja pintamassojen asennoskohdat, Ikkunoiden tiivistys jne.
      Unohda amatöörien mielipideohjeet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6975
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      42
      1249
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1052
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      48
      845
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      837
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      794
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      791
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      756
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      733
    Aihe