Hei,
Noissa englanninkielisissä ohjeissa löytyy näitä runsaasti, eli putkineule kappaleen toisessa tai molemmissä päissä valmistuu muun kappaleen ohella. Ei siis sellainen jälkeenpäinkiinnitettävä. Yhtään suomenkielistä ohjetta en ole löytänyt, ehkäpä siksi etten tiedä mikä tekniikka on suomeksi... englanniksi löytyy jotain ohjeita termillä built-in i-cord, mutta en minä niistä mitään tolkkua saa. nettiyhteys ei jaksa ladata noita you tube pätkiä, joten niitä on turha linkittää, mutta muutoin kaikki apu vastaanotetaan suurella kiitollisuudella!
Putkineule esim. huivin kumpaankin päähän, ohje? (i-cord)
5
1247
Vastaukset
- mikä on tekele
http://auntieannknits.blogspot.com/2006/06/i-cord-edge-tutorial.html
Onko siis kysessä tämä helmineule
http://www.kaspaikka.fi/neulonta/neulokset/helmineulos.html
http://www.katajala.net/marjut/neuleet/sanasto.shtml
http://www.kaspaikka.fi/neulonta/neulokset/putkineulos2.html
http://www.kaspaikka.fi/neulonta/neulokset/putkineulos3.html - En nyt edes
käynyt katselemassa noita i-cordillisia huiveja, mutta itse i-cordin teko on varsin yksinkertaista, jos se on se juttu mitä aloituksellasi hait.
I-cord neulotaan yleensä 3-5 s:lla, riippuen tietysti langan paksuudesta ja käyttötarkoituksesta. Luot kahdelle sukkapuikolle tarvittavan määrän silmukoita. Neulot silmukat oikein, ja liutat ne puikon toiseen päähän, kiristät vähän lankaa, ja neulot taas silmukat oikein, liutat puikon päähän jne. Näin syntyy mini-pyöröneuletta, eli i-cordia.
Saman homman voi hoitaa ns. lankamyllyllä, joita löytyy markkinoilta erilaisia, veivillä tai ilman.
En nyt ole ollenkaan varma oliko tämä hakemasi juttu, mutta näin ajattelisin kuvauksesi perusteella. - tuppiloitsija
Ullaneuleella on selkeä suomenkielinen icord-ohje, eli tällä pitäisi lähteä:
http://www.ullaneule.net/0106/neuvot_icord.html
PS. Virallinen suomenkielinen termi taitaa olla "neuletuppilo". Syntyy myös lankamyllyllä, neulenukella tai neuleharpulla, väline ja lopputulos riippuu halutun putkilon silmukkamäärästä ja käyttötarkoituksesta ja langasta ja tekijän kärsivällisyydestä.
PS2. Kahden silmukan neuletuppilon voi tehdä myös nyörihaarukalla: http://www.lucet.fi/pdfs/haarukkanyoriohje_mv_20110824.pdf - hth**
Oletetaan, että sinulla on huivi valmiina ja päättelemättä. Olet tekemässä oikeaa puolta. Luo 3-5 ylimääräistä silmukkaa ja tee niillä putkea, mutta siten, että joka toisella kerroksella neulot viimeisen silmukan yhteen yhden huivin reunan silmukan kanssa. Vähitellen etenet näin putkea tehden huivin reunaa pitkin ja kun huivin silmukat lopulta loppuvat, päättele vain putki normaalisti.
- Kiitos jakamisesta!
Tää kuulostaa sen verran mielenkiintoiselta viimeistelytekniikalta, että ainakin mulla menee heti kokeiluun. Rakastan kaikenlaisia kauniita reunojen huolittelutapoja, mutta tämä oli jotenkin päässyt livahtamaan ohi:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242100Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1332009Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101817Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2581491Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341397Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5411142Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50992Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115936Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348921